Chichot losu (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chichot losu
Gatunek obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Marta Żmuda Trzebiatowska,
Mateusz Damięcki,
Natalia Keber,
Jakub Jankiewicz,
Monika Kwiatkowska-Dejczer
Liczba odcinków 13
Liczba serii 1
Produkcja
Reżyseria Maciej Dejczer
Scenariusz na motywach książki Hanki Lemańskiej
Wojciech Tomczyk,
Hanna Lemańska (powieść)
Muzyka Bartosz Chajdecki
Zdjęcia Jarosław Żamojda PSC
Scenografia Barbara Ostapowicz
Agnieszka Kaczyńska
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 5 marca 2011
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji 2011
Status zakończony

Chichot losu – polski serial obyczajowy z 2011 w reżyserii Macieja Dejczera. W rolach głównych Marta Żmuda Trzebiatowska i Mateusz Damięcki. Serial został zrealizowany na motywach książki Hanny Lemańskiej pod tym samym tytułem. Emitowany był od 5 marca do 28 maja 2011.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Joanna (Marta Żmuda Trzebiatowska) to typowa młoda kobieta, która pracuje w dużej firmie w dużym mieście. Prowadzi luźny tryb życia, nie lubi się wiązać, kocha jednak dobrą zabawę. Pewnego dnia zobowiązuje się zaopiekować dwójką dzieci przyjaciółki Elżbiety (Monika Kwiatkowska-Dejczer). Wszystko się zmienia, kiedy przyjaciółka ginie w wypadku samochodowym, a Joanna staje się tymczasowym opiekunem, rezygnując z dotychczasowego trybu życia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera w Polsce
1 Solistka
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
5 marca 2011
Joanna prowadzi szkolenie dla pracowników firmy Santarelli. Jeden z uczestników, Marcin, bez jej zgody filmuje przebieg zdarzeń. Tymczasem w Warszawie, panią Anielę, opiekunkę Agnieszki i Karola, karetka zabiera do szpitala. Samotnie wychowująca dzieci Elżbieta, gorączkowo poszukuje odpowiedniej osoby na zastępstwo. Musi wyjechać na trzy dni z prezesem do Wrocławia. Chodzi o podpisanie ważnego kontraktu. Szef Joanny, Stefan, ogląda film ze szkolenia. Początkowy zachwyt przeradza się w ostrą krytykę. Ma wiele zastrzeżeń. Okazuje się, że Marcin, który zarejestrował przebieg szkolenia, jest siostrzeńcem Stefana. Właśnie został przyjęty do pracy. Elżbieta wciąż bezskutecznie poszukuje zastępstwa za panią Anielę. Zrezygnowana błaga o pomoc przyjaciółkę Joannę. Ta najpierw stanowczo odmawia, ale w końcu zgadza się zaopiekować dziećmi. Niestety, dochodzi do tragicznego wypadku. Na miejscu zdarzenia pojawiają się komisarz Arkadiusz Wilczek i prokurator Dorota Makowska.
2 Tercet egzotyczny
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
12 marca 2011
Joanna jest zaniepokojona. Mija już trzeci dzień, a Elżbieta nie daje znaku życia. Dzieci tęsknią za matką, czekają na jej powrót. Marcin przeprasza Joannę i tłumaczy się, dlaczego nakręcił film ze szkolenia Santarelli. Makowska i Wilczek zastanawiają się nad okolicznościami wypadku Elżbiety. Droga była prosta, dobre warunki atmosferyczne i nie widać śladów hamowania. Tymczasem w Warszawie Joanna uczestniczy w zajęciach jogi. Chciałaby zostać dłużej, porozmawiać z koleżankami, ale śpieszy się do domu. Elżbieta do tej pory nie wróciła z delegacji. Jeden z pracowników Santarelli, Igor, atakuje panią prezes Matyldę. Wzywają na pomoc Joannę. Sierżant Jakubczyk powiadamia Joannę o wypadku.
3 Niemożliwe
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
19 marca 2011
Joanna zastanawia się nad losem sierot po tragicznie zmarłej Elżbiecie. Nie chce, by Aga i Karol trafili do domu dziecka. Postanawia zaopiekować się nimi, do czasu odnalezienia ich ojca Tadeusza albo dalszych członków rodziny. Sierżant Jakubczyk wręcza Joannie torbę z osobistymi rzeczami Elżbiety. W stacji kontroli pojazdów we Wrocławiu trwają oględziny samochodu ofiary wypadku. Wilczek i Makowska dowiadują się od inżyniera Wilgi, że przewód płynu hamulcowego w aucie został przecięty. Czyżby zatem chodzi o zabójstwo? Joanna odsłuchuje wiadomości nagrane na poczcie głosowej w komórce Elżbiety. Z jednej z nich może wywnioskować, że przyjaciółka miała romans. Joanna dzieli się spostrzeżeniami ze swoją sympatią Darkiem. Ten jednak wolałby mieć Joannę tylko dla siebie, tymczasem ona skupia całą uwagę na dzieciach i ich matce. Oburzona Joanna wyprasza go z domu. Joanna prosi Stefana o tydzień urlopu. Chciałaby poświęcić więcej czasu dzieciom, zorganizować pogrzeb Elżbiety. Szefowi nie podoba się, że Joanna zaniedbuje pracę. Jurek czyta Krystynie nekrolog synowej. Na pogrzebie Elżbiety Joanna zauważa tajemniczego mężczyznę stojącego na uboczu. Aga odwiedza panią Anielę w szpitalu.
