Connie Carpenter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Connie Carpenter
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1957
Stany Zjednoczone Madison, USA
Dyscypliny kolarstwo torowe, szosowe, łyżwiarstwo szybkie
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
złoto Los Angeles 1984 kolarstwo
(Start wspólny)
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
Srebro San Cristóbal 1977 Start wspólny
Brąz Praga 1981 Start wspólny
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
Złoto Zurych 1983 Na dochodzenie
Srebro Leicester 1982 Na dochodzenie

Helen Constance "Connie" Carpenter-Phinney (ur. 26 lutego 1957 w Madison) – amerykańska kolarka torowa i szosowa oraz panczenistka, złota medalistka olimpijska oraz pięciokrotna medalistka mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na początku sportowej kariery Connie Carpenter uprawiała łyżwiarstwo szybkie. Już w 1972 roku wystartowała na mistrzostwach świata w wieloboju sprinterskim w Eskilstunie, gdzie zajęła siódme miejsce. W tym samym roku była również siódma w wyścigu na 1500 m podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Sapporo. Na łyżwiarskich mistrzostwach świata wystąpiła jeszcze dwukrotnie: na MŚ w Oslo (1973) była siedemnasta, a na MŚ w Innsbrucku (1974) uplasowała się dwie pozycje wyżej.

Jej pierwszym kolarskim sukcesem było zdobycie zdobycie złotego medalu w indywidualnym wyścigu na dochodzenie w 1976 roku. W tym samym roku została również mistrzynią kraju w szosowym wyścigu ze startu wspólnego. Rok później zdobyła srebrny medal w tej samej konkurencji na szosowych mistrzostwach świata w San Cristóbal, gdzie wyprzedziła ją tylko Francuzka Josiane Bost. Podczas szosowych mistrzostw świata w Pradze w 1981 roku była trzecia,, ulegając jedynie Ute Enzenauer z RFN i Jeannie Longo z Francji. W wyścigu ze startu wspólnego Amerykanka zwyciężyła na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku, wyprzedzając swą rodaczkę Rebeccę Twigg i Sandrę Schumacher z RFN. W międzyczasie zdobyła dwa medale w kolarstwie torowym: na mistrzostwach świata w Leicester w 1982 roku była druga w indywidualnym wyścigu na dochodzenie, a na rozgrywanych rok później mistrzostwach w Zurychu zajęła w tej konkurencji trzecie miejsce. Ponadto wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw kraju, zarówno w kolarstwie torowym, jak i szosowym.

Jej mąż Davis Phinney i syn Taylor Phinney również byli kolarzami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]