Chimeryczny lokator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chimeryczny lokator
Le locataire chimérique
Autor Roland Topor
Data powstania 1964
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Francja
Język język francuski
Data wydania 1964
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1980
Wydawca Czytelnik
Przekład Tomasz Matkowski

Chimeryczny lokator (fr. Le Locataire chimérique) – debiutancka powieść Rolanda Topora wydana w Paryżu w 1964 roku. Chimeryczny lokator jest dziełem otwartym i można go również potraktować jako powieść paraboliczną. Zawiera przy tym elementy powieści grozy. Po raz pierwszy na polski przełożył ją Roman Cieślewicz w 1980 roku[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest nieznany z imienia Trelkovsky, Francuz o rosyjskich korzeniach. Jest on samotnym trzydziestolatkiem, mieszkającym w Paryżu. Pewnego dnia przeprowadza się do mieszkania w kamienicy, którego poprzednia lokatorka, Simone popełniła samobójstwo. Po przeprowadzce w kamienicy Trelkovsky zaczyna być świadkiem różnych, dziwnych zdarzeń. Działalność sąsiadów wymierzona jest wyraźnie przeciwko niemu. Trelkovsky to kafkowski bohater, bezradny wobec otaczających go zdarzeń, choć próbuje się im przeciwstawiać.[potrzebny przypis]

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie powieści powstał film Lokator w reżyserii Romana Polańskiego. W filmie epizodycznie występuje również sam Roland Topor.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. chimeryczny lokator, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-04-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Topor R., Chimeryczny lokator, przekł. T. Matkowski, Warszawa, 2012