Clover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy mangi. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Clover
Gatunekfantasy, cyberpunk
Manga
Clover
AutorClamp
WydawcaKōdansha
Drukowana wAmie
Wydawana19971999
Liczba tomów4 (niedokończona)
OVA
Clover Music Video
ReżyserKitaro Kousaka
Nobuteru Yuki
StudioMadhouse
Liczba odcinków1
Data wydania1999

Clovermanga zespołu Clamp. Została opublikowana w Japonii przez Kōdansha. Charakterystyczną cechą mangi jest częste używanie złudzeń optycznych, brak obramowanych kadrów i ilustracje przypominające stylem układ kinowy.

Clover składa się z 4 tomów wydawanych od 1997 do 1999 roku. Dwa pierwsze przedstawiają główną historię, a dwa ostatnie są reminiscencjami, które tłumaczą związek między pewnymi wydarzeniami, jednakże wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.

Ponieważ Clover nie rozstrzyga ostatecznie sporej części wątków, praca jest zakwalifikowana jako niedokończona i czeka na dalsze rozwinięcie. Mangaki oświadczyły w październiku 2004 w CLAMP vol. 2, że planują zamknąć historię w 5 lub 6 tomach. Zespół ludzi ze studia Madlax odpowiedzialnych za film z serii X stworzył w 1999 film bazujący na mandze Clover. Został przedstawiony japońskiej publice przez wydaniem pierwszego filmu Cardcaptor Sakura. Do dziś nie został on wydany w komercyjnej formie.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Clover skupia się na historii młodej dziewczyny zwanej Suu. W cyberpunkowym świecie, w którym przyszło jej żyć, wojsko prowadzi poszukiwania utalentowanych dzieci zwanych "Clovery" (Koniczyny), które posiadają magiczne zdolności. Dzieci takie są klasyfikowane przez Radę Pięciu Starców w zależności od potęgi ich mocy, a potem tatuowane symbolem The Clover Project z ilością listków koniczyny odpowiadającą poziomowi ich umiejętności. Suu jest oznakowana jako jedyna "4-listna Clover". Innymi Cloverami jest jeszcze jeden z dwóch "3-listnych" Ran, Gingetsu jest "2-listny", a Oruha jako "1-listna". Suu jak i inne Clovery zostaje uwięziona, by ograniczyć ich kontakt z ludźmi, ponieważ rząd boi się, że mogą one rozwinąć swoje zdolności i zostać użyte jako broń, przez co zagrozić narodowemu bezpieczeństwu kraju.

Będąc odizolowana od reszty ludzi, Suu tęskni za towarzystwem i posiada tylko jedno życzenie, o które prosi, a mianowicie pragnie odwiedzić "Fairy Park" (Wesołe Miasteczko). Jej eskortę stanowi Kazuhiko, były żołnierz, który został zmuszony do podjęcia się tego zadania. Pomimo że potem się dowiadujemy, że Kazuhiko i Suu mają wspólną przyjaciółkę Oruhę, fani podejrzewają, że wybór Kazuhiko będzie miał o wiele większe znaczenie, niż to zostało ujawnione w dotychczasowej historii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]