4 Dzieci śmieci
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
26 marca 2011
Joanna, Darek, Aga i Karol idą na plac zabaw. Joanna jest pod wrażeniem przemiany, jaka nastąpiła w Darku, który całkowicie angażuje się w zabawę z Karolem. Chłopiec jest nim zafascynowany. Joanna podpytuje Agnieszkę o dziadków. Aga wspomina, że babcia Krystyna, matka ich ojca Tadeusza, mieszka gdzieś w Warszawie. Joanna umawia się na spotkanie z Krystyną. Zabiera ze sobą dzieciaki. Próbuje się dowiedzieć, gdzie jest Tadeusz.. Okazuje się, że Elżbieta pozbawiła go praw rodzicielskich. Krystyna oświadcza, że nie może zająć się wnukami, bo razem ze swoim partnerem Jurkiem planują półroczny wyjazd do Australii. Z oficjalnej ekspertyzy inżyniera Wilgi wynika, że samochód, którym jechała Elżbieta, został celowo uszkodzony. Służbowe auto należy do firmy Home-Pol, której wiceprezesem jest Radek Kazimierczak. Sierżant Jakubczyk informuje Joannę o konieczności stawienia się na komendzie. Musi poddać się specjalnej ocenie w zespole do spraw nieletnich, aby nadal opiekować się Karolem i Agnieszką. Makowska przesłuchuje Radka Kazimierczaka. Wypytuje go o jego związek z Elżbietą. Tymczasem Stefan zamierza rozszerzyć zakres obowiązków służbowych Joanny. Darek postanawia nie spotykać się już z Joanną, dopóki ona nie pozbędzie się dzieci.
5 Razem czy osobno
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
2 kwietnia 2011
Na Podlasiu odnaleziono daleką rodzinę Elżbiety. Wilczyńscy mieszkają w Michałowicach pod Białymstokiem. Sami mają czwórkę dzieci i ledwo wiążą koniec z końcem. Joanna postanawia, że razem z dziećmi złoży im wizytę w najbliższy weekend. Sierżant Jakubczyk prowadzi Joannę na rozmową z psychologiem policyjnym. W pokoju przesłuchań jest Ala, z którą Joanna studiowała na tym samym roku na wydziale psychologii. Po wypełnieniu standardowego kwestionariusza Joanna szczerze rozmawia z koleżanką. Choć nie kwapi się do opieki nad dziećmi, przyznaje, że odda je dopiero wówczas, kiedy znajdzie dla nich rodzinę, która stworzy im prawdziwy dom. Psycholog Ala wydaje pozytywną opinię Joannie, która tymczasowo może zaopiekować się dziećmi. Marcin stara się wkraść w łaski Joanny. Próbuje zatrzeć złe wrażenie, jakie zrobił na niej. Oferuje nawet swoją pomoc przy dzieciach. Opowiada jej, co pracownicy Toolz&Toyzzz myślą o nowych pomysłach szefa. Ula i Agata, koleżanki Joanny, namawiają ją do poszukiwań Tadeusza, ojca dzieci. Makowska i Wilczek kontynuują śledztwo. Kolejne poszlaki wskazują na Tadeusza. Był asystentem na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Samochody i Maszyny Rolnicze, więc zna się na pojazdach. Joanna odwiedza prezesa Home-Polu. Ten początkowo nie chce rozmawiać, ale ona nie daje się wyprosić z gabinetu. Odtwarza wiadomość z automatycznej sekretarki Elżbiety. Prezes rozpoznaje głos Radka Kazimierczaka, swego zięcia. Niezwłocznie wzywa go do siebie i prosi Joannę o ponowne odtworzenie nagrania. Joanna wraca samochodem do domu. Dzwoni do niej Radek i prosi o pilne spotkanie. Mężczyzna opowiada jej, że był przesłuchiwany w prokuraturze wrocławskiej w sprawie o zabójstwo Elżbiety.
