Club Atlético Villa Teresa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Villa Teresa
Pełna nazwa Club Atlético Villa Teresa
Barwy czerwono-białe
Data założenia 1 czerwca 1941
Liga Segunda División
Państwo  Urugwaj
Adres Montevideo, Urugwaj
Stadion Parque Salus
Prezes Urugwaj Ricardo Tonossi
Trener Urugwaj Vito Beato
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Club Atlético Villa Teresaurugwajski klub piłkarski z siedzibą w mieście Montevideo, obecnie występuje w Segunda División. Posiada także sekcję kolarstwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Club Atlético Villa Teresa został założony 1 czerwca 1941 w jednej z dzielnic stołecznego Montevideo – Nuevo París – przez Manuela de Leóna, jego synów i członków nieistniejącego już zespołu piłkarskiego Club Sacachispas. Nazwa klubu pochodzi od jednego z okolicznych domów, a barwy drużyny od początku stanowią czerwono–białe pasy. Początkowo ekipa Villa Teresa, podobnie jak inne kluby, brała udział w lokalnych rozgrywkach amatorskich, natomiast status profesjonalny otrzymała w 1965 roku, dołączając do związku piłkarskiego Asociación Uruguaya de Fútbol. W 1975 roku klub Villa Teresa zwyciężył w rozgrywkach czwartoligowych, awansując do wyższej klasy rozgrywkowej.

W 1984 roku drużyna ukończyła sezon trzeciej ligi bez porażki, a najskuteczniejszymi zawodnikami rozgrywek zostali trzej gracze Villa Teresa – Francisco Fusco, "Tornillo" Arismendi oraz "Colo" Ceiavazza. Zaowocowało to awansem klubu do drugiej ligi, z której spadł on po czterech latach – w 1988 roku, jednak już trzy sezony później, w roku 1991, powrócił na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej pod kierownictwem trenera Waltera Garcíi. Z Segunda División zespół został karnie zdegradowany w 1992 roku po zamieszkach kibicowskich, w których wyniku zmarł jeden z fanów klubu Basáñez.

W 2000 roku klub Villa Teresa połączył się z zespołami Salus FC i Huracán FC, tworząc nową ekipę o nazwie Alianza FC, która przez cztery najbliższe lata występowała w drugiej lidze. W 2005 roku Alianza rozpadła się i Villa Teresa, Salus i Huracán powróciły do poprzedniej postaci. W 2011 roku po zwycięstwie w rozgrywkach trzeciej ligi Villa Teresa po raz kolejny awansowała do Segunda División. Z racji braku własnego stadionu ekipa rozgrywa swoje mecze na arenie Parque Salus, należącej do Salus FC.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]