Cmentarz przy ul. Morskiej w Braniewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przy ul. Morskiej
Ilustracja
Brama cmentarza przy ul. Morskiej
Państwo  Polska
Miejscowość Braniewo
Położenie na mapie Braniewa
Mapa lokalizacyjna Braniewa
Cmentarz przy ul. Morskiej
Cmentarz przy ul. Morskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cmentarz przy ul. Morskiej
Cmentarz przy ul. Morskiej
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Cmentarz przy ul. Morskiej
Cmentarz przy ul. Morskiej
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu braniewskiego
Cmentarz przy ul. Morskiej
Cmentarz przy ul. Morskiej
Ziemia54°23′12,2″N 19°48′57,8″E/54,386722 19,816056

Cmentarz przy ul. Morskiej w Braniewie (cmentarz św. Magdaleny, niem. Magdalenenfriedhof[1]) – cmentarz komunalny w Braniewie o powierzchni 1,5739 ha.

Położony jest pomiędzy ulicą Morską w Braniewie a rzeką Pasłęką. Powstał przed II wojną światową jako cmentarz komunalny i taką rolę pełni do dziś. Ogrodzenie cmentarza od strony ulicy Morskiej tworzy mur z kamienia z kratą metalową oraz zachowana przedwojenna brama wjazdowa. Drogi wewnętrzne na cmentarzu są to alejki wyłożone kostką brukową. Zachowany został układ zieleni wysokiej. Cmentarz posiada jedno ujęcie wody z sieci wodociągowej. Na cmentarzu jest urządzonych 3219 miejsc grzebalnych. Cmentarz jest w całości wypełniony grobami, a pochówki odbywają się do grobów istniejących[2].

Do II wojny światowej na cmentarzu znajdował się pomnik pamięci poległych żołnierzy (prawdopodobnie w I wojnie światowej, niem. Kriegerdenkmal). Była to mała kapliczka wykonana z piaskowca z miedzianym dachem hełmowym, w niej rzeźba Matki Boskiej Bolesnej (łac. Mater Dolorosa). Kapliczka była autorstwa znanego elbląskiego rzeźbiarza Heinricha Splietha (1877–1929)[3]. Po wojnie niezachowana.

Pochowani na cmentarzu przy ul. Morskiej w Braniewie[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

1
Brama i mur cmentarza,
ul. Morska
2
Kamień poświęcony pamięci ofiar 1939–1956
3
Alejka na cmentarzu
4
Zasłużeni dla Braniewa – Apolinary i Józefa Skrodzcy

Patronka cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Święta Magdalena, patronka cmentarza, była pierwszą patronką Braniewa, lokowanego 27 grudnia 1254 przez biskupa Anzelma. Nie chodziło tu jednak o ową grzeszną Marię Magdalenę, która podczas uczty u Szymona obmywała łzami nogi Chrystusa, lecz o Marię Magdalenę z Magdalii, „apostołkę apostołów”, która następnie towarzyszyła Jezusowi i apostołom. Św. Magdalena też była druga patronką wzniesionego w XIII w. kościoła św. Katarzyny w Braniewie. Jeszcze w 1828 przyszły biskup warmiński Ambroży Józef Geritz, wówczas kanonik warmiński, pisał, że św. Maria Magdalena jest patronką miasta, a nie kościoła. Od 2002 patronką miasta pozostaje błogosławiona Regina Protmann[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heimatseite der Kreisgemeinschaft Braunsberg/Ostpreussen e.V., Braunsberg (Ermland) – geistige Hauptstadt des Ermlands, z opisu na mapie miasta
  2. Cmentarz ul. Morska - Administracja Budynków Komunalnych - Braniewo, www.abkbraniewo.pl [dostęp 2018-10-13] (pol.).
  3. Manfred Höhne, Der Bildhauer Heinrich Splieth (1877 - 1929) Ostpreussen, www.ostpreussen.net [dostęp 2018-11-05] (niem.).
  4. Jan Chłosta Patroni warmińskich miast Komunikaty Mazursko-Warmińskie nr 3, 425-431 2005