Collegium Śniadeckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Jagielloński Collegium Śniadeckiego
(dawne Obserwatorium Astronomiczne UJ)
Obiekt zabytkowy nr rej. A-102 z 29.09.1947[1]
Ilustracja
Widok z południa, z Ogrodu Botanicznego. Widoczne są kopuły obserwacyjne.
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Kopernika 27
Ważniejsze przebudowy 1788-1790
Właściciel Uniwersytet Jagielloński
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Jagielloński Collegium Śniadeckiego(dawne Obserwatorium Astronomiczne UJ)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Jagielloński Collegium Śniadeckiego(dawne Obserwatorium Astronomiczne UJ)”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Jagielloński Collegium Śniadeckiego(dawne Obserwatorium Astronomiczne UJ)”
Ziemia50°03′49,2″N 19°57′21,4″E/50,063667 19,955944
Widok od strony ulicy
Collegium Śniadeckiego od strony ogrodu botanicznego

Collegium Śniadeckiego – budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdujący się przy ulicy Kopernika 27 w Krakowie.

Kolegium wzięło swą nazwę od nazwiska matematyka i astronoma, Jana Śniadeckiego, który działał na UJ w okresie wielkiej reformy Kołłątaja. Budynek ma długą historię. Już w XVI w. istniał w tym miejscu renesansowy, kwaterowy ogród, na terenie którego około 1600 r. wybudowano pałac. W późniejszym okresie przeszedł na własność książąt Czartoryskich, którzy stworzyli tu swą podmiejską rezydencję (villa suburbana). W 1752 r. odsprzedali ją jezuitom, którzy dokonali przebudowy na potrzeby swego kolegium. Po kasacie zakonu pałac wraz z ogrodem przeszedł na własność Akademii Krakowskiej, która przebudowała pałac w latach 1788-1792. Zorganizowano tutaj z inspiracji Śniadeckiego obserwatorium astronomiczne, a wokół obiektu stworzono w 1783 r. ogród botaniczny, gdzie działał ówczesny chemik i botanik Jan Jaśkiewicz. Budynek znajduje się w pobliżu szpitali uniwersyteckich przy ul. Kopernika. W latach 60. XX w. obserwatorium astronomiczne przeniesiono do fortu "Śmierdząca Skała". Obecnie w kolegium znajdują się Instytut Botaniki UJ, Muzeum Ogrodu Botanicznego, a także pomieszczenia Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]