China Open 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: tenisowy turniej kobiet, tenisowy turniej mężczyzn.
China Open
2008 ← 2009 → 2010
Snooker balls triangled.png
Liczba uczestników 35
Miejsce Chińska Republika Ludowa Uniwersytet Pekiński, Pekin
Zwycięzca Anglia Peter Ebdon
II miejsce Szkocja John Higgins
Najwyższy break 140 Anglia Ricky Walden
140 Szkocja John Higgins
Mecze do zera HaroldMaguire 5:0 (1R)
CarterBond 5:0 (1R)
DayMurphy 5:0 (QF)

World Snooker China Open – siódmy turniej rankingowy sezonu snookerowego 2008/2009, rozegrany w dniach od 30 marca do 5 kwietnia 2009 w audytorium Uniwersytetu Pekińskiego. Obrońcą tytułu mistrzowskiego był Stephen Maguire, który przegrał w swoim pierwszym meczu z Dave'em Haroldem 0:5.

Zwycięzcą turnieju został Peter Ebdon, który w finale pokonał Johna Higginsa 10:8. Dla Anglika było to ósme zwycięstwo w imprezie rankingowej w karierze; pierwsze od UK Championship w 2006 roku.

Mecz kwalifikacyjne odbyły się w dniach 21–24 stycznia 2009 roku w Prestatynie. Ze względów marketingowych mecz Lianga Wenbo z Robertem Milkinsem w trzeciej rundy kwalifikacji został przeniesiony do fazy głównej turnieju. Zwycięzca tego pojedynku, Milkins, spotkał się z Joe Swailem w czwartej rundzie eliminacji. Oba mecze odbyły się w Pekinie. Z tego powodu wszystkie breaki, które padły w czwartej rundzie kwalifikacji były zaliczane do fazy głównej turnieju.

W Polsce turniej transmitowała stacja Eurosport.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Zwycięzca: £52 000
  • II Miejsce: £25 000
  • Półfinalista: £9 000
  • Ćwierćfinalista: £5 775
  • Ostatnia 16-ka: £5 000
  • Ostatnia 32-ka: £3 450
  • Ostatnia 48-ka: £2 050
  • Ostatnia 64-ka: £1 400
  • Najwyższy break turnieju: £2 000
  • Maksymalny break: £20 000
  • Najwyższy break eliminacji: £500
  • Maksymalny break w eliminacjach: £1 000

Łączna pula nagród: £271 000

Wydarzenia związane z turniejem[edytuj | edytuj kod]

  • John Parrott po przejściu zwycięsko przez rundy kwalifikacyjne musiał wycofać się z dalszego udziału w turnieju ze względów zdrowotnych[1]. Po jego wycofaniu Cao Xinlong, który miał z nim zagrać w rundzie dzikich kart, automatycznie awansował do pierwszej rundy turnieju.

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy rozstawieni[edytuj | edytuj kod]

W turnieju na 1. pozycji rozstawiony został obrońca tytułu. Jako drugi rozstawiony został aktualny Mistrz świata. Następni gracze byli rozstawiani według kolejności zajmowanej na światowej liście rankingowej.

  1. Szkocja Stephen Maguire (obrońca tytułu)
  2. Anglia Ronnie O’Sullivan MBE
  3. Anglia Shaun Murphy
  4. Anglia Mark Selby
  5. Szkocja John Higgins MBE
  6. Szkocja Stephen Hendry MBE
  7. Anglia Allister Carter
  8. Walia Ryan Day
  1. Anglia Peter Ebdon
  2. Australia Neil Robertson
  3. Chińska Republika Ludowa Ding Junhui
  4. Anglia Joe Perry
  5. Szkocja Graeme Dott
  6. Hongkong Marco Fu
  7. Anglia Mark King
  8. Irlandia Północna Mark Allen

Zawodnicy nierozstawieni[edytuj | edytuj kod]

Poniżsi zawodnicy uzyskali awans do turnieju China Open poprzez udział w kwalifikacjach (w nawiasie numer zajmowany na liście rankingowej ówczesnego sezonu):

Runda dzikich kart[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie podczas chińskich turniejów, siedmiu lokalnych zawodników spotkało się z przeciwnikami z oficjalnej listy rankingowej. Zwycięzcy awansowali do pierwszej rundy fazy głównej turnieju. Mecze były rozgrywane 30 marca 2009 roku.

