Copa América 1979

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka nożna Copa América 1979
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 1975 1983 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka nożna
Organizator CONMEBOL
Szczegóły turnieju
Gospodarze  Paragwaj
 Chile
Otwarcie 18 lipca 1979, La Paz
Zamknięcie (finał) 11 grudnia 1979, Buenos Aires
Liczba drużyn 10 (z 1 konfederacji)
Liczba aren 12 (w 11 miastach)
I miejsce  Paragwaj
II miejsce  Chile
III miejsce  Brazylia
Statystyki turnieju
Liczba meczów 25
Liczba bramek 63 (2,52 na mecz)
Oglądalność 1 198 000 (47 920 na mecz)
Król strzelców Chile Jorge Peredo
Paragwaj Eugenio Félix Morel (4 gole)

Copa América 1979 – trzydzieste pierwsze mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1979 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Po raz drugi z rzędu turniej nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trzyzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju – zespół Peru, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze).

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Argentyna[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Juan Alberto Barbas Racing Buenos Aires
Ricardo Bochini Independiente Buenos Aires
Miguel Angel Bordón Boca Juniors
Juan Carlos Bujedo Vélez Sarsfield Buenos Aires
José Antonio Castro Vélez Sarsfield Buenos Aires
Hugo Oscar Coscia San Lorenzo de Almagro Buenos Aires
Roberto Osvaldo Díaz Racing Buenos Aires
Ricardo Ferrero Rosario Central
Sergio Elio Fortunato Estudiantes La Plata
José Luis Gaitán Rosario Central
Jorge Osvaldo Gáspari Quilmes Buenos Aires
Américo Gallego Newell’s Old Boys Rosario
Pedro Omar Larraquy Vélez Sarsfield Buenos Aires
Carlos Angel López Racing Buenos Aires
Diego Maradona Argentinos Juniors Buenos Aires
Victorio Ocaño Talleres Córdoba
Daniel Passarella River Plate
Eduardo Omar Saporiti River Plate
José Daniel Valencia Talleres Córdoba
José Daniel Van Tuyne Rosario Central
Enrique Bernardo Vidallé Gimnasia y Esgrima La Plata
Trener: César Luis Menotti

Boliwia[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Miguel Aguilar The Strongest La Paz
Eduardo Angulo The Strongest La Paz
Carlos Aragonés Bolívar La Paz
Pablo Baldivieso Municipal La Paz
Carlos Fernando Borja Bolívar La Paz
Rogelio Delfín Always Ready La Paz
Windsor Del Llano The Strongest La Paz
Erwin Alberto Espinosa Oriente Petrolero Santa Cruz
Aldo Fierro Bolívar La Paz
Luis González Oriente Petrolero Santa Cruz
Hebert Hoyos Oriente Petrolero Santa Cruz
Carlos Conrado Jiménez Bolívar La Paz
Ovidio Donacio Mezza The Strongest La Paz
David Augusto Paniagua The Strongest La Paz
Jesús Reynaldo Bolívar La Paz
Edwin Romero Oriente Petrolero Santa Cruz
Edgar Vaca Blooming Santa Cruz
Ramiro Vargas Bolívar La Paz
Trener: Ramiro Blacutt

Brazylia[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Leão Vasco da Gama Rio de Janeiro
Toninho Flamengo Rio de Janeiro
Amaral Corinthians Paulista
Edinho Fluminense Rio de Janeiro
Carpegiani Flamengo Rio de Janeiro
Marco Antônio Vasco da Gama Rio de Janeiro
Tita Flamengo Rio de Janeiro
Falcão Internacional Limeira
Sócrates Corinthians Paulista
Palhinha Corinthians Paulista
Zé Sérgio São Paulo FC
Carlos Ponte Preta Campinas
Nelinho Cruzeiro EC
Rondinelli Flamengo Rio de Janeiro
Pintinho Vasco da Gama Rio de Janeiro
Pedrinho SE Palmeiras São Paulo
Jair Gaúcho Internacional Limeira
Chicão São Paulo FC
Juary Santos FC
Zenon Guarani FC
Zezé Fluminense Rio de Janeiro
João Leite Atlético Mineiro Belo Horizonte
Júnior Flamengo Rio de Janeiro
Toninho Cerezo Atlético Mineiro Belo Horizonte
Zico Flamengo Rio de Janeiro
Nilton Batata Santos FC
Roberto Dinamite Vasco da Gama Rio de Janeiro
Éder Grêmio Porto Alegre
Batista Internacional Limeira
João Paulo Santos FC
Oscar Ponte Preta Campinas
Adílio Flamengo Rio de Janeiro
Gomes Guarani FC
Tarciso Grêmio Porto Alegre
Renato São Paulo FC
Pita Santos FC
Serginho São Paulo FC
Trener: Cláudio Coutinho

