Conrad L. Hall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Conrad L. Hall (ur. 21 czerwca 1926 w Papeete, zm. 4 stycznia 2003 w Santa Monica) – amerykański operator filmowy. Zdobywca Oscara.

Urodził się w Polinezji Francuskiej. Jego ojcem był pisarz James Norman Hall. Rozpoczął studia dziennikarskie na USC, jednak przeniósł się na wydział filmowy, który ukończył w 1949. W następnej dekadzie pracował przy filmach dokumentalnych oraz produkcjach telewizyjnych. Z dużymi wytwórniami filmowymi zaczął współpracować w latach 60.

Był jednym z najbardziej utytułowanych operatorów w historii kina. Trzykrotnie zdobywał Oscara, a łącznie aż 10 razy był do tej nagrody nominowany. Pierwszą statuetkę odebrał w 1970 za zdjęcia do westernu Butch Cassidy i Sundance Kid. Druga została mu przyznana dokładnie trzydzieści lat później (American Beauty). Trzeciej - za Drogę do zatracenia nie zdążył odebrać osobiście - zmarł na raka kilka miesięcy przed 75. ceremonią wręczenia Oscarów. W jego imieniu nagrodę przyjął syn. Droga do Zatracenia została zadedykowana właśnie jemu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]