Clinical Ophthalmology

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clinical Ophthalmology
Clin Ophthalmol
Częstotliwość kwartalnik
Państwo  Nowa Zelandia
Wydawca Dove Medical Press (Taylor & Francis Group)
Rodzaj czasopisma naukowe (okulistyczne)
Pierwszy numer 2007
Redaktor naczelny Scott Fraser (Sunderland Eye Infirmary, Wielka Brytania)
ISSN 1177-5467
Strona internetowa

Clinical Ophthalmology (skrót: Clin Ophthalmol) – anglojęzyczne czasopismo okulistyczne o zasięgu międzynarodowym; wydawane od 2007[1]. Kwartalnik[2].

Czasopismo jest recenzowane, publikuje w formie otwartego dostępu i ma profil ogólnookulistyczny. Do publikacji akceptowane są prace dotyczące wszystkich subspecjalności okulistyki, a także z zakresu optometrii, nauki o widzeniu, farmakologii i terapii lekowych stosowanych w schorzeniach oczu, badań podstawowych (np. biologii komórki, genetyki) oraz bezpieczeństwa i poprawy jakości opieki okulistycznej. Publikacje mają formę m.in.: przeglądów, protokołów z badań randomizowanych, opinii lub komentarza eksperckiego, listu, raportu dot. poprawy jakości, porad i opisu instrumentów dla okulistów-chirurgów, raportu dot. bezpieczeństwa pacjentów, recenzji książki, eseju fotograficznego a nawet osobistej opinii praktyka[3]. Redaktorem naczelnym „Clinical Ophthalmology" jest Scott Fraser – związany z brytyjskim Sunderland Eye Infirmary[4].

W międzynarodowym rankingu SCImago Journal Rank (SJR) mierzącym wpływ i znaczenie poszczególnych czasopism naukowych „Clinical Ophthalmology" zostało w 2017 sklasyfikowane na 31. miejscu wśród czasopism okulistycznych[5].

W polskim wykazie czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego artykuł w tym czasopiśmie otrzymuje 100 punktów (wg punktacji z 2019 roku)[6].

Publikacje ukazujące się w tym czasopiśmie są indeksowane m.in. w Emerging Sources Citation Index, EMBase, ICAAP, Directory of Open Access Journals (DOAJ), Index Copernicus, PubMed oraz w Scopusie[7]. Wydawcą jest Dove Medical Press należący do Taylor & Francis Group.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scott G Fraser. Welcome to Clinical Ophthalmology. „Clin Ophthalmol”. 2007 Mar; 1(1): 1. (ang.). 
  2. Clinical ophthalmology (Auckland, N.Z.) (ang.). ncbi.nlm.nih.gov. [dostęp 2019-03-13].
  3. Aims and Scope (ang.). dovepress.com. [dostęp 2019-03-13].
  4. Clinical Ophthalmology - Editors (ang.). dovepress.com. [dostęp 2019-03-13].
  5. Scimago Journal & Country Rank (Ophthalmology) (ang.). scimagojr.com. [dostęp 2019-03-13].
  6. Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów. nauka.gov.pl / Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 31 lipca 2019. [dostęp 2020-03-01].
  7. About Journal (ang.). dovepress.com. [dostęp 2019-03-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]