Chen Qimei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Chen.
Chen Qimei
Chen Qimei
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 陈其美
Pismo tradycyjne 陳其美
Hanyu pinyin Chén Qíměi
Wade-Giles Ch’en Ch’i-mei

Chen Qimei (ur. 17 stycznia 1878, zm. 18 maja 1916) – chiński polityk, działacz rewolucyjny.

Pochodził z Wuxing w prowincji Zhejiang, w młodości zgodnie z życzeniem ojca przyuczał się do zawodu kupca, następnie pracował w firmie handlującej jedwabiem w Szanghaju, gdzie zaangażował się w działalność opozycji antymandżurskiej[1]. W 1906 roku wyjechał na studia do Japonii, gdzie wstąpił do założonej przez Sun Jat-sena Ligi Związkowej[2]. Po powrocie do Chin w 1908 roku organizował i nadzorował nowe komórki ruchu rewolucyjnego, założył także gazetę Zhongguo gongbao. Zaprzyjaźnił się wówczas ze swoim krajanem Czang Kaj-szekiem, którego zwerbował do Ligi Związkowej[1][2].

Podczas rewolucji Xinhai w 1911 roku dowodzone przez Chena oddziały rewolucjonistów przejęły kontrolę nad Szanghajem[1][2]. Po obaleniu cesarstwa i utworzeniu Republiki Chińskiej znalazł się w gronie przeciwników dyktatorskich rządów Yuan Shikaia, po upadku tzw. drugiej rewolucji w listopadzie 1913 musiał uciekać do Japonii[1]. W 1915 roku potajemnie przedostał się do Chin, gdzie zajął się organizowaniem oddziałów partyzanckich walczących z reżimem Yuana. W maju 1916 roku został namierzony przez służby specjalne i zamordowany w swojej kryjówce w Szanghaju[1].

Jego bratankami byli Chen Guofu i Chen Lifu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Biographical Dictionary of Republican China. edited by Howard L. Boorman. T. 1. New York: Columbia University Press, 1967, s. 163-165.
  2. a b c d James Z. Gao: Historical Dictionary of Modern China (1800-1949). Lanham: Scarecrow Press, 2009, s. 51.