Chile[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Eduardo Bonvallet Chile O’Higgins Rancagua
Carlos Caszely Chile CSD Colo-Colo
Rodolfo Dubó Chile Palestino Santiago
Enzo Sergio Escobar Chile Unión Española Santiago
Víctor Estay Chile Unión Española Santiago
Óscar Fabbiani Stany Zjednoczone Tampa Bay Rowdies
Mario Galindo Chile CSD Colo-Colo
Raúl González Chile Palestino Santiago
Elías Figueroa Chile Palestino Santiago
Miguel Angel Neira Chile O’Higgins Rancagua
Mario Osbén Chile Unión Española Santiago
Jorge Peredo Chile Unión Española Santiago
Alberto Quintano Chile Universidad de Chile Santiago
Waldo Quiroz Chile O’Higgins Rancagua
Carlos Humberto Rivas Chile CSD Colo-Colo
Manuel Antonio Rojas Chile Palestino Santiago
Mario Soto Chile CD Cobreloa
René Eduardo Valenzuela Chile O’Higgins Rancagua
Leonardo Véliz Chile CSD Colo-Colo
Patricio Yáñez Chile San Luis Quillota
Oscar Wirth Chile CD Cobreloa
Trener: Luis Santibáñez

Ekwador[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Jorge Luis Alarcón LDU Quito
Hugo Barrera ?
Carlos Delgado Nacional Quito
Luis Escalante ?
Ecuador Figueroa ?
Luis Augusto Granda Nacional Quito
Fausto Klinger Barcelona SC
Juan Madruñero Barcelona SC
Luis Cristóbal Mantilla Universidad Católica Quito
José Francisco Paes América Quito
Roque Párraga Técnico Universitario Ambato
Miguel Pérez Nacional Quito
Flavio Perlaza Nacional Quito
Milton Rodríguez Nacional Quito
Carlos René Ron Nacional Quito
Jorge Vinicio Ron Nacional Quito
Mario Tenorio Deportivo Cuenca
Carlos Torres Garcés Emelec Guayaquil
José Villafuerte Nacional Quito
Trener: Héctor Morales

Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Rafael de Jesús Agudelo ?
Oscar Emilio Bolaño Atlético Junior Barranquilla
Fernando Castro Deportivo Cali
José Gabriel Chaparro América Cali
José Ernesto Díaz Independiente Santa Fe Bogotá
Miguel Antonio Escobar Deportivo Cali
Hernán Darío Herrera Atlético Nacional Medellín
Arnoldo Alberto Iguarán Cúcuta Deportivo
Luis Fernando López ?
Víctor Lugo Quiñones ?
José James Mina Camacho ?
Jaime Morón Millonarios Bogotá
Alvaro Muñoz Castro América Cali
Willington Ortiz Millonarios Bogotá
Rafael Otero Deportivo Cali
Miguel Augusto Prince ?
Luis Eduardo Reyes América Cali
Hebert Armando Ríos ?
Alex Valderrama Unión Magdalena Santa Marta
César Freddy Valverde Deportivo Cali
Eduardo Emilio Vilarete ?
Pedro Antonio Zape Deportivo Cali
Trener: Błagoja Widiniḱ

Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Isabelino Acosta Sol de América Asunción
Osvaldo Aquino Olimpia Asunción
Alejandrino Arce ?
Alcides Báez Libertad Asunción
Roberto Cabañas Cerro Porteño
Cristín Eugenio Cibils Tembetary Ypané
Arecio Colmán Libertad Asunción
Adalberto Escobar Libertad Asunción
Juan Carlos Espínola Libertad Asunción
Roberto Eladio Fernández Cerro Porteño
Pedro Nelson Fleitas Cerro Porteño
Aldo Florentín Cerro Porteño
Evaristo Isasi Olimpia Asunción
Carlos Alberto Kiese Olimpia Asunción
Arsenio Meza ?
Eugenio Félix Morel Libertad Asunción
Víctor Milcíades Morel Libertad Asunción
Juvencio Osorio Cerro Porteño
Gerónimo Ovelar Cerro Porteño
Roberto Paredes Olimpia Asunción
Amado Pérez Sol de América Asunción
Mariano Pesoa Cerro Porteño
Julio César Romero Sportivo Luqueño Luque
Juan Ramón Sandoval ?
Alicio Solalinde Olimpia Asunción
Flaminio Sosa Olimpia Asunción
Hugo Ricardo Talavera Olimpia Asunción
Juan Torales Sportivo Luqueño Luque
Luis Ernesto Torres Olimpia Asunción
Tito Vera ?
Enrique Atanasio Villalba Olimpia Asunción
Juan Manuel Villalba Libertad Asunción
Trener: Ranulfo Miranda

