Cicha noc, śmierci noc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cicha noc, śmierci noc
Silent Night, Deadly Night
Gatunek horror
Data premiery 9 listopada 1984 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 79 min
85 min (wersja nieocenzurowana)
Reżyseria Charles E. Sellier Jr.
Scenariusz Michael Hickey
Muzyka Perry Botkin Jr.
Zdjęcia Henning Schellerup
Scenografia Dian Perryman,
Linda Kiffe
Montaż Michael Spence
Produkcja Ira Richard Barmak
Budżet 750 000 USD

Cicha noc, śmierci noc (tytuł oryg. Silent Night, Deadly Night) – amerykański film fabularny (horror z podgatunku slasher) z 1984 roku, w poszczególnych kręgach uznawany za kultowy.

Tytuł filmu nawiązuje do jednej z najbardziej znanych kolęd świata.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Cicha noc, śmierci noc do dziś uznawana jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów lat osiemdziesiątych; wszystko za sprawą antybohatera – psychopatycznego mordercy, który zbrodni dopuszcza się przebrany za Świętego Mikołaja. Amerykańskie Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli (ang. Parent-Teacher Association [PTA]) uznało film za wypaczający i w związku z datą jego premiery (9 listopada) wszczęło zaciętą walkę, usiłując opóźnić lub uniemożliwić jego debiut na ekranach kin (podobnie zresztą jak w przypadku starszego o cztery lata slashera o podobnej tematyce, Christmas Evil).

Gdy film ujrzał światło dzienne, zaszokował opinię publiczną. Spotkał się ze skrajnie negatywną oceną powszechnie uznanych krytyków filmowych, Gene'a Siskela i Rogera Eberta; Leonard Maltin, który także potępiał film, w swojej recenzji przyznał mu niepochlebną ocenę w postaci zera gwiazdek, a także zwrócił się do pomysłodawców z pytaniem: "Co będzie następne – zając wielkanocny jako zboczeniec seksualny?". Na dystrybutorach zostało wymuszone zdjęcie filmu z kinowych ekranów. Reedycją horroru zajęli się już niezależni dystrybutorzy.

De facto film uznawany jest za jeden z najpopularniejszych slasherów.

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

W latach 19871991 powstały cztery sequele:

W styczniu 2007 roku wytwórnia Screen Gems zapowiedziała chęć wydania remake'a filmu. Alexandre Aja, współczesny twórca horrorów, miałby wyreżyserować film, a także wyprodukować go i napisać do niego scenariusz wraz ze swoim partnerem Grégorym Levasseurem. Premierę początkowo planowano na rok 2008[1].

Slogany reklamowe[edytuj | edytuj kod]

 • On wie, kiedy byłeś niegrzeczny.
  • (ang.) He Knows When You've Been Naughty.
 • On marzy o czerwonych świętach...
 • Szokujący... Niepokojący... film, który próbowali zakazać.
  • (ang.) Shocking... Disturbing... the Movie They Tried to Ban.
 • Jeśli "Koszmar z ulicy Wiązów" dał ci nieprzespane noce, albo "Halloween" spowodował, że podskakiwałeś na widok każdego cienia, albo "Piątek, trzynastego" był jeszcze bardziej przerażający od pozostałych... STRZEŻ SIĘ!
  • (ang.) If "A Nightmare On Elm Street" gave you sleepless nights, or if "Halloween" made you jump in every shadow, or if "Friday the 13th" was more frightening than others... THEN BEWARE!

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Clint Morris (2007-01-02). "Silent Night, Deadly Remake?". Moviehole.net. [dostęp 2009-05-04]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]