Charles Twagira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charles Twagiraruandyjski lekarz, oskarżany o zbrodnie przeciwko ludzkości w trakcie ludobójstwa w Ruandzie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W trakcie ludobójstwa w Ruandzie w 1994, dr Twagira był dyrektorem szpitala w Kibuye[1]. Według relacji świadków miał w tym czasie być także jednym z planistów ludobójstwa w mieście i jego okolicach, podżegając miejscową ludność do mordowania Tutsi. Jako kierownik szpitala miał wykorzystywać w tym czasie swoje stanowisko między innymi do ustanowienia punktów kontrolnych zarówno przed, jak i wewnątrz szpitala umożliwiając bojówkarzom Interahamwe zatrzymywanie i zabijanie pacjentów Tutsi. Dr Twagira miał również brać udział w masakrze rodziny innego z lekarzy dr Camille Karibwende, a także zablokować pomoc medyczną dla tysięcy uchodźców Tutsi zgromadzonych na stadionie Gatwaro[2]. Jeszcze w 1994, dr Twagira zbiegł do Zairu, a następnie do 2006 przebywał w Beninie. W 2006 wyjechał wraz z żoną na stałe do Francji gdzie otrzymał tamtejsze obywatelstwo[1] i do 2018 pomimo ciążących na nim zarzutów pracował w różnych, lokalnych szpitalach[2].

1 września 2009 ruandyjski sąd Bwishyura Gacaca skazał zaocznie dr Charles Twagira na karę dożywocia za zbrodnie ludobójstwa, zaś w 2004 Ruanda wydała międzynarodowy nakaz aresztowania dr Twagira[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Charles Twagira (ang.). trialinternational.org. [dostęp 2018-07-07].
  2. a b c CNLG to denounce the recruitment of genocide fugitive Charles Twagira by French hospital (ang.). panorama.rw. [dostęp 2018-07-07].