Clementinum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clementinum
Ilustracja
Państwo  Czechy
Miejscowość Praga
Styl architektoniczny barok
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Clementinum
Clementinum
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Clementinum
Clementinum
50°05′12″N 14°24′59″E/50,086667 14,416389
Clementinum wewnątrz

Clementinum (Klementinum) – barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego znajdujący się na Starym Mieście w Pradze, w pobliżu Mostu Karola.

Zakon jezuitów sprowadził do Pragi w 1556 cesarz Ferdynand I Habsburg. W pobliżu Mostu Karola oddał im zabudowania byłego klasztoru dominikańskiego św. Klemensa. Miejsce to stało się centrum jezuitów w Czechach, a zarazem centrum polityki kontrreformacyjnej cesarzy z dynastii Habsburgów.

Jezuici przez stulecia rozbudowywali swą siedzibę. Znajdujący się tutaj dzisiaj barokowy kompleks zajmuje miejsce około trzydziestu średniowiecznych domów. Zakonnicy zadbali o budowę nowego kościoła św. Salwatora (1578, kopuła ukończona w 1648), a także o przebudowę gotyckiego kościoła św. Klemensa (na początku XVIII w.). Wzniesiono także dwie piękne kaplice: włoską (XVI w.) oraz zwierciadlaną (XVIII w.). W całym kompleksie znalazły się także szkoła, kolegium, biblioteki, ale także teatr czy obserwatorium astronomiczne (korzystał z niego mieszkający tutaj Jan Kepler). Działające tu kolegium szybko zdobyło przewagę nad Karolinum (czyli uniwersytetem założonym przez Karola Luksemburskiego) i w 1622 jezuici uzyskali kontrolę nad całym szkolnictwem wyższym w Pradze.

Po skasowaniu zakonu jezuitów w 1773 Klementinum przechodziło różne losy – przeważnie znajdowały się w nim instytucje edukacyjne, m.in. seminarium arcybiskupie, Uniwersytet Karola, Biblioteka Narodowa.

Literatura

  • J. Staňková, J. Štursa, S. Voděra, Pražská architektura. Významné stavby jedenácti století, Praha 1991.