Mecz Wynik
WC1 Anglia Judd Trump 3-5 Chińska Republika Ludowa Tang Jun
WC2 Anglia Ricky Walden 5-0 Chińska Republika Ludowa Cao Kaisheng
WC3 Anglia Stuart Pettman 5-2 Chińska Republika Ludowa Cao Yupeng
WC4 Anglia Rod Lawler 3-5 Chińska Republika Ludowa Yu Delu
WC5 Anglia John Parrott MBE wd-wo[1] Chińska Republika Ludowa Cao Xinlong
WC6 Anglia David Gray 1-5 Chińska Republika Ludowa Tian Pengfei
WC7 Anglia Michael Holt 3-5 Chińska Republika Ludowa Xiao Guodong

Drabinka turniejowa[edytuj | edytuj kod]

  Pierwsza Runda (Do 5 frame'ów) Druga Runda (Do 5 frame'ów) Ćwierćfinały (Do 5 frame'ów) Półfinały (Do 6 frame'ów) Finał (Do 10 frame'ów)
                                               
Szkocja  Stephen Maguire 0  
Anglia  Dave Harold 5  
  Anglia  Dave Harold 3  
  Anglia  Peter Ebdon 5  
Anglia  Peter Ebdon 5
Chińska Republika Ludowa  Tang Jun 2  
  Anglia  Peter Ebdon 5  
  Szkocja  Stephen Hendry 1  
Anglia  Joe Perry 2  
Anglia  Ricky Walden 5  
  Anglia  Ricky Walden 4
  Szkocja  Stephen Hendry 5  
Szkocja  Stephen Hendry 5
Anglia  Robert Milkins 3  
  Anglia  Peter Ebdon 6  
  Anglia  Stuart Pettman 1  
Anglia  Allister Carter 5  
Anglia  Nigel Bond 0  
  Anglia  Allister Carter 2
  Anglia  Stuart Pettman 5  
Irlandia Północna  Mark Allen 3
Anglia  Stuart Pettman 5  
  Anglia  Stuart Pettman 5
  Szkocja  Graeme Dott 2  
Szkocja  Graeme Dott 5  
Chińska Republika Ludowa  Yu Delu 3  
  Szkocja  Graeme Dott 5
  Anglia  Mark Selby 1  
Anglia  Mark Selby 5
Anglia  Stephen Lee 1  
Anglia  Peter Ebdon 10
Szkocja  John Higgins 8
Anglia  Shaun Murphy 5  
Chińska Republika Ludowa  Cao Xinlong 1  
  Anglia  Shaun Murphy 5  
  Australia  Neil Robertson 1  
Australia  Neil Robertson 5
Irlandia Północna  Gerard Greene 2  
  Anglia  Shaun Murphy 0  
  Walia  Ryan Day 5  
Anglia  Mark King 5  
Walia  Mark J. Williams 2  
  Anglia  Mark King 2
  Walia  Ryan Day 5  
Walia  Ryan Day 5
Anglia  Jamie Cope 2  
  Walia  Ryan Day 4
  Szkocja  John Higgins 6  
Szkocja  John Higgins 5  
Anglia  Anthony Hamilton 4  
  Szkocja  John Higgins 5
  Chińska Republika Ludowa  Tian Pengfei 2  
Hongkong  Marco Fu 2
Chińska Republika Ludowa  Tian Pengfei 5  
  Szkocja  John Higgins 5
  Anglia  Ronnie O’Sullivan 4  
Chińska Republika Ludowa  Ding Junhui 3  
Chińska Republika Ludowa  Xiao Guodong 5  
  Chińska Republika Ludowa  Xiao Guodong 3
  Anglia  Ronnie O’Sullivan 5  
Anglia  Ronnie O’Sullivan 5
Irlandia  Fergal O’Brien 3  

Przebieg finału[edytuj | edytuj kod]

Finał: Lepszy z 19 frame'ów
Uniwersytet w Pekinie, Chiny, 5 kwietnia 2009. Sędzia: Anglia Michaela Tabb
Peter Ebdon (9)
Anglia
10-8 John Higgins (5) MBE
Szkocja
Sesja popołudniowa: 4-87 (60), 84-1 (84), 109-15 (108), 15-78, 68-5, 68-57, 10-64
72-56 (54 Ebdon, 56 Higgins), 0-140 (140)
Sesja wieczorna: 114-16 (52, 57), 13-105 (62), 46-64, 55-25, 32-75 (51), 67-43, 53-63 (52 Ebdon)
64-3, 86-8 (71)
108 Najwyższy break 140
1 100+ breaki 1
7 50+ breaki 5

