Claiborne Pell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Claiborne Pell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1918
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 1 stycznia 2009
Newport
Stany Zjednoczone Senator ze stanu Rhode Island
(2. klasy)
Okres od 3 stycznia 1961
do 3 stycznia 1997
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Theodore Green
Następca Jack Reed
podpis
Odznaczenia
Prezydencki Medal Obywatelski (Stany Zjednoczone) American Campaign Medal Medal za Kampanię Europejsko-Afrykańsko-Bliskowschodnią World War II Victory Medal National Defense Service Medal (Stany Zjednoczone) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Korony Włoch

Claiborne de Borda Pell (ur. 22 listopada 1918 w Nowym Jorku, zm. 1 stycznia 2009 w Newport) – amerykański polityk liberalno-demokratyczny, dyplomata, senator, członek Partii Demokratycznej.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

W latach 1941–1978 służył w United States Coast Guard. W czasie II wojny światowej pływał na okrętach osłaniającyh alianckie konwoje morskie na północnym Atlantyku. Brał udział w inwazji na Sycylię i Włochy. Służbę wojskową zakończył w randze komandora. W 1946 uzyskał magisterium w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Columbia University.

W latach zasiadał 1961–1997 W Senacie, reprezentując najmniejszy ze stanów USA – Rhode Island. Zasłynął między innymi ze złożenia w sierpniu 1988, wraz z senatorami Alem Gorem i Jessie Helmsem, propozycji nałożenia na Irak surowych sankcji ekonomicznych za użycie broni chemicznej w celu eksterminacji Kurdów. Już dzień po wystąpieniu senatorów Senat USA zatwierdził tzw. ustawę o zapobieganiu ludobójstwu. Jako członek Council on Foreign Relations zajmował się problematyką amerykańskiej polityki względem gospodarki komunistycznej znajdującej się w okresie przejściowym.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]