Charles Nègre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Nègre, Henri Le Secq na wieży katedry Notre-Dame, 1851

Charles Nègre (ur. 9 maja 1820 w Grasse, zm. 16 stycznia 1880 tamże) – francuski malarz i pionier fotografii.

W wieku 19 lat przybył do Paryża z zamiarem kształcenia się na artystę. Studiował malarstwo u Paula Delaroche’a, Jeana Ingres’a i Michela Martina Drollinga. Delaroche zachęcił go do korzystania z fotografii jako techniki wspomagającej malarstwo. Początkowo wykonywał dagerotypy, później zajął się kalotypią i heliografią. Swoje prace publikował w albumach, nigdy jednak nie zrezygnował z malowania. Pod koniec życia przeniósł się do Nicei, gdzie malował pejzaże i portrety wypoczywających tam decydentów. Zmarł zapomniany w 1880[1].

Nègre znany jest głównie z fotografii architektury Paryża i Chartres oraz krajobrazów południowej Francji. Wykonywał również zdjęcia zabytków i dzieł sztuki. Portretował spotkanych na ulicy żebraków, biedaków; dokumentował życie miejskie np. na targowiskach. Dzięki fotografiom wykonanym przed 1850 rokiem uważany jest za prekursora francuskiej fotografii. Swój stosunek do malarstwa i fotografii opisał we wstępie do niewydanego albumu w 1854, stwierdzając: sztuka jest poetycką interpretacją natury, natomiast fotografia jest dokładnym jej oddaniem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • N. Rosenblum, Historia fotografii światowej, Bielsko-Biała 2005.
  • Adam Sobota, Szlachetność techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku, Warszawa: „Scholar”, 2001, ISBN 83-88495-54-2, OCLC 69584064.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]