Breaki stupunktowe turnieju zasadniczego[edytuj | edytuj kod]

Statystyki turnieju[edytuj | edytuj kod]

Statystyki pierwszej rundy[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 15 46,88%
Chińska Republika Ludowa Chiny 6 18,76%
Szkocja Szkocja 4 13,50%
Walia Walia 2 6,75%
Irlandia Północna Irlandia Północna 2 6,25%
Australia Australia 1 3,13%
Hongkong Hongkong 1 3,13%
Irlandia Irlandia 1 3,13%
  • Liczba uczestników rundy: 32 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 16
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 16
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 11
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 5
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 113 (144)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,06
  • Najwyższe zwycięstwo: 5-0
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 1


Statystyki drugiej rundy[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 9 56,25%
Szkocja Szkocja 3 18,75%
Chińska Republika Ludowa Chiny 2 12,50%
Walia Walia 1 6,25%
Australia Australia 1 6,25%
  • Liczba uczestników rundy: 16 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 11
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 5
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 7
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 1
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 58 (72)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,25
  • Najwyższe zwycięstwo: 5-1
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 1

Statystyki ćwierćfinałów[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 4 50,00%
Szkocja Szkocja 3 37,50%
Walia Walia 1 12,50%
  • Liczba uczestników rundy: 8 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 7
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 1
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 3
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 1
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 27 (36)
  • Średnia liczba partii w meczu: 6,75
  • Najwyższe zwycięstwo: 5-0
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 1

Statystyki półfinałów[edytuj | edytuj kod]

Państwo Il. zawodników % zawodników
Anglia Anglia 2 50,00%
Szkocja Szkocja 1 25,00%
Walia Walia 1 25,00%
  • Liczba uczestników rundy: 4 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 3
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 1
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 2
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 0
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 17 (22)
  • Średnia liczba partii w meczu: 8,50
  • Najwyższe zwycięstwo: 6-1
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 0

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Mecze kwalifikacyjne do turnieju China Open 2009 były rozgrywane pomiędzy 21 a 24 stycznia 2009 roku w Pontin's Centre, Prestatyn (Walia). Wyłoniły one 16 zawodników. 8 z kwalifikantów najwyżej notowanych w światowym rankingu snookerowym zostało rozstawionych do drabinki turniejowej. Pozostałych 8 kwalifikantów najniżej notowanych w światowym rankingu snookerowym zagrało z 8 lokalnymi zawodnikami w rundzie dzikich kart – zwycięzcy tych spotkań zagrali w pierwszej rundzie pojedynku zasadniczego[3][4].

Drabinka kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Lepszy z 9 frame'ów
  Runda 2
Lepszy z 9 frame'ów
  Runda 3
Lepszy z 9 frame'ów
  Runda 4
Lepszy z 9 frame'ów
                               
