Conrad Albrecht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Conrad Albrecht
Ilustracja
Generaladmiral Generaladmiral
Data i miejsce urodzenia 7 października 1880
Brema
Data i miejsce śmierci 18 sierpnia 1969
Hamburg
Przebieg służby
Lata służby 1899-1939
Siły zbrojne Cesarska Marynarka Niemiecka, Kriegsmarine
Jednostki Maringruppenkommando Ost
Stanowiska dowódca sił Obszaru Morza Bałtyckiego
Główne wojny i bitwy I wojna światowa, II wojna światowa
Odznaczenia
Kawaler Orderu Czerwonego Orła IV Klasy Order Domowy Królewski Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Odznaka za służbę w Wehrmachcie klasy I Odznaka za służbę w Wehrmachcie klasy II Odznaka za służbę w Wehrmachcie klasy III Odznaka za służbę w Wehrmachcie klasy IV Krzyż Fryderyka Augusta I Klasy (Oldenburg) Krzyż Fryderyka Augusta II Klasy (Oldenburg) Krzyż Hanzeatycki Bremeński Kawaler I Klasy Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Złoty Orderu Zbawiciela (Grecja) Oficer Orderu Korony Włoch

Conrad Albrecht (ur. 7 października 1880 w Bremie, zm. 18 sierpnia 1969 w Hamburgu) – niemiecki oficer marynarki, admirał.

Conrad Albrecht wstąpił do Cesarskiej Marynarki Niemieckiej jako kadet w roku 1899. Podczas I wojny światowej służył w stopniu komandora podporucznika (Korvettenkapitän) i dowodził m.in. flotyllą torpedowców we Flandrii.

Po wojnie służył nadal w marynarce niemieckiej (Reichsmarine). 1 kwietnia 1930 awansował na kontradmirała, a w 1932 na wiceadmirała i wyznaczony stanowisko dowódcy sił Morza Bałtyckiego. W 1938 podporządkowano mu cały obszar wschodni (Marinegruppenkommando Ost). 1 kwietnia 1939 awansował na stopień generała admirała (Generaladmiral) (jako drugi oficer po Erichu Raederze). Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 dowodził operacjami morskimi przeciwko Polsce. 31 grudnia 1939 został przeniesiony w stan spoczynku.

Odznaczenia (m.in)[edytuj | edytuj kod]