Clifford Walter Dupont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clifford Walter Dupont
Data i miejsce urodzenia 6 grudnia 1905
Londyn
Data i miejsce śmierci 28 czerwca 1978
Rodezja
Rodezja 1. prezydent Rodezji
Okres od 16 kwietnia 1970
do 31 grudnia 1975
Przynależność polityczna Front Rodezyjski
Poprzednik
Następca Henry Everard (p.o.)
Administrator Rządu Rodezji
Okres od 11 listopada 1965
do 2 marca 1970
Poprzednik
Następca urząd zniesiono
Wicepremier Rodezji Południowej
Okres od 1964
do 1965
Poprzednik
Odznaczenia
Wielki Komandor Legii Zasługi (Rodezja) Order Niepodległości (Rodezja)

Clifford Walter Dupont, GCLM, ID (ur. 6 grudnia 1905 w Londynie, zm. 28 czerwca 1978 w Rodezji) – pierwszy prezydent Rodezji, z wykształcenia prawnik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował prawo w Bishop's Stortford College i w Clare College na Uniwersytecie Cambridge. Ukończył je w 1929, uzyskując tytuł radcy prawnego. W 1933 założył własną kancelarię.

W czasie II wojny światowej został powołany pod broń i służył początkowo w batalionie artylerii przeciwlotniczej w Afryce Północnej. Potem został członkiem sztabu gen. Eisenhowera podczas walk w Europie w 1944.

Rodezja[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy przyjechał do Rodezji Południowej w 1947, potem wracał kilkakrotnie i nabył ziemię w miejscowości Featherstone niedaleko Salisbury. Na stałe osiedlił się tam we wczesnych latach pięćdziesiątych.

W 1958 rozpoczął karierę polityczną. Wstąpił wówczas do Partii Dominium, z której ramienia został wybrany do parlamentu Federacji Rodezji i Niasy. W 1962 wstąpił do nowo powstałego Frontu Rodezyjskiego i w wyborach w grudniu tego roku zdobył mandat w parlamencie Rodezji Południowej. Został też ministrem sprawiedliwości w rządzie Winstona Fielda. Rok później rozpadła się federacja z Rodezją Północną i Niasą. Rząd Fielda podjął wówczas negocjacje z Wielką Brytanią mające na celu przyznanie Rodezji niepodległości. Kiedy starania te spełzły na niczym, Dupont razem z większością parlamentu zagłosował za usunięciem Fielda z urzędu. Nowym premierem został Ian Smith. W jego rządzie Clifford Dupont oprócz teki ministra sprawiedliwości został też wicepremierem.

Od sierpnia 1964 był ministrem spraw zagranicznych, a od czerwca 1965 - obrony. W listopadzie 1965, kiedy nie było już szans na pomyślne zakończenie rokowań z Wielką Brytanią (która przyznanie niepodległości uzależniała od nadania Murzynom pełni praw wyborczych, czemu Front Rodezyjski ostro się sprzeciwiał), Dupont poparł projekt jednostronnego ogłoszenia niepodległości i jako drugi (pierwszy był Ian Smith) sygnował jej deklarację.

Wobec zaistniałej sytuacji Dupont został mianowany przez Smitha Administratorem Rządu Rodezji (tj. odpowiednikiem gubernatora w pozostałych krajach Commonwealthu). Ponieważ Londyn nie uznał Rodezji i na jego prośbę członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożyli na Rodezję sankcje gospodarcze, rząd Rodezji zerwał wszystkie stosunki łączące go z Wielką Brytanią i Wspólnotą Narodów oraz ogłosił kraj republiką. Pierwszym jej prezydentem wybrano właśnie Duponta, który objął urząd 16 kwietnia 1970 i pełnił go do 31 grudnia 1975, kiedy to zrezygnował z powodów zdrowotnych. Był jedynym prezydentem Rodezji, który sprawował urząd przez pełną kadencję i jedynym, którego wybrano na kolejną.

Zmarł 28 czerwca 1978 w Rodezji w wieku 72 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]