6 Zdrada
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
9 kwietnia 2011
Joanna z dziećmi jedzie na Podlasie. Obdarzeni gromadką dzieci Wilczyńcy, mimo najszczerszych chęci, nie mogą zająć się Agnieszką i Karolem. Sami ledwo wiążą koniec z końcem. Prokurator Makowska przesłuchuje Krystynę. Marcin poszukuje mieszkania do wynajęcia. Joanna proponuje mu swoje lokum. Ma jedynie podlewać kwiatki, płacić czynsz i wnosić opłaty licznikowe. Krystyna i Jerzy odwiedzają na Mazurach posiadłość zmarłych rodziców Elżbiety. Od Mytnika - miejscowego rybaka - dowiadują się, że dom stoi na terenie parku krajobrazowego. Dwadzieścia hektarów ziemi leży odłogiem. Dom Wilczyńskich nad jeziorem i całe gospodarstwo jest zaniedbane. Joanna informuje Stefana, że zamierza wystąpić do sądu z wnioskiem o przysposobienie dzieci. Szef gwałtownie protestuje, chce mieć dyspozycyjną pracownicę. Makowska przesłuchuje Joannę. Sugeruje, że miała ona romans z Tadeuszem. Ma nawet świadka, który to potwierdzi. Joanna jest oburzona.
7 Krew nie woda
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
16 kwietnia 2011
Pani Aniela ofiarowuje Joannie swoją pomoc przy dzieciach. Stefan rozmawia z Joanną o jej pozycji w firmie. Zarzuca jej, że straciła ambicje i przestała być wzorowym pracownikiem, a jej zachowanie wpływa demoralizująco na resztę kolegów i koleżanki. Urażona Joanna rzuca pracę. Grzegorz jest zaskoczony, myślał, że to on będzie musiał odejść. Joanna pakuje swoje rzeczy, pomaga jej Marcin, który przy okazji wypytuje o umowę wynajmu jej mieszkania. Ona jednak nie zamierza nic zmieniać. Joanna spotyka się z dziewczynami na zajęciach z jogi. Opowiada im o porzuceniu pracy. Koleżanki martwią się o nią, przecież ma do spłacenia kredyt mieszkaniowy i jeszcze wzięła sobie na głowę dzieciaki. Marcin przyznaje się Joannie, że był z Jolą w kinie. Próbuje tym samym sprawdzić czy Joanna jest o niego zazdrosna. Wilczek i Makowska przyjeżdżają na oględziny do Hotelu Krystal, gdzie nocowali Elżbieta i Radek. Przesłuchują recepcjonistkę, przeglądają książkę meldunkową. Dowiadują się, że tej samej nocy w hotelu byli sędziowie piłkarscy. Krystyna sprawdza w internecie, ile może być warta posiadłość Rybaków. Czyta ustawy o ochronie przyrody. Następnie dzwoni do Joanny. Ma wiadomość do przekazania, ale chce, żeby dzieci były przy tym obecne.
8 Powrót do normy
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
23 kwietnia 2011
W prokuraturze wrocławskiej trwa kolejne przesłuchanie Radka. Makowska wypytuje go o jego życie osobiste. Co będzie, jeśli rodzina dowie się prawdy o jego romansie z Elżbietą? Joanna odwiedza Tomka - wiceprezesa firmy Santarelli. Ma nadzieję, że on pomoże jej w znalezieniu pracy. Marcin proponuje Joannie założenie wspólnej firmy. Mogą wynająć mieszkanie Elżbiety. Joanna bierze udział w organizowanym w telewizji castingu na nową pogodynkę. Odwiedza rodziców, którzy są dumni z córki. Joanna spotyka się z Darkiem. Podejrzewa, że ten planuje się jej oświadczyć. Dzwoni po Ulę i Agatę. Dziewczyny przyjeżdżają natychmiast, by ratować sytuację.
9 Podróżnik
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
30 kwietnia 2011
Joanna jedzie do domu Krystyny. Na jeden dzień zabiera dzieciaki, za którymi się stęskniła. Razem idą na plac zabaw. Krystyna i Jurek mają swój plan działania i zaczynają podejrzewać, że Joanna przejrzała ich grę. Poszukując Tadeusza, prokuratura wrocławska ustaliła, że mężczyzna zmienił nazwisko. Ma teraz nową rodzinę, dziecko i własną firmę. Na placu zabaw dochodzi do pierwszego spotkania Brygidy z Joanną. Jest to część intrygi Tadeusza, który wykorzystuje każdą okazję, by spotkać się z Agnieszką i Karolem. Joanna gra z dziewczynami w piłkarzyki. Zaczyna narzekać na przyjaciółki, które nie sprawdziły się w trudnej dla niej sytuacji. W kawiarni przy dietetycznym torcie dziewczyny obchodzą urodziny Uli. Potem Agata próbuje wytłumaczyć Joannie, dlaczego koleżanki nie pomagały jej, kiedy potrzebowała ich wsparcia. Tomek, wiceprezes Santarelli, proponuje Joannie posadę swojej asystentki. Poprzednia asystentka, Magda, jest w ciąży i poprosiła o wcześniejszy urlop macierzyński. Darek nie ustaje w próbach nakłonienia Joanny do powrotu i proponuje, by razem zamieszkali. Podczas drugiego spotkania Brygidy i Joanny na placu zabaw, Agnieszka zauważa Tadeusza za kierownicą zaparkowanego nieopodal samochodu.