Peru[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Eusebio Acasuzo Universitario Lima
César Cueto Alianza Lima
Héctor Chumpitaz Sporting Cristal Lima
Rubén Toribio Díaz Sporting Cristal Lima
Jaime Eduardo Duarte Alianza Lima
Raúl Gorriti ?
Guillermo La Rosa Alianza Lima
Enrique Labarthe Sport Boys Callao
Germán Carlos Leguía Universitario Lima
Robert Mosquera Sporting Cristal Lima
José Navarro Sporting Cristal Lima
Jorge Andrés Olaechea Alianza Lima
Percy Rojas Sporting Cristal Lima
Fredy Ravello Alianza Lima
Jose Manuel Velásquez ?
Trener: José Chiarella

Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Nelson Agresta Nacional Montevideo
Daniel Alonso Liverpool Montevideo
Alberto Willers Bica Nacional Montevideo
Domingo Rufino Cáceres Peñarol Montevideo
Gary Castillo Sud América Montevideo
Freddy Clavijo Defensor Montevideo
Eduardo de la Peña Nacional Montevideo
Hugo Eduardo De León Nacional Montevideo
Víctor Diogo Peñarol Montevideo
Washington González Defensor Montevideo
Ildo Maneiro Peñarol Montevideo
Nelson Marcenaro Peñarol Montevideo
Denis Milar Nacional Montevideo
José Hermes Moreira Nacional Montevideo
Washington Olivera Peñarol Montevideo
Rubén Paz Peñarol Montevideo
Embert Quintas Sud América Montevideo
Venancio Ramos Peñarol Montevideo
Rodolfo Rodríguez Nacional Montevideo
José Luis Russo Defensor Montevideo
Mario Saralegui Peñarol Montevideo
Lorenzo Unanue Peñarol Montevideo
Ernesto Vargas Peñarol Montevideo
Waldemar Victorino Nacional Montevideo
Mario Zoryez Peñarol Montevideo
Trener: Roque Gastón Máspoli

Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Klub
Pedro Acosta Galicia Caracas
Ordán Aguirre Lara Barquisimeto
Bernardo Añor Bingo
Plinio Araque Estudiantes Mérida
Andrés Arizaleta Zamora Barinas
Rafael Cadenas ULA Mérida
Emilio Campos ULA Mérida
Rodolfo Carvajal ULA Mérida
Johnny Castellanos Zamora Barinas
Angel Castillo Valencia
Pedro Castro Galicia Caracas
José Ramón Contreras Deportivo Táchira
Pedro Juan Febles Italia Caracas
Julio César Hernández ULA Mérida
Luis Mendoza Italia Caracas
Richard Alfredo Páez Portuguesa Acarígua
Alexis Peña ULA Mérida
Asdrúbal Sánchez ULA Mérida
Rafael Santana Portugués Caracas
César Semidey Deportivo Táchira
Vicente Vega Portuguesa Acarígua
Juan José Vidal Italia Caracas
Trener: José Julián Hernández

Mecze[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

WenezuelaKolumbia[edytuj | edytuj kod]

WENEZUELA – KOLUMBIA 0:0
1 sierpnia 1979, San Cristóbal, Estadio Pueblo Nuevo (widzów 18 000)
Sędzia: Boliwia Luis Barrancos
Wenezuela WENEZUELA: Vega – Contreras (Acosta), Castro, Vidal, Campos – Sánchez, Páez, Mendoza – Castillo, Febles (Peña), Hernández
Kolumbia KOLUMBIA: Zape – Bolaño, Escobar, Reyes, Castro – Valverde (Chaparro), Otero, Iguarán – Ortiz, Agudelo (Valderrama), Díaz

