Christopher Coyne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christopher Coyne
ilustracja
Herb Christopher Coyne Trust in the Lord
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1958
Woburn
biskup Burlington
Okres sprawowania od 2014
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 7 czerwca 1986
Nominacja biskupia 14 stycznia 2011
Sakra biskupia 2 marca 2011
Strona internetowa
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 2 marca 2011
Miejscowość Indianapolis
Miejsce kościół św. Jana Ewangelisty
Konsekrator Daniel Buechlein OSB
Współkonsekratorzy Richard Lennon
Paul Etienne

Christopher James Coyne (ur. 17 czerwca 1958 w Woburn, Massachusetts) – amerykański duchowny katolicki, biskup diecezjalny Burlington od 2014.

Jest jednym z siódemki rodzeństwa. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1986 roku z rąk kardynała Bernarda Law. Podjął dalsze studia w St. John’s Seminary w Brighton, a także w Rzymie w Pontyfikalnym Instytucie Liturgicznym, gdzie uzyskał doktorat z liturgiki. Jako wykładowca liturgiki i homiletyki pracował na swej alma mater w Brighton. Oprócz tego był dyrektorem Wydziału ds. Kultu Bożego, a także Biura ds. Komunikacji i rzecznikiem prasowym archidiecezji Boston. Przez cztery lata sprawował też funkcję proboszcza parafii w Westwood.

14 stycznia 2011 otrzymał nominację na pomocniczego biskupa Indianapolis ze stolicą tytularną Mopta. Sakry udzielił mu abp Daniel Buechlein OSB, metropolita Indianapolis. Z powodu coraz słabszego stanu zdrowia zwierzchnika archidiecezji przejął on wkrótce większość obowiązków, szczególnie szafowanie sakramentami i inne funkcje reprezentacyjne i liturgiczne. 21 września 2011 papież oficjalnie przyjął rezygnację abpa Buechleina z powodu stanu zdrowia. Od tego dnia, aż do wyboru jego następcy, Benedykt XVI powierzył bp. Coyne'owi funkcję administratora apostolskiego archidiecezji Indianapolis.

22 grudnia 2014 papież Franciszek mianował go ordynariuszem diecezji Burlington.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]