Wersja ortograficzna: Constanze Manziarly

Constanze Manziarly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Constanze Manziarly (ur. 14 kwietnia 1920 w Innsbrucku, zm. ?) – kucharka dietetyczna Adolfa Hitlera od września 1944 do 29 kwietnia 1945.

Córka góralki z Tyrolu i Greka. Dzieciństwo w Innsbrucku, gdzie ukończyła Szkołę Gospodarstwa Domowego. Od 1943 praca w sanatorium profesora Zabla w Bischofswiesen koło Berchtesgaden w charakterze dietetyczki. Wykazywała także duży talent pianistyczny, którego nie wykorzystano.

We wrześniu 1944, po zwolnieniu z funkcji kucharki dietetycznej Hitlera Heleny Marii von Exner, objęła jej posadę w FHQ. Była częstym uczestnikiem tzw. "herbatek" - tj. spotkań towarzyskich organizowanych przez Hitlera późną nocą w najbliższym gronie.

Podczas zorganizowanych ucieczek z bunkra Hitlera w Berlinie nocą z 1 na 2 maja 1945 została przydzielona do tzw. I. grupy uciekinierów pod dowództwem Wilhelma Mohnkego. W trakcie ucieczki zaginęła bez wieści. Ze znanych relacji ostatni raz widziana przez Traudl Junge, według której Manziarly została najprawdopodobniej zgwałcona i zamordowana w tunelu metra przez dwóch żołnierzy radzieckich. Inne pogłoski mówiły o samobójstwie przy pomocy trucizny, rozdawanej w bunkrze przez Hitlera 29 kwietnia[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z Hitlerem do końca (Bis zur letzten Stunde, 2002), Traudl Junge, Melissa Müller, Dom Wydawniczy Bellona, 2003. ​ISBN 83-11-09664-3