Comodo Secure DNS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Comodo Secure DNS – publiczne serwery DNS udostępniane przez firmę Comodo. Stawia na większe bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu poprzez użycie filtra treści[1][2]. Wprowadzono również zabezpieczenia przed atakami typu Zatruwanie DNS[3]. Serwery oferują także ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem oraz botnetami[2].

Comodo w ramach własnych serwerów prowadzi aktualizowaną w czasie rzeczywistym czarną listę szkodliwych stron internetowych. Komputery potrzebne na rzecz usługi, w celu zapewnienia stabilności zlokalizowane są w 15 różnych serwerowniach, tak aby w razie awarii jednego, użytkownik był automatycznie przełączany na któryś z pozostałych serwerów. Pozwala to też, by dana osoba łączyła się z najbliższą mu serwerownią, w celu szybszego działania sieci[3].

Usługa ta wywołała początkowo kontrowersje z powodu automatycznego konfigurowania ustawień sieci[4] w przypadku kiedy osoba instalująca oprogramowanie Comodo, nie odznaczyła tej funkcji podczas instalacji, przez co część użytkowników produktów tej firmy, aktywowała usługę nieświadomie[1].

Adresy serwerów DNS[3][edytuj | edytuj kod]

  • 8.26.56.26
  • 8.20.247.20

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Oprogramowanie COMODO Secure DNS blokuje dostęp do Internetu (pol.). Dobreprogramy.pl. [dostęp 2015-08-07].
  2. a b Eric Geier, 6 DNS services protect against malware and other unwanted content, Computer World [dostęp 2016-07-11] (ang.).
  3. a b c Comodo Secure DNS. Comodo. [dostęp 19-08-2012].
  4. Łukasz Tkacz, Google odradza używanie przeglądarki Comodo Chromodo, PurePC.pl [dostęp 2016-07-26] (pol.).