10 Niespodzianka
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
7 maja 2011
Joanna rozpoczyna pierwszy dzień w nowej pracy Objęła stanowisko po poprzednim asystencie Matyldy, Wacku, który właśnie zrezygnował z tej posady. Do jej obowiązku będą należeć regularne spacery z Puszkiem i Marusią. Tymczasem we Wrocławiu trwa pierwsze przesłuchanie Tadeusza. Makowska i Wilczek ponownie odwiedzają Hotel Krystal. Od recepcjonisty dowiadują się, że w dzień po przegranym meczu, kibice przedziurawili opony we wszystkich samochodach z warszawską rejestracją, które stały na parkingu. Auto Elżbiety było nietknięte. To rzuca nowe światło na sprawę wypadku. Marcin przyznaje się Joannie, że jego matka jest wspólniczką w firmie Stefana. Karol i Agnieszka uciekają od babci.
11 Narodziny gwiazdy
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
14 maja 2011
Krystyna informuje Joannę, że zamierza adoptować swoje wnuki. Do czasu zakończenia wszelkich formalności pozwala jej jednak mieszkać wraz z dzieciakami w mieszkaniu Elżbiety. Kolejna informacja szokuje Joannę. Krystyna zna adres Tadeusza w Łomiankach, ale nie zamierza ujawnić jego miejsca pobytu. Marcin, Joanna i dzieci jadą nad morze. Spędzają szczęśliwy dla wszystkich weekend. Na miejscu zatrzymują się w pensjonacie prowadzonym przez rodziców Joanny. Marcin przypada jej rodzicom do gustu. Widzą też, jak chłopak pięknie zajmuje się Agnieszką i Karolem. Joanna jednak uparcie twierdzi, że między nią a Marcinem jest tylko przyjaźń. Ta znajomość pewnego chłodnego wieczoru kończy się jednak zbliżeniem tych dwojga. Joanna debiutuje w telewizji. Tadeusz postanawia jednak skontaktować się z Joanną. Umawia się z nią w restauracji. Policja wpada na trop Huberta, chłopak zostaje aresztowany.
12 Spadkobiercy
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
21 maja 2011
Dochodzi do spotkania Tadeusza z Marcinem i Joanną. Mężczyzna jest zaskoczony faktem, że Krystyna chce się zająć jego dziećmi. Twierdzi, że nie jest to podobne do jego matki i wietrzy podstęp. Być może chodzi o jakieś pieniądze, bo Krystyna jest bardzo interesowna. Wspólnie zastanawiają się nad motywami postępowania babci dzieci. Joanna rzuca pracę u Matyldy, ma dosyć upokorzeń. Marcin przedstawia Joannie Julię, swoją matkę. Odbywa się spotkanie nowej rodziny Tadeusza z Agnieszką i Karolem. Następnego dnia wspólnie wybierają się do posiadłości rodziców Elżbiety. Wiedzą już, co knuje Krystyna.
13 Przyszywani
Maciej Dejczer Wojciech Tomczyk
28 maja 2011
Marcin namawia Joannę na rozmowę z nowym szefem "Firmy na plus". Okazuje się, że Julia za namową Marcina zgadza się, by to Joanna była nowym prezesem. Po pierwszej rozprawie Sąd Wojewódzki we Wrocławiu skazuje Huberta za nieumyślne spowodowanie śmierci. Darek przynosi Marcinowi zaproszenie na ślub z Ulą, przyjaciółką Joanny. Marcin nie ukrywa swojego zdziwienia. On i Joanna nawet nie podejrzewali, że tych dwoje ma się ku sobie. Joanna decyduje się przyjąć tymczasowo stanowisko nowego prezesa "Firmy na plus". A za osiem miesięcy razem z Marcinem będą już szczęśliwymi rodzicami. Toczy się rozprawa w Sądzie Rodzinnym w Warszawie. Stronami w sprawie są Tadeusz i Krystyna. Po wysłuchaniu świadków: Joanny, dzieci, sierżanta Jakubczyka, sąd przywraca prawo do opieki ojcu dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]