Anglia  Lee Spick 4   Anglia  Andrew Norman 5   Anglia  Jimmy Michie 5   Anglia  Dave Harold 5
Anglia  Stephen Craigie 5   Anglia  Stephen Craigie 4   Anglia  Andrew Norman 4   Anglia  Jimmy Michie 4
Anglia  Kuldesh Johal 5   Anglia  Barry Pinches 4   Anglia  Judd Trump 5   Irlandia  Ken Doherty 0
Anglia  Michael Georgiou 0   Anglia  Kuldesh Johal 5   Anglia  Kuldesh Johal 3   Anglia  Judd Trump 5
Anglia  Simon Bedford 5   Anglia  Andy Hicks 5   Anglia  Ricky Walden 5   Irlandia  Michael Judge 4
Chińska Republika Ludowa  Liu Chuang 4   Anglia  Simon Bedford 2   Anglia  Andy Hicks 1   Anglia  Ricky Walden 5
Anglia  Paul Davison 2   Anglia  Robert Milkins 5   Chińska Republika Ludowa  Liang Wenbo * 2   Irlandia Północna  Joe Swail * 4
Walia  Andrew Pagett 5   Walia  Andrew Pagett 1   Anglia  Robert Milkins 5   Anglia  Robert Milkins 5
Szkocja  Scott MacKenzie wo   Anglia  Mark Joyce 3   Szkocja  Jamie Burnett 5   Anglia  Nigel Bond 5
Irlandia Północna  Declan Hughes wd   Szkocja  Scott MacKenzie 5   Szkocja  Scott MacKenzie 3   Szkocja  Jamie Burnett 1
Anglia  Peter Lines 5   Anglia  Stuart Pettman 5   Szkocja  Alan McManus 3   Anglia  Steve Davis OBE 2
Nowa Zelandia  Chris McBreen 0   Anglia  Peter Lines 3   Anglia  Stuart Pettman 5   Anglia  Stuart Pettman 5
Walia  Daniel Wells 5   Anglia  Rod Lawler 5   Anglia  Adrian Gunnell 2   Walia  Matthew Stevens 4
Anglia  Wayne Cooper 2   Walia  Daniel Wells 4   Anglia  Rod Lawler 5   Anglia  Rod Lawler 5
Walia  Jamie Jones 2   Irlandia  David Morris 1   Anglia  Tom Ford 4   Anglia  Stephen Lee 5
Chińska Republika Ludowa  Jin Long 5   Chińska Republika Ludowa  Jin Long 5   Chińska Republika Ludowa  Jin Long 5   Chińska Republika Ludowa  Jin Long 3
Tajlandia  Supoj Saenla 1   Chińska Republika Ludowa  Liu Song 4   Anglia  John Parrott MBE 5   Anglia  Stuart Bingham 2
Szkocja  Robert Stephen 5   Szkocja  Robert Stephen 5   Szkocja  Robert Stephen 3   Anglia  John Parrott MBE 5
Anglia  Matthew Selt 3   Walia  Paul Davies 2   Irlandia Północna  Gerard Greene 5   Walia  Dominic Dale 3
Anglia  Andy Lee 5   Anglia  Andy Lee 5   Anglia  Andy Lee 1   Irlandia Północna  Gerard Greene 5
Szkocja  James McBain 5   Anglia  Mark Davis 2   Anglia  David Gilbert 4   Walia  Mark Williams MBE 5
Holandia  Stefan Mazrocis 0   Szkocja  James McBain 5   Szkocja  James McBain 5   Szkocja  James McBain 4
Anglia  Matthew Couch 2   Walia  Ian Preece 3   Anglia  Mike Dunn 5   Anglia  Jamie Cope 5
Tajlandia  Atthasit Mahitthi 5   Tajlandia  Atthasit Mahitthi 5   Tajlandia  Atthasit Mahitthi 1   Anglia  Mike Dunn 3
Irlandia Północna  Patrick Wallace 5   Irlandia  Joe Delaney 3   Anglia  Rory McLeod 4   Anglia  Anthony Hamilton 5
Anglia  David Grace 3   Irlandia Północna  Patrick Wallace 5   Irlandia Północna  Patrick Wallace 5   Irlandia Północna  Patrick Wallace 1
Anglia  Lewis Roberts 5   Anglia  David Gray 5   Szkocja  Marcus Campbell 3   Anglia  Barry Hawkins 0
Irlandia  Vincent Muldoon 2   Anglia  Lewis Roberts 3   Anglia  David Gray 5   Anglia  David Gray 5
Irlandia  Rodney Goggins 3   Anglia  David Roe 1   Anglia  Michael Holt 5   Anglia  Ian McCulloch 3
Indie  Aditya Mehta 5   Indie  Aditya Mehta 5   Indie  Aditya Mehta 4   Anglia  Michael Holt 5
Anglia  Jimmy White MBE 3   Anglia  Martin Gould 5   Anglia  Andrew Higginson 5   Irlandia  Fergal O’Brien 5
Chińska Republika Ludowa  Li Hang 5   Chińska Republika Ludowa  Li Hang 1   Anglia  Martin Gould 4   Anglia  Andrew Higginson 4
  • "*" Mecze rozgrywane w Pekinie.

Breaki stupunktowe kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Parrott Pulls Out (ang.). World Snooker, listopad 2008. [dostęp 20 listopada 2008].
  2. a b c nieklasyfikowany w pierwszej 75. rankingu na sezon 2009/2010
  3. World Snooker Coverage: China Open Qualifying
  4. Global Snooker Coverage: Qualifying

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]