Cocotier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cocotier
Rok założenia 2000
Pochodzenie  Polska (Katowice)
Gatunek jazz, flamenco, muzyka poważna, folk, rock
Strona internetowa

Cocotier – polski zespół. Jego nazwa w języku francuskim oznacza palmę kokosową.

Początki zespołu[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w Katowicach w 2000 roku. Powstanie zespołu jest ściśle związane z otwarciem pubu "Tawerna Mexico", w którym zaczęli regularnie występować Andrzej Krośniak (gitara) i Ludwik Konopko (gitara). Parę miesięcy później do duetu dołączył Adam Głośnicki (basista). Po pojawieniu się trzeciego członka zespołu artyści zdecydowali się nadać nazwę "Cocotier" nowo powstałemu trio. W roku 1999 z inicjatywy zespołu powstała firma Pejzaż.

Repertuar zespołu to nie tylko kompozycje autorskie obu gitarzystów, ale często również utwory innych wykonawców, takich jak: Pat Metheny, Ralph Towner, Al Di Meola i inni. Muzyki tworzonej przez Cocotier nie da się jednoznacznie zaliczyć do żadnego gatunku. Cocotier czerpie w równej mierze z jazzu, flamenco, muzyki poważnej, folku, latino i rocka.

Występy[edytuj | edytuj kod]

Cocotier występuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Do krajów, w których gościli, można zaliczyć Czechy, Niemcy, Włochy, Szwajcarię, Austrię i Ukrainę, gdzie byli na zaproszenie Konsula Generalnego R.P. we Lwowie.

W sierpniu 2004 grupa została zaproszona na Buskers festival – światowy festiwal zespołów ulicznych w Ferrarze (Włochy). Przy okazji artyści odwiedzili wiele pokrewnych festiwali buskerskich w Europie, popularyzując swoją muzykę. W czerwcu 2006 roku Cocotier wystąpił na Buskers festival w Nowarze, Olegio, Aron i Orte.

Członków zespołu można często spotkać na wrocławskim Rynku Głównym, gdzie spotykają się i dają koncerty. Obecny skład zespołu: Andrzej Krośniak - gitara, Klaudiusz Kłosek - trąbka, Tomasz Mucha - skrzypce, Guil Guimaraes - gitara basowa,

Z zespołem współpracowało też wielu innych muzyków:

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Każdy z muzyków ma swój zespół, którego kompozycje wzbogacają repertuar "Cocotiera". Do albumów tych zaliczają się:

  • A. Krośniak – Pejzaż – "Modern folk World Music"
Płyta autorska, wydana w 2000 roku
  • A. Krośniak - Cocotier
Płyta autorska "Ulica", wydana w 2007 roku
  • L. Konopko – Acoustic Travel Band
Płyta autorska, wydana w 2003 roku
  • L. Konopko – Acoustic Travel Band – "KUNDZIA"
Materiał ukazał się 30 kwietnia 2005. Gościnnie w paru utworach zagrał Jan Gałach na skrzypcach, co dodaje płycie interesującego charakteru i klimatu. Premiera płyty odbyła się we Wrocławiu na Rynku Głównym w Klubie Spiż 14 maja 2005 roku. Zespół wystąpił w składzie: Ludwik Konopko (gitara), Marcin Bożek (bass) oraz Jan Gałach (skrzypce).
  • A. Głośnicki – Action Trio-jazz – "Four Hours"
Płyta wydana w 2005 roku. Gościnnie w nagraniu wziął udział Eric Marienthal

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]