Jeziora Chadwick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Chadwick Lakes)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zbiorników wodnych na Malcie. Zobacz też: Jezioro Chadwick (USA).
Jeden ze zbiorników w Rabacie, otoczony przez pola uprawne.

Jeziora Chadwick (ang. Chadwick Lakes) są to zbiorniki wodne, znajdujące się na wyspie Malta. Rozciągają się od Qliegħa Valley w granicach Mtarfy i Rabatu, aż po Ghasel Valley na peryferiach Mosty[1]. Kompleks składa się z systemu dobrze zaplanowanych małych zalewów, powstałych przez zbudowanie jazów, uchodzącego przez Speranza Valley, następnie Salina Bay, do morza[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeziora powstały przez zbudowanie pod koniec XIX wieku przez sir Osberta Chadwicka, brytyjskiego inżyniera, szeregu jazów. System ten zapewnia rolnikom wodę do nawadniania ich ziemi[1]. Wied il-Qliegħa jest pełna tylko w miesiącach zimowych i wiosennych, podczas pory deszczowej, i pod warunkiem silnych opadów deszczu[2]. W tym okresie jeziora są obfite w życie. Różnorodność biologiczna obejmuje kilka rodzimych gatunków roślin, owadów i żab[1].

Chadwick Lakes to jedyny strumień słodkiej wody na Malcie, na tyle duży, że można go nazwać rzeczką, zapewniający ludziom spokojne miejsce do korzystania z przyjemności życia[2][3].

W lutym 2009 roku Matthew Psaila, 19-letni strzelec, utonął w Wied il-Qliegħa podczas ćwiczeń wojskowych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Martin Morana: Bejn kliem u storja: glossarju enċiklopediku dwar tradizzjonijiet - toponimi - termini storiċi Maltin. Malta: Martin Morana (nakładem autora), 09.2011, s. 47. ISBN 978-99957-0-137-6. (malt.)
  2. a b c A visit to Chadwick (ang.). Ken's Photo Adventures, 2009-02-15. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
  3. The Victorians in Malta: Part III (Architecture and Civil and Military Engineering Projects) (ang.).
  4. Soldiers acquitted over Gunner Matthew Psaila's death (ang.). W: The Malta Independent [on-line]. 2013-09-25. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)].