WenezuelaChile[edytuj | edytuj kod]

WENEZUELA – CHILE 1:1 (0:0)
8 sierpnia 1979, San Cristóbal, Estadio Pueblo Nuevo (widzów 14 000)
Sędzia: Peru César Pagano
Wenezuela WENEZUELA: Vega – Contreras, Castro, Vidal, Campos – Mendoza, Páez, Sánchez – Peña (Santana), Carvajal, Hernández (Castillo)
Chile CHILE: Osbén – González, Valenzuela, Soto, Escobar – Rivas (Quiroz), Dubó, Neira – Yáñez, Peredo, Véliz
Bramki: 1:0 Carvajal 70, 1:1 Peredo 81

KolumbiaChile[edytuj | edytuj kod]

KOLUMBIA – CHILE 1:0 (1:0)
15 sierpnia 1979, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 45 000)
Sędzia: Brazylia Romualdo Arppi Filho
Kolumbia KOLUMBIA: Zape – Bolańo, Reyes, Escobar, Castro – Otero, Muńoz Castro (Chaparro), Valverde – Ortiz, Agudelo (Iguarán), Díaz
Chile CHILE: Osbén – Quintano, Soto, Valenzuela, González – Escobar, Bonvallet, Rivas – Quiroz, Estay (Peredo), Neira
Bramki: 1:0 Díaz 21

KolumbiaWenezuela[edytuj | edytuj kod]

KOLUMBIA – WENEZUELA 4:0 (1:0)
22 sierpnia 1979, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 30 000)
Sędzia: Argentyna Carlos Espósito
Kolumbia KOLUMBIA: Zape – Bolaño, Escobar, Reyes, Castro – Valverde, Chaparro, Muńoz Castro – Ortiz, Iguarán, Díaz (Morón)
Wenezuela WENEZUELA: Vega – Aguirre, Castro, Acosta, Campos – Vidal, Mendoza, Sánchez – Páez (Ańor), Peña (Febles), Carvajal
Bramki: 1:0 Iguarán 17, 2:0 Valverde 53, 3:0 Chaparro 59, 4:0 Morón 86

ChileWenezuela[edytuj | edytuj kod]

CHILE – WENEZUELA 7:0 (2:0)
29 sierpnia 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 70 000)
Sędzia: Peru Enrique Labó
Chile CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Soto, Escobar – Rivas, Rojas (Neira), Yáńez – Peredo, Caszely, Véliz
Wenezuela WENEZUELA: Vega – Castellanos, Castro, Acosta, Campos – Santana, Sánchez, Páez – Mendoza, Castillo (Cadenas), Carvajal (Febles)
Bramki: 1:0 Peredo 3, 2:0 Rivas 38, 3:0 Rivas 54, 4:0 Peredo 59, 5:0 Véliz 76, 6:0 Soto 80, 7:0 Yáńez 84
Uwaga: wenezuelski piłkarz Páez otrzymał czerwoną kartkę

ChileKolumbia[edytuj | edytuj kod]

CHILE – KOLUMBIA 2:0 (1:0)
5 września 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 85 000)
Sędzia: Paragwaj Wilfredo Cáceres
Chile CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Soto, Escobar – Rivas, Rojas (Neira), Yáńez (Bonvallet) – Peredo, Caszely, Véliz
Kolumbia KOLUMBIA: Zape – Castro, Escobar, Reyes, Bolańo – Herrera, Chaparro, Valverde – Díaz (Morón), Iguarán, Ortiz
Bramki: 1:0 Caszely 14, 2:0 Peredo 58

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

BoliwiaArgentyna[edytuj | edytuj kod]

BOLIWIA – ARGENTYNA 2:1 (1:1)
18 lipca 1979, La Paz, Estadio Hernando Siles (widzów 40 000)
Sędzia: Kolumbia Octavio Sierra
Boliwia BOLIWIA: Jiménez – Fierro, Espinosa, Vaca, Del Llano – Angulo, Romero, Aragonés – Borja, Reynaldo (Mezza), Aguilar
Argentyna ARGENTYNA: Vidallé – Saporiti, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Larraquy, López – Castro, Fortunato (59 Gaitán), Díaz (46 Coscia)
Bramki: 0:1 López 5, 1:1 Reynaldo 29, 2:1 Reynaldo 66

BoliwiaBrazylia[edytuj | edytuj kod]

