Charley Eugene Johns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charley Eugene Johns
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 lutego 1905
Starke
Data i miejsce śmierci 23 stycznia 1990
Gainesville
Gubernator stanu Floryda
Okres od 28 września 1953
do 4 stycznia 1955
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Dan McCarty
Następca Thomas LeRoy Collins

Charley Eugene Johns (ur. 27 lutego 1905 w Starke, zm. 23 stycznia 1990) – amerykański polityk ze stanu Floryda. Johns, demokrata, pełnił urząd gubernatora w latach 19531955, ale jest znany głównie ze swoich działań z lat 60., kiedy to szefował organowi zwanemu Johns Committee.

Stanowy senator[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Starke Johns pracował m.in. jako konduktor ma kolei, zanim nie wybrano go w roku 1947 stanowym senatorem. W kwietniu roku 1953 został jego przewodniczącym. W senacie zasiadał do roku 1966. Był jednym z tych demokratów, którzy zaciekle sprzeciwiali się integracji rasowej i zakończeniu segregacji.

Tymczasowy gubernator[edytuj | edytuj kod]

Po nagłej śmierci gubernatora Dana McCarty’ego został, z urzędu, tymczasowym gubernatorem do czasu nowych wyborów. Ubiegał się wtedy o pełną kadencję, ale przegrał w prawyborach z T. LeRoyem Collinsem.

„Komitet Johnsa”[edytuj | edytuj kod]

We wczesnych latach 60. złożona ze stanowych legislatorów komisja, której przewodniczył Johns, prowadziła inwigilację i zwalczała aktywistów ruchu praw obywatelskich, osób podejrzewanych o lewicowe poglądy, orientację homoseksualną, w szczególności studentów i wykładowców akademickich. Ponad 100 z nich zostało objętych działalnością komitetu. Jeden ze zwalczanych profesorów usiłował popełnić samobójstwo.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]