Cmentarz Partyzancki w Kielcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz Partyzancki
Ilustracja
Cmentarz Partyzancki jest oznaczony nr 9
Państwo  Polska
Miejscowość Kielce
Położenie na mapie Kielc
Mapa lokalizacyjna Kielc
Cmentarz Partyzancki
Cmentarz Partyzancki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cmentarz Partyzancki
Cmentarz Partyzancki
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Cmentarz Partyzancki
Cmentarz Partyzancki
Ziemia50°51′33,98″N 20°37′28,68″E/50,859439 20,624633
Grób Stefana Artwińskiego na Cmentarzu Partyzanckim

Cmentarz Partyzancki w Kielcachcmentarz położony między ulicami Ściegiennego, Mariana Sołtysiaka „Barabasza” (dawna Gagarina) oraz Kwasa.

Został utworzony zaraz po II wojnie światowej stając się miejscem pochówku zwłok pochodzących z miejsc bitew partyzanckich oraz miejsc masowych egzekucji. Liczy prawie 300 grobów pojedynczych, w których pochowane są m.in. zwłoki partyzantów z oddziałów: „Wybranieccy” kierowanego przez Mariana Sołtysiaka ps. Barabasz, oraz „Ponury” kierowanego przez Jana Piwnika ps. Ponury. Znajdują się tu również groby Polaków rozstrzelanych przez Niemców w październiku 1943 roku w Słowiku, m.in. mogiła płk. dr. Jana Bularskiego ps. Komar. Spoczywają tutaj także ciała harcerzy i ofiar straconych w pokazowych egzekucjach urządzanych przez Niemców. Na cmentarzu są 23 mogiły zbiorowe – miejsca pochówku setek ofiar z miejsc masowych egzekucji – głównie na Stadionie Leśnym na Pakoszu.

Po lewej stronie, zaraz za bramą wejściową cmentarza, stoi grób Stefana Artwińskiego – prezydenta Kielc, który zginął z rąk Gestapo na początku wojny. Postawiony jest także symboliczny grób mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal – dowódcy Oddziału Wydzielonego Kawalerii Wojsk Polskich, który poległ walcząc z Niemcami pod Anielinem k. Opoczna.

Znajdują się tutaj także symboliczne mogiły polskich ofiar prześladowań i morderstw dokonywanych w latach 1939–1989 przez hitlerowców, stalinowców i rodzimych oprawców, Mogiła Katyńska z tablicą upamiętniającą 184 osoby powiązane z miastem, które zostały zamordowane na wschodzie, Krzyż Narodowców – symbol pamięci członków Narodowych Sił Zbrojnych, Stronnictwa Narodowego i jego Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Związku Jaszczurczego. Ponadto stoi tu pomnik poświęcony ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych wraz z urną, w której znajdują się prochy ofiar obozu Auschwitz-Birkenau.