Cindy Blackman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cindy Blackman
Ilustracja
Blackman podczas występu w Melbourne (maj 2008)
Imię i nazwisko Cinthia Regina Blackman;
Cindy Blackman-Santana (po zawarciu związku małżeńskiego)
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1959
Yellow Springs, Ohio, Stany Zjednoczone
Instrumenty perkusja, instrumenty perkusyjne
Gatunki jazz-rock, rock
Zawód muzyk
Powiązania Santana, Lenny Kravitz
Strona internetowa

Cindy Blackman (ur. 18 listopada 1959 w Yellow Springs, w stanie Ohio, Stany Zjednoczone), występująca też pod nazwiskiem Cindy Blackman-Santanaamerykańska perkusistka jazz-rockowa i rockowa, najbardziej znana z nagrań i trasy koncertowej z Lennym Kravitzem (1993–2007). Nagrała też kilka jazzowych albumów pod własnym nazwiskiem. Jest członkinią zespołu Carlosa Santany oraz jego żoną (od 2010).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Yellow Springs, w stanie Ohio, w bardzo muzykalnej rodzinie. Jej matka i babcia były wykonawczyniami muzyki poważnej, grając odpowiednio na skrzypcach w orkiestrze klasycznej i na fortepianie. Jej ojciec był miłośnikiem jazzu, starsza siostra interesowała się Jimim Hendrixem, The Beatles, Sly and the Family Stone i Jamesem Brownem, a starszy brat był wielbicielem muzyki Johna Coltrane'a. Jej wuj grał na wibrafonie. W bardzo młodym wieku zainteresowała się grą na perkusji. Kiedy słuchała muzyki, to brzmienie perkusji najbardziej przyciągało jej uwagę. Z perkusją po raz pierwszy zetknęła się w wieku 7 lat, uczestnicząc w przyjęciu w domu przyjaciela w Yellow Springs. Mając 11 lat, przeniosła się z rodziną do Bristolu, w stanie Connecticut, gdzie dołączyła do gimnazjalnych zespołów koncertowych i jazzowych. Grała w nich w sekcji perkusyjnej, miała także możliwość gry na kotłach i bębnie w szkolnej orkiestrze. Uczęszczała na letnie zajęcia w Hartt College of Music w Hartford, odwiedzała też szkółkę muzyczną, prowadzoną przez Jackie and Dollie Mclean’s Artists Collective. W wieku 12 lat miała dokładnie opanowane podstawy gry na perkusji. Mając lat 13, spotkała Maxa Roacha, który wprowadził ją w tajniki gry na perkusji jazzowej. Gdy miała 16 lat, zetknęła się z Tony Williamsem, dzięki któremu mogła rozwinąć dalej swe umiejętności[1].

Na University of Hartford i Berklee College of Music studiowała instrumenty perkusyjne używane przez orkiestry wykonujące muzykę poważną. Jej wykładowcami byli Alan Dawson i Lennie Nelson. Na początku lat 80. przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie grała z Freddiem Hubbardem i Samem Riversem. W 1987 roku została stałą perkusistką Jackiego McLeana; w tym samym roku zaczęła nagrywać jako liderka dla wytwórni Muse. Cindy Blackman stała się atrakcją jam session zorganizowanych przez Teda Cursona w klubie Blue Note. W 1990 roku wystąpiła na kilku festiwalach z triem Dona Pullena[2].

Cindy Blackman na Willisau Jazz Festival (2007)

W 1993 roku została członkinią zespołu towarzyszącego Lenny Kravitzowi; nagrała wówczas partię perkusji do jego albumu Are You Gonna Go My Way, który stał się pierwszym światowym bestsellerem artysty, sprzedając się w 4 milionach egzemplarzy na całym świecie[1]. Członkinią zespołu Lenny Kravitza była do 2007 roku[3].

W 1998 roku wytwórnia Warner Bros. wydała jej pierwsze instruktażowe video zatytułowane Multiplicity. W 2001 roku wystąpiła na Modern Drummer Festival[1].

W 2010 roku została członkinią zespołu Carlosa Santany[1]. W lipcu tego samego roku podczas koncertu w Tinley Park, w stanie Illinois zaręczyła się z nim, a 19 grudnia na Hawajach wyszła za niego za mąż. Carlos Santana wcześniej był przez 34 lata żonaty z Deborah, ale w 2007 roku para rozwiodła się[4].

Współpraca z innymi artystami[edytuj | edytuj kod]

Nagrywała i odbywała wspólne trasy koncertowe również z innymi artystami, jak: Pharoah Sanders, Cassandra Wilson, Bill Laswell, Joss Stone, Joe Henderson, Buckethead, Hugh Masakela i Angela Bofill[3].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Jako liderka zespołu nagrała 9 albumów studyjnych: Arcane (1988), Code Red (1990), Telepathy (1992), The Oracle (1995), In The Now (1998), Works On Canvas (1999), Someday (2001), Music For The New Millennium (2005) Another Lifetime (2010)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e DrumLessons.com: Cindy Blackman Biography, Videos & Pictures (ang.). www.drumlessons.com. [dostęp 2014-12-01].
  2. Ron Wynn: Cindy Blackman (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2014-12-01].
  3. a b cindyblackmansantana.com: Cindy Blackman Santana: Bio (ang.). www.cindyblackmansantana.com. [dostęp 2014-12-02].
  4. Daily Mail Reporter: Carlos Santana marries his drummer fiancé in romantic beach-side Hawaii ceremony (ang.). www.dailymail.co.uk. [dostęp 2014-12-01].