Choina Siebolda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Choina Siebolda
Ilustracja
Rysunek Tsuga z Flora Japonica, Sectio Prima 1870
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Rząd sosnowce
Rodzina sosnowate
Rodzaj choina
Gatunek Tsuga sieboldii
Kategoria zagrożenia
Status iucn3.1 NT pl.svg
bliski zagrożenia (IUCN 3.1)[1]

Tsuga sieboldii, zwany także południowojapońską cykutą, choiną siebolda lub w języku japońskim Tsuga (栂) jest gatunkiem iglastym pochodzącym z japońskich wysp Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Yakushima. Inna nazwa to Toga, ale istnieje teoria, że było tak, ponieważ kiedyś służyła do mocowania miecza. W Europie i Ameryce Północnej drzewo jest czasami używane jako drzewo ozdobne i jest uprawiane od 1861 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Drzewo jest często wielopniowe od podstawy, a gęsta korona jest szeroko stożkowa i spiczasta. Kora ma ciemny różowo-szary kolor. Kiedy drzewo jest młode ma korę gładką z poziomymi fałdami, ale później pęka w kwadraty i łuszczy się. Nagie pędy są blado lśniąco płowe, ale mogą różnić się od białych lub bladobrązowych. Podstawa ogonka jest czerwono-brązowa. Liście są gęsto ustawione w nieregularnych płaskich rzędach. W porównaniu z innymi gatunkami z rodzaju Tsuga ich igły są szerokie i przysadziste, a ich długość waha się od 0,7 do 2 cm długości i około 0,2 cm szerokości. Są tępe, z karbowanymi końcami, mają błyszczący i ciemnozielony kolor z ich górnej części. Spodnia strona igieł jest matowa i biaława[2].

Kwiaty męskie są bardzo małe, mają tylko 2 mm, kulisty kształt i wiśniowo-czerwony kolor. Kwiaty w kształcie słupków są nieco większe o 5 mm, fioletowe i jajowate. Końcówki są tępe i mają około 2,3 cm długości i 1,3 cm szerokości[2].

Zagrożenie gatunku[edytuj | edytuj kod]

Choina siebolda ma status gatunku bliskiego zagrożenia według IUCN i spadającą populację[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katsuki, T. & Luscombe: Tsuga Sieboldii. W: The IUCN Red List of Threatened Species [on-line]. IUCN, 2013. [dostęp 2020-11-10].
  2. a b Alan Mitchell, Trees of Britain & Northern Europe, 1974, ISBN 0-00-219213-6.
  3. Kent Daniel Luscombe (IUCN SSC Conifer Specialist Group / Bedgebury Pinetum, Tama Forest Science Garden Toshio Katsuki (IUCN SSC Conifer Specialist Group / Forestry and Forest Product Research Institute, IUCN Red List of Threatened Species: Tsuga sieboldii, IUCN Red List of Threatened Species, 16 grudnia 2010, DOI10.2305/iucn.uk.2013-1.rlts.t191663a1991616.en [dostęp 2020-11-10].