Ciało za milion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ciało za milion
The Big White
Gatunek czarna komedia, kryminał
Data premiery 13 maja 2005 (świat)
8 września 2006 (Polska)
Kraj produkcji Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, USA
Język angielski
Czas trwania 100 min
Reżyseria Mark Mylod
Scenariusz Collin Friesen
Główne role Robin Williams,
Holly Hunter,
Giovanni Ribisi,
Tim Blake Nelson
Muzyka Mark Mothersbaugh
Zdjęcia James Glennon
Wytwórnia Ascendant Pictures
Capitol Films
Film & Entertainment VIP Medienfonds 2 GmbH & Co. KG
Rising Star
Dystrybucja Ascendant Pictures
Budżet $ 18 000 000 (szacunkowy)

Ciało za milion (tyt. oryg.: The Big White) – amerykańska czarna komedia z 2005 roku z Robinem Williamsem i Holly Hunter w rolach głównych.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Brat Paula Barnella (Robin Williams) – Raymond (Woody Harrelson) zaginął 5 lat temu. Paul postanawia wybrać pieniądze z polisy ubezpieczeniowej zaginionego – 1 milion dolarów. Okazuje się jednak, że pieniądze można wybrać dopiero po 7 latach od zaginięcia, chyba że znajdzie się ciało zmarłego, jako niezbity dowód do wypłacenia pieniędzy.

Paul znajduje przypadkiem w śmietniku zwłoki pewnego mężczyzny i wpada na pomysł, aby znalezione ciało posłużyło za jego brata. Zabiera "dowód" do domu, jednak okazuje się, że osobom, które wyrzuciły to ciało, jest im teraz potrzebne.

Paul planuje upozorować "śmierć" Raymonda, żeby dostać pieniądze z polisy. Zawozi ciało nad skarpę i zrzuca. Okłada je także świeżym mięsem, aby dzikie zwierzęta zmasakrowały ciało.

Policja znajduje pogryzione ciało i zawiadamia Paula. Ten, udając smutek po stracie brata, dostaje jego rzeczy osobiste.

Dzwoni do firmy ubezpieczeniowej i informuje, że znalazł ciało "brata". Chce wypłaty miliona dolarów.

Cała sprawa budzi podejrzenia pracownika-agenta ubezpieczeniowego, który węszy w tym oszustwo w celu wyłudzenia pieniędzy. Postanawia zbadać sprawę na własną rękę, udowodnić policji i kierownictwu, że Paul to oszust, i tym samym chce dostać awans, na którym tak bardzo mu zależy.

Równolegle w filmie toczy się wątek chorej żony Paula, cierpiącej na syndrom Turretta. Paul pieniądze z polisy chciał przeznaczyć na leczenie żony oraz spłatę długów i ratowanie swojej firmy.

"Właściciele" zwłok szybko wpadają na trop Paula i włamują się do jego domu. Żądają zwrotu ciała, w przeciwnym razie zabiją jego żonę.

Niespodziewanie zjawia się faktyczny (żywy) brat Paula – Raymond Barnell. Zaskoczony wiadomością o swojej straszliwej śmierci żąda części pieniędzy z odszkodowania.

Wszyscy zamieszani w sprawę schodzą się w jednym miejscu. Mordercy chcieli zwłoki od Paula w zamian za jego żonę. Zjawiają się również dociekliwy ubezpieczyciel i prawdziwy brat. W finale Raymond ginie, mordercy odchodzą ze swoją częścią pieniędzy, a Paul godzi się z agentem i wyjeżdża z żoną mając swoją, największą dolę z polisy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]