Citroen AX Electrique

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Citroen AX Electrique
Inne nazwy Citroen AX Electric
Producent Citroen
Zaprezentowany 1993
Okres produkcji 1993 - 1995
Miejsce produkcji Aulnay, Francja
Następca Citroen Saxo Electrique
Dane techniczne
Segment B
Typy nadwozia 3 - drzwiowy hatchback
Silniki elektryczny na prąd stały o mocy 27 KM
Skrzynia biegów pięciobiegowa manualna
Napęd na przednią oś
Długość 3525 mm
Szerokość 1555 mm
Wysokość 1355 mm
Rozstaw osi 2280 mm
Masa własna 995 kg
Zbiornik paliwa akumulatory niklowo kadmowe
Liczba miejsc 5
Bagażnik 273 l
Wyposażenie
dodatkowe
odzyskiwanie energii z hamulców
Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze
Peugeot 106 Electrique

Citroën AX Electrique – samochód elektryczny, produkowany w latach 1993–1995 na bazie trzydrzwiowej wersji modelu Citroën AX (produkowanego w latach 1986–1998). Citroen AX Electrique powstawał we Francji, w zakładach w Aulnay[1].

Geneza powstania[edytuj | edytuj kod]

Citroen AX Elextrique powstał jako alternatywa dla miejskich samochodów z napędem spalinowym. W odróżnieniu od nich miał być cichy i tani w eksploatacji. Zasięg auta miał pozwolić na typowo miejską eksploatację (do 80 kilometrów)[1].

Różnice w stosunku do wersji z silnikiem spalinowym[edytuj | edytuj kod]

Różnice zewnętrzne polegały jedynie na zastosowaniu klapki po stronie pasażera (pomiędzy przednim kołem a drzwiami), służącej do ładowania baterii. Pojazd można było ładować za pomocą standardowego przewodu, z gniazdka domowego. Ładowarka DC potrzebowała 6 godzin, aby naładować baterie do pełna.

Pojazd był napędzany przez silnik elektryczny produkcji francuskiej na prąd stały, o mocy 20 kW (27 KM). Źródłem zasilania były akumulatory niklowo-kadmowe, zamontowane w trzech pakietach (plastikowych kontenerach)- jeden pod podłogą bagażnika oraz dwa w komorze silnika. Napęd był przekazywany na przednie koła, za pośrednictwem standardowej przekładni manualnej. Zastosowano dodatkowo komputer sterujący pracą układu napędowego, informujący kierowcę między innymi o stopniu naładowania baterii. Na desce rozdzielczej, w miejscu obrotomierza, zastosowano wskaźnik poziomu naładowania akumulatorów.

Dla bezpieczeństwa pasażerów zastosowano również szereg bezpieczników (odcinających dopływ prądu w razie awarii), chłodzenie układu napędowego za pomocą cieczy i powierza, a także ogrzewanie wnętrza kabiny na benzynę. Pojazd wyposażono również w system odzyskiwania energii z hamowania, który działał po puszczeniu przez kierowcę pedału gazu[2].

Osiągi[edytuj | edytuj kod]

Zasięg samochodu wynosił do 80 km/h. Prędkości maksymalna – do 91 km/h. Samochód ważył 995 kilogramów[3].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Wyprodukowano dokładnie 374 egzemplarze. Z racji nikłego zainteresowania klientów, produkcję zakończono. Doświadczenia, zdobyte przy produkcji Citroena AX Elexctrique, wykorzystano przy kolejnym pojeździe elektrycznym koncernu Citroen: modelu Saxo Electrique[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Małgoś, Citroen AX Electrique – elektryczny samochód z 1993 roku, Francuskie.pl – Dziennik Motoryzacyjny, 12 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-16] (pol.).
  2. AX Electrique Archives, CITROËNVIE ! [dostęp 2019-04-16] (ang.).
  3. 1994 Citroen AX Electrique full range specs, www.automobile-catalog.com [dostęp 2019-04-16].
  4. MISJA ELEKTROMOBILNOŚĆ, emobilitypoland.pl [dostęp 2019-04-16] (ang.).