Cmentarz Ixelles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz Ixelles
Ilustracja
Państwo  Belgia
Region stołeczny  Bruksela
Miejscowość Bruksela
Powierzchnia cmentarza 5 ha
Data otwarcia 1877
Położenie na mapie Brukseli
Mapa konturowa Brukseli, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Ixelles”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Ixelles”
50,81556°N 4,39278°E/50,815556 4,392778

Cmentarz Ixelles, [wym. Iksel], fr. Cimetière d'Ixelles, niderl. Begraafplaats van Elsene - jedna z ważniejszych nekropoli Belgii z prochami postaci ze świata polityki, nauki i sztuki. Pochowani są tu m.in. polski pianista i kompozytor Józef Wieniawski, znany francuski generał Georges Boulanger (który zastrzelił się na grobie swej kochanki) i słynny architekt belgijski Victor Horta.

Założony w 1877 niewielki cmentarz z alejami cyprysowymi ma w sobie mało z powagi cmentarno-żałobnej. Już choćby dlatego, że leży w środku tętniącej życiem brukselskiej dzielnicy uniwersyteckiej Elsene/Ixelles z wieloma barami i kafejkami studenckimi.

W 1891 był scenerią niecodziennego zdarzenia. Oto generał i były minister obrony narodowej Francji, Georges Boulanger pojawia się na grobie zmarłej kilka tygodni wcześniej kochanki, Marguerity de Bonnemains, każe na nim wyryć napis: "Marguerite. 19 grudnia 1855 - 16 lipca 1891. Do zobaczenia wkrótce", po czy strzela sobie w głowę i na miejscu umiera. Tragiczny ten gest trafia na czołówki gazet w Belgii i Francji (zob. poniżej pierwsza strona francuskiego dziennika "Le Petit Journal"), a ciało wojskowego zostaje złożone obok prochów kochanki, w tym samym grobowcu, na którym zostaje dopisana fraza: "Georges. 29 kwietnia 1837 - 30 września 1891. Czyż mogłem żyć dwa i pół miesiąca bez Ciebie?".