BOLIWIA – BRAZYLIA 2:1 (1:1)
26 lipca 1979, La Paz, Estadio Hernando Siles (widzów 40 000)
Sędzia: Kolumbia Orlando Sánchez
Boliwia BOLIWIA: Jiménez – Vargas, Espinosa, Vaca, Del Llano – Romero (Paniagua), Aragonés, Angulo – Borja, Reynaldo, Aguilar
Brazylia BRAZYLIA: Leăo – Junior, Oscar, Amaral, Pedrinho – Batista, Carpeggiani, Nilton Santos – Renato (Zenon), Roberto Dinamita, Zé Sergio (Juan)
Bramki: 0:1 Roberto Dinamita 30k, 1:1 Aragonés 36k, 2:1 Aragonés 63

BrazyliaArgentyna[edytuj | edytuj kod]

BRAZYLIA – ARGENTYNA 2:1 (1:1)
2 sierpnia 1979, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 130 000)
Sędzia: Peru Edison Pérez
Brazylia BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Pedrinho – Carpeggiani, Zenon (Batista), Tita – Palinha (Juan), Zico, Zé Sergio
Argentyna ARGENTYNA: Vidallé – Barbas, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Larraquy, Gaitán (46 López) – Coscia, Maradona, Díaz (62 Castro)
Bramki: 1:0 Zico 2, 1:1 Coscia 29, 2:1 Tita 54

ArgentynaBoliwia[edytuj | edytuj kod]

ARGENTYNA – BOLIWIA 3:0 (2:0)
8 sierpnia 1979, Buenos Aires, Estadio José Amalfitani (widzów 30 000)
Sędzia: Chile Sergio Vásquez
Argentyna ARGENTYNA: Vidallé – Saporiti, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Larraquy (46 Barbas), Maradona – Coscia, Fortunato, Díaz
Boliwia BOLIWIA: Hoyos – Vargas, Vaca, Espinosa, Del Llano – Angulo, Borja, Romero – Reynaldo (Mezza), Aragonés, Aguilar
Bramki: 1:0 Passarella 1, 2:0 Gáspari 15, 3:0 Maradona 65

BrazyliaBoliwia[edytuj | edytuj kod]

BRAZYLIA – BOLIWIA 2:0 (0:0)
16 sierpnia 1979, São Paulo, Estádio do Morumbi (widzów 50 000)
Sędzia: Wenezuela José Vergara
Brazylia BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Junior – Batista, Zenon (Palinha), Nilton Batata (Tita) – Zico, Sócrates, Zé Sergio
Boliwia BOLIWIA: Jiménez – Vargas, Espinosa, Vaca (Delfín), Del Llano – González, Romero, Aragonés – Borja, Reynaldo, Aguilar
Bramki: 1:0 Tita 46, 2:0 Zico 90

ArgentynaBrazylia[edytuj | edytuj kod]

ARGENTYNA – BRAZYLIA 2:2 (1:1)
23 sierpnia 1979, Buenos Aires, Estadio Monumental (widzów 68 000)
Sędzia: Urugwaj Roque Cerullo
Argentyna ARGENTYNA: Vidallé – Ocańo, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Gallego, Bochini – Coscia (59 Valencia), Fortunato (79 Castro), Díaz
Brazylia BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Junior – Batista, Carpeggiani (65 Falcăo), Tita – Zico, Sócrates, Zé Sergio
Bramki: 0:1 Sócrates 17g, 1:1 Passarella 38w, 1:2 Sócrates 65k, 2:2 Díaz 71
Uwagi: czerwone kartki otrzymali dwaj piłkarze – Gallego z Argentyny i Zico z Brazylii

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

EkwadorParagwaj[edytuj | edytuj kod]

EKWADOR – PARAGWAJ 1:2
29 sierpnia 1979, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 000)
Sędzia: Argentyna Carlos Espósito
Ekwador EKWADOR: Rodríguez – Perlaza (Granda), Pérez, Paes, Klinger – Villafuerte (Alarcón), C.Ron, Torres Garcés – Tenorio, V.Ron, Mantilla
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Solalinde, Paredes, Cibils, Torales – Torres (Colmán), Kiese (Florentín), Talavera – Isasi, E.Villalba, Aquino
Bramki: Torres Garcés k – Talavera, Solalinde

EkwadorUrugwaj[edytuj | edytuj kod]

EKWADOR – URUGWAJ 2:1 (2:0)
5 września 1979, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 30 000)
Sędzia: Brazylia Romualdo Arppi Filho
Ekwador EKWADOR: Rodríguez – Perlaza, Pérez, Paes, Klinger – Granda, C.Ron, Torres Garcés – Tenorio (Villafuerte), Alarcón (V.Ron), Madruńero
Urugwaj URUGWAJ: Rodríguez – Moreira, De León, Marcenaro, Agresta – Zoryez, Castillo, Unanue (Maneiro) – Saralegui, Victorino, Alonso
Bramki: 1:0 Tenorio 6, 2:0 Alarcón 9, 2:1 Victorino 79 k
Uwagi: piłkarz Ekwadoru Torres Garcés nie wykorzystał rzutu karnego; w 65 minucie czerwoną kartkę otrzymał urugwajski piłkarz Castillo

ParagwajEkwador[edytuj | edytuj kod]

PARAGWAJ – EKWADOR 2:0
13 września 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 25 000)
Sędzia: Argentyna Abel Gnecco
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Arce, Ovelar, Cibils, Torales – Osorio, Florentín, Romero – Fleitas (Escobar), Meza (Sandoval), E.Morel
Ekwador EKWADOR: Rodríguez – Perlaza, Paes, Pérez, Klinger – Granda, C.Ron, Torres Garcés – Alarcón, Tenorio (V.Ron), Madruńero (Mantilla)
Bramki: 1:0 E.Morel, 2:0 Osorio

UrugwajEkwador[edytuj | edytuj kod]

URUGWAJ – EKWADOR 2:1 (1:0)
16 września 1979, Montevideo, Estadio Centenario (widzów 25 000)
Sędzia: Brazylia Oscar Scolfaro
Urugwaj URUGWAJ: Rodríguez – Moreira, De León, Marcenaro, Agresta – Zoryez, Saralegui (Alonso), Paz – Bica (Unanue), Victorino, Maneiro
Ekwador EKWADOR: Rodríguez – Perlaza, Paes, Figueroa, Klinger – Granda, C.Ron, Torres Garcés (Alarcón) – Tenorio, V.Ron, Mantilla
Bramki: 1:0 Bica 4, 2:0 Victorino 57k, 2:1 Klinger 77
Czerwone kartki: Maneiro (78) / Granda (57), C.Ron (81)

ParagwajUrugwaj[edytuj | edytuj kod]

PARAGWAJ – URUGWAJ 0:0
20 września 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 25 000)
Sędzia: Chile Sergio Vásquez
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Arce, Ovelar, Cibils, Torales – Torres, Osorio, Talavera – Isasi, Acosta (Florentín), E.Morel
Urugwaj URUGWAJ: Rodríguez – Diogo, Cáceres, De León, Agresta – González, Milar (Unanue), De la Peńa – Bica, Victorino, Paz
Uwagi: w 35 minucie czerwoną kartkę otrzymał paragwajski piłkarz Ovelar

UrugwajParagwaj[edytuj | edytuj kod]

URUGWAJ – PARAGWAJ 2:2 (0:1)
26 września 1979, Montevideo, Estadio Centenario (widzów 18 000)
Sędzia: Peru Edison Pérez
Urugwaj URUGWAJ: Rodríguez – Diogo, Cáceres, De León, Agresta – González, Milar, Alonso (Vargas) – Bica, De la Peńa, Paz
Paragwaj PARAGWAJ: Báez – Espínola, Cibils, J.M.Villalba, Torales – Vera, Florentín, Pesoa (Romero) – Acosta, M.Morel, E.Morel
Bramki: 0:1 E.Morel 34, 1:1 Milar 54k, 2:1 Paz 83, 2:2 E.Morel 88

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

PeruChile[edytuj | edytuj kod]

PERU – CHILE 1:2 (0:1)
17 października 1979, Lima, Estadio Nacional (widzów 50 000)
Sędzia: Brazylia Romualdo Arppi Filho
Peru PERU: Acasuzo – Duarte, Olaechea, Chumpitaz, Díaz – Velásquez, Leguía, Cueto – Mosquera, La Rosa, Ravello (59 Labarthe)
Chile CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Figueroa, Escobar – Rivas, Dubó, Soto, Rojas – Caszely (81 Bonvallet), Yáńez
Bramki: 0:1 Caszely 36, 1:1 Mosquera 71, 1:2 Caszely 76

ChilePeru[edytuj | edytuj kod]

CHILE – PERU 0:0
24 października 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 75 000)
Sędzia: Urugwaj Juan Daniel Cardellino
Chile CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Figueroa, Escobar – Rivas, Dubó (63 Bonvallet), Rojas – Yáńez, Caszely, Véliz (46 Soto)
Peru PERU: Acasuzo – Navarro, Olaechea, Chumpitaz, Díaz – Velásquez, Leguía (68 Gorriti), Cueto (8 Rojas) – Mosquera, La Rosa, Ravello
Czerwone kartki: Figueroa (40) / Rojas (33)

ParagwajBrazylia[edytuj | edytuj kod]

PARAGWAJ – BRAZYLIA 2:1 (2:0)
24 października 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 50 000)
Sędzia: Urugwaj Ramón Barreto
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Cibils, Sosa, Torales – Torres (Romero), Florentín, Talavera – Isasi, M.Morel (Pesoa), E.Morel
Brazylia BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Pedrinho – Chicăo, Falcăo, Tarciso – Jair Gonçalvez (Palinha), Sócrates, Éder (Zé Sergio)
Bramki: 1:0 E.Morel 16, 2:0 Talavera 35, 2:1 Palinha 79
Uwagi: z boiska wyrzucony został brazylijski piłkarz Zico

BrazyliaParagwaj[edytuj | edytuj kod]

BRAZYLIA – PARAGWAJ 2:2 (1:1)
31 października 1979, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 80 000)
Sędzia: Argentyna Carlos Espósito
Brazylia BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Marco Antonio – Carpeggiani (62 Pintinho), Falcăo, Tita (60 Zezé) – Palinha, Sócrates, Zé Sergio
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Paredes, Sosa (89 Cibils), Torales – Florentín, Kiese, Talavera (57 Romero) – Isasi, M.Morel, E.Morel
Bramki: 1:0 Falcăo 29, 1:1 M.Morel 31, 2:1 Sócrates 61k, 2:2 Romero 68

Finał[edytuj | edytuj kod]

W dwumeczu finałowym nie liczyły się bramki, tylko punkty. Ponieważ oba zespoły zdobyły po 2 punkty, rozegrano mecz dodatkowy, który zakończył się remisem. O ostatecznym zwycięstwie Paragwaju zadecydowała większa ilość zdobytych bramek z wszystkich meczów finałowych.

ParagwajChile[edytuj | edytuj kod]

PARAGWAJ – CHILE 3:0 (2:0)
28 listopada 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 40 000)
Sędzia: Urugwaj Luis Gregorio Da Rosa
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Paredes (79 Cibils), Sosa, Torales – Torres (62 Florentín), Kiese, Romero – Isasi, M.Morel, E.Morel
Chile CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Quintano, Escobar – Rivas, Soto, Bonvallet (46 Estay) – Rojas, Caszely, Fabbiani
Bramki: 1:0 Romero 12g, 2:0 M.Morel 36g, 3:0 Romero 85w

ChileParagwaj[edytuj | edytuj kod]

CHILE – PARAGWAJ 1:0 (1:0)
5 grudnia 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 55 000)
Sędzia: Urugwaj Ramón Barreto
Chile CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Figueroa, Escobar – Rivas, Bonvallet, Rojas (85 Neira) – Caszely, Fabbiani (56 Estay), Véliz
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Solalinde, Paredes, Sosa, Torales – Romero, Kiese (46 Florentín), Talavera (80 Cabańas) – Isasi, M.Morel, E.Morel
Bramki: 1:0 Rivas 10
Czerwone kartki: Bonvallet (17) / E.Morel (17)

ParagwajChile[edytuj | edytuj kod]

PARAGWAJ – CHILE 0:0 (0:0, 0:0)
11 grudnia 1979, Buenos Aires, Estadio José Amalfitani (widzów 6000)
Sędzia: Brazylia Arnaldo César Coelho
Paragwaj PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Paredes, Sosa, Torales – Florentín, Kiese, Romero – Pérez (85 Cibils), M.Morel, Aquino (61 Torres)
Chile CHILE: Osbén – Galindo, Figueroa, Valenzuela, Escobar – Rivas, Dubó (90 Estay), Rojas – Caszely, Fabbiani (61 Yáńez), Véliz

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1 sierpnia San Cristóbal  Wenezuela 0 0  Kolumbia
8 sierpnia San Cristóbal  Wenezuela 1 1 (0-0)  Chile
15 sierpnia Bogota  Kolumbia 1 0 (1-0)  Chile
22 sierpnia Bogota  Kolumbia 4 0 (1-0)  Wenezuela
29 sierpnia Santiago  Chile 7 0 (2-0)  Wenezuela
5 września Santiago  Chile 2 0 (1-0)  Kolumbia

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Chile 4 2 1 1 10:2 +8 5
2  Kolumbia 4 2 1 1 5:2 +3 5
3  Wenezuela 4 0 2 2 1:12 -11 2

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

18 lipca La Paz  Boliwia 2 1 (1-1)  Argentyna
26 lipca La Paz  Boliwia 2 1 (1-1)  Brazylia
2 sierpnia Rio de Janeiro  Brazylia 2 1 (1-1)  Argentyna
8 sierpnia Buenos Aires  Argentyna 3 0 (2-0)  Boliwia
16 sierpnia São Paulo  Brazylia 2 0 (0-0)  Boliwia
23 sierpnia Buenos Aires  Argentyna 2 2 (1-1)  Brazylia

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 2

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Brazylia 4 2 1 1 7:5 +2 5
2  Boliwia 4 2 0 2 4:7 -3 4
3  Argentyna 4 1 1 2 7:6 +1 3

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

29 sierpnia Quito  Ekwador 1 2  Paragwaj
5 września Quito  Ekwador 2 1 (2-0)  Urugwaj
13 września Asunción  Paragwaj 2 0  Ekwador
16 września Montevideo  Urugwaj 2 1 (1-0)  Ekwador
20 września Asunción  Paragwaj 0 0  Urugwaj
26 września Montevideo  Urugwaj 2 2 (0-1)  Paragwaj

Tabela końcowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 3

M Reprezentacja L.m. Zw. Rem. Por. Bramki R.br. Pkt
1  Paragwaj 4 2 2 0 6:3 +3 6
2  Urugwaj 4 1 2 1 5:5 0 4
3  Ekwador 4 1 0 3 4:7 -3 2

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

17 października Lima  Peru 1 2 (0-1)  Chile
24 października Santiago  Chile 0 0  Peru
24 października Asunción  Paragwaj 2 1 (2-0)  Brazylia
31 października Rio de Janeiro  Brazylia 2 2 (1-1)  Paragwaj

Finał[edytuj | edytuj kod]

28 listopada Asunción  Paragwaj 3 0 (2-0)  Chile
5 grudnia Santiago  Chile 1 0 (1-0)  Paragwaj
11 grudnia Buenos Aires Argentyna  Chile 0 0, po dogrywce (0-0, 0-0, 0-0)  Paragwaj

Trzydziestym pierwszym triumfatorem turnieju Copa América został po raz drugi zespół Paragwaju.

Strzelcy bramek[edytuj | edytuj kod]

Gole Piłkarze
4 Chile Peredo

Paragwaj E.Morel

3 Brazylia Sócrates

Chile Caszely, Rivas
Paragwaj Romero

2 Argentyna Passarella

Boliwia Aragonés, Reynaldo
Brazylia Tita, Zico
Paragwaj M.Morel, Talavera
Paragwaj Victorino

1 Argentyna Coscia, Díaz, Gáspari, López, Maradona

Brazylia Falcăo, Palinha, Roberto Dinamita
Chile Soto, Véliz, Yáñez
Ekwador Alarcón, Klinger, Tenorio, Torres Garcés
Kolumbia Chaparro, Díaz, Iguarán, Morón, Valverde
Paragwaj Osorio, Solalinde
Peru Mosquera
Urugwaj Bica, Milar, Paz
Wenezuela Carbajal

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Mecze Sędziowie
3 Argentyna Carlos Espósito

Brazylia Romualdo Arppi Filho

2 Chile Sergio Vásquez

Peru Edison Pérez
Urugwaj Ramón Barreto

1 Argentyna Abel Gnecco

Boliwia Luis Barrancos
Brazylia Arnaldo César Coelho, Oscar Scolfaro
Kolumbia Orlando Sánchez, Octavio Sierra
Paragwaj Wilfredo Cáceres
Peru Enrique Labó, César Pagano
Urugwaj Juan Daniel Cardellino, Roque Cerullo, Luis Gregorio da Rosa
Wenezuela José Vergara

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]