Christian Christensen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christian Eli Christensen
Data i miejsce urodzenia 12 stycznia 1882
Bandholm
Data i miejsce śmierci 10 czerwca 1960
Blovstrød
Zawód, zajęcie pisarz, syndykalista
Wydana w 1910 roku książka Christensena Arbejderne og Børneflokken.

Christian Eli Christensen (ur. 12 stycznia 1882 w Bandholm, zm. 10 czerwca 1960 w Blovstrød) – duński pisarz i syndykalista rewolucyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na wyspie Lolland, ale już w wieku 5 lat przeniósł się wraz z rodzicami do Kopenhagi, gdzie dorastał. W wieku 18 lat dołączył do Socjaldemokratycznej Młodzieży Danii, ale w 1906 roku zrezygnował z członkostwa w niej. Dwa lata później przyłączył się do nowo utworzonej organizacji syndykalistów, Syndikalistisk Forbund, a w 1910 roku został członkiem rewolucyjnego związku zawodowego Fagoppositionens Sammenslutning. W latach 1911-1921 był redaktorem naczelnym pisma Solidaritet, w międzyczasie odsiadując również wyrok po I wojnie światowej w latach 1918-1920 za podżeganie do buntu przeciwko państwu oraz zajęcie czołowej roli w Szturmie na Børsen (duń. Stormen på Børsen). W 1921 Christensen wstąpił do duńskiej partii komunistycznej i objął stanowisko redaktora naczelnego partyjnego czasopisma Arbejderbladet, które piastował do 1922 roku; nie przepadał jednak za kierownictwem partii. W 1923 roku przeprowadził się do Silkeborg, gdzie poznał młodego artystę Asgera Jorna, który wywarł na nim wrażenie na całe życie. Ostatecznie w 1936 roku zerwał z partią w ramach protestu przeciwko I procesowi moskiewskiemu. W późniejszym czasie próbował ożywić ruch syndykalistyczny, jednak bez powodzenia.

Działalność pisarską rozpoczął w 1910 roku, wydając książkę Arbejderne og Børneflokken[1], propagującą wyzwolenie seksualne oraz antykoncepcję i będącą jedną z pierwszych publikacji na ten temat w Danii. Szczególną rozpoznawalność przyniosły mu jednak wspomnienia, które spisał krótko przed swoją śmiercią: wydane w 1961 roku En rabarberdreng vokser op i wydane rok później Bondeknold og rabarberdreng; redakcji i publikacji podjął się jego przyjaciel i towarzysz z ruchu syndykalistycznego, Halfdan Rasmussen[2]. W książkach opisywał on swoje dorastanie w dzielnicy Rabarber w pobliżu współczesnej ulicy Rantzaus w dystrykcie Nørrebro w Kopenhadze.

Z inicjatywy Jorna w 1963 roku w „De små fisk” w Sejs-Svejbæk wmurowano kamień pamiątkowy na cześć Christensena[3]. Został pochowany na cmentarzu w Blovstrød[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]