Copa Libertadores 1972

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copa Libertadores 1972
XIII edycja
1971 1973
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn 20
Mistrz ArgentynaIndependiente Buenos Aires (3. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 68
Strzelone gole 176 (2,59 na mecz)

W trzynastej edycji Copa Libertadores udział wzięło 20 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL.

Każde z 10 państw wystawiło po 2 kluby, spośród których do półfinału bez gry awansował obrońca tytułu. Zwycięzcą turnieju został argentyński klub Independiente Buenos Aires.

W pierwszym etapie 20 klubów podzielono na 5 grup - 4 po 4 drużyny i 1 grupa złożona z 3 klubów. Z każdej grupy do następnej rundy awansował tylko zwycięzca. Jako szósty klub do półfinału awansował broniący tytułu Nacional Montevideo. Z tego powodu w grupie urugwajsko-wenezuelskiej grał tylko jeden reprezentant Urugwaju i dlatego tylko ta grupa liczyła 3 kluby.

W następnej, półfinałowej rundzie, 6 klubów podzielono na 2 grupy liczące po 3 drużyny. Do finału awansowali zwycięzcy obu grup.

Znakomicie spisał się peruwiański klub Universitario Lima w znaczej mierze oparty na graczach reprezentacji Peru, której gra wywarła wielkie wrażenie podczas finałów mistrzostw świata w 1970 roku. Zespół ten dotarł do finału eliminując w półfinale dwa potężne kluby urugwajskie – broniący tytułu Nacional oraz Peñarol Montevideo. Dopiero w finale uległ w dwumeczu jedną bramką zespołowi Independiente.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1 Argentyna, Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

16.02 ArgentynaRosario Central - ArgentynaIndependiente Buenos Aires 2:2
16.02 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - KolumbiaAtlético Nacional Medellín 1:1
22.02 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - ArgentynaRosario Central 0:0
22.02 KolumbiaAtlético Nacional Medellín - ArgentynaIndependiente Buenos Aires 1:1
24.02 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota - ArgentynaIndependiente Buenos Aires 2:4
24.02 KolumbiaAtlético Nacional Medellín - ArgentynaRosario Central 0:1
09.03 KolumbiaAtlético Nacional Medellín - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 0:1
09.03 ArgentynaIndependiente Buenos Aires - ArgentynaRosario Central 2:0
21.03 ArgentynaIndependiente Buenos Aires - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 2:0
21.03 ArgentynaRosario Central - KolumbiaAtlético Nacional Medellín 3:1
23.03 ArgentynaRosario Central - KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 2:0
23.03 ArgentynaIndependiente Buenos Aires - KolumbiaAtlético Nacional Medellín 2:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ArgentynaIndependiente Buenos Aires 6 4 2 0 10 13 5
ArgentynaRosario Central 6 3 2 1 8 8 5
KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 6 1 2 3 4 4 9
KolumbiaAtlético Nacional Medellín 6 0 2 4 2 3 9

Grupa 2 Boliwia, Ekwador[edytuj | edytuj kod]

27.02 EkwadorBarcelona SC - EkwadorAmérica Quito 2:1
27.02 BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz - BoliwiaChaco Petrolero La Paz 5:0
05.03 BoliwiaChaco Petrolero La Paz - BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 1:0
05.03 EkwadorAmérica Quito - EkwadorBarcelona SC 0:0
12.03 BoliwiaChaco Petrolero La Paz - EkwadorBarcelona SC 1:2
12.03 BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz - EkwadorAmérica Quito 4:2
15.03 BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz - EkwadorBarcelona SC 0:0
15.03 BoliwiaChaco Petrolero La Paz - EkwadorAmérica Quito 1:2
22.03 EkwadorBarcelona SC - BoliwiaChaco Petrolero La Paz 3:0
22.03 EkwadorAmérica Quito - BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 3:0
26.03 EkwadorBarcelona SC - BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 1:1
26.03 EkwadorAmérica Quito - BoliwiaChaco Petrolero La Paz 1:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
EkwadorBarcelona SC 6 3 3 0 9 8 3
EkwadorAmérica Quito 6 3 1 2 7 9 7
BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 6 2 2 2 6 10 7
BoliwiaChaco Petrolero La Paz 6 1 0 5 2 3 13

Grupa 3 Brazylia, Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

30.01 BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte - BrazyliaSão Paulo 2:2
20.02 ParagwajOlimpia Asunción - ParagwajCerro Porteño 1:1
01.03 BrazyliaSão Paulo - ParagwajOlimpia Asunción 3:1
01.03 BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte - ParagwajCerro Porteño 1:1
05.03 BrazyliaSão Paulo - ParagwajCerro Porteño 4:0
05.03 BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte - ParagwajOlimpia Asunción 0:0
09.03 BrazyliaSão Paulo - BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte 0:0
09.03 ParagwajCerro Porteño - ParagwajOlimpia Asunción 1:3
16.03 ParagwajOlimpia Asunción - BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte 2:2 vo
  • Flaminio Sosa, Rafael Crispín Verza - Ronaldo, Darío
  • w momencie, gdy na boisku zostało tylko 6 graczy Atlético Mineiro, sędzia zakończył mecz. Dotychczasowy wynik 2:2 pozostał, ale punkty przyznano Olimpii
19.03 ParagwajCerro Porteño - BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte 1:0
23.03 ParagwajCerro Porteño - BrazyliaSão Paulo 3:2
26.03 ParagwajOlimpia Asunción - BrazyliaSão Paulo 0:1
  • Zé Carlos
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
BrazyliaSão Paulo 6 3 2 1 8 12 6
ParagwajOlimpia Asunción 6 2 2 2 6 7 8
ParagwajCerro Porteño 6 2 2 2 6 7 11
BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte 6 0 4 2 4 5 6

Grupa 4 Chile, Peru[edytuj | edytuj kod]

25.02 PeruUniversitario Lima - PeruAlianza Lima 2:1
25.02 ChileUnión San Felipe - ChileUniversidad de Chile Santiago 3:2
01.03 ChileUniversidad de Chile Santiago - PeruAlianza Lima 2:3
04.03 ChileUnión San Felipe - PeruAlianza Lima 0:0
07.03 ChileUniversidad de Chile Santiago - PeruUniversitario Lima 1:0
11.03 ChileUnión San Felipe - PeruUniversitario Lima 0:0
14.03 PeruAlianza Lima - PeruUniversitario Lima 2:2
15.03 ChileUniversidad de Chile Santiago - ChileUnión San Felipe 2:1
18.03 PeruAlianza Lima - ChileUnión San Felipe 1:0
21.03 PeruUniversitario Lima - ChileUnión San Felipe 3:1
24.03 PeruAlianza Lima - ChileUniversidad de Chile Santiago 3:4
26.03 PeruUniversitario Lima - ChileUniversidad de Chile Santiago 2:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
PeruUniversitario Lima 6 3 2 1 8 9 6
ChileUniversidad de Chile Santiago 6 3 0 3 6 12 12
PeruAlianza Lima 6 2 2 2 6 10 10
ChileUnión San Felipe 6 1 2 3 4 5 8

Grupa 5 Urugwaj, Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

13.02 WenezuelaValencia - WenezuelaItalia Caracas 1:1
  • Chavogo - Rui
19.02 WenezuelaItalia Caracas - UrugwajPeñarol Montevideo 0:1
27.02 WenezuelaValencia - UrugwajPeñarol Montevideo 1:2
04.03 WenezuelaItalia Caracas - WenezuelaValencia 2:0
  • Mateo (2)
12.03 UrugwajPeñarol Montevideo - WenezuelaItalia Caracas 5:1
16.03 UrugwajPeñarol Montevideo - WenezuelaValencia 4:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
UrugwajPeñarol Montevideo 4 4 0 0 8 12 3
WenezuelaItalia Caracas 4 1 1 2 3 4 7
WenezuelaValencia 4 0 1 3 1 3 9

Obrońca tytułu[edytuj | edytuj kod]

UrugwajNacional Montevideo jako obrońca tytułu awansował do 1/2 finału bez gry

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

11.04 PeruUniversitario Lima - UrugwajPeñarol Montevideo 2:3
14.04 PeruUniversitario Lima - UrugwajNacional Montevideo 3:0
21.04 UrugwajNacional Montevideo - UrugwajPeñarol Montevideo 1:1
25.04 UrugwajNacional Montevideo - PeruUniversitario Lima 3:3
29.04 UrugwajPeñarol Montevideo - PeruUniversitario Lima 1:1
03.05 UrugwajPeñarol Montevideo - UrugwajNacional Montevideo 0:3
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
PeruUniversitario Lima 4 1 2 1 4 9 7
UrugwajNacional Montevideo 4 1 2 1 4 7 7
UrugwajPeñarol Montevideo 4 1 2 1 4 5 7

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

06.04 EkwadorBarcelona SC - ArgentynaIndependiente Buenos Aires 1:1
12.04 EkwadorBarcelona SC - BrazyliaSão Paulo 0:0
18.04 ArgentynaIndependiente Buenos Aires - EkwadorBarcelona SC 1:0
  • Manuel Magán
  • piłkarze Barcelony opuścili boisko przed końcem meczu - wynik zachowano.
21.04 BrazyliaSão Paulo - EkwadorBarcelona SC 1:1
27.04 BrazyliaSão Paulo - ArgentynaIndependiente Buenos Aires 1:0
04.05 ArgentynaIndependiente Buenos Aires - BrazyliaSão Paulo 2:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ArgentynaIndependiente Buenos Aires 4 2 1 1 5 4 2
BrazyliaSão Paulo 4 1 2 1 4 2 3
EkwadorBarcelona SC 4 0 3 1 3 2 3

FINAŁ[edytuj | edytuj kod]

PeruUniversitario Lima - ArgentynaIndependiente Buenos Aires 0:0 i 1:2
17 maja 1972 Lima Estadio Nacional (45 000)

PeruUniversitario Lima - ArgentynaIndependiente Buenos Aires 0:0
Sędzia: Armando Marques (Brazylia)
Club Universitario de Deportes: Humberto Horacio Ballesteros - Eleazar Soria, Fernando Cuéllar, Héctor Chumpitaz, César Luna, Rubén Techera, Carlos Carbonell (Ángel Uribe), Hernán Castañeda, Oswaldo Ramírez, Percy Rojas, Héctor Bailetti.
Club Atlético Independiente: Miguel Ángel Santoro - Eduardo Antonio Commisso, Francisco Sá, Luis Garisto, Ricardo Pavoni, José Omar Pastoriza, Miguel Ángel Raimondo, Alejandro Semenewicz, Agustín Balbuena, Dante Mírcoli, Hugo Saggioratto (Carlos Alberto Bulla).

25 maja 1972 Buenos Aires (Avellaneda) Estadio Almirante Cordero (55 000)

ArgentynaIndependiente Buenos Aires - PeruUniversitario Lima 2:1 (1:0)
Sędzia: Favilli Neto (Brazylia)
Bramki: 1:0 Eduardo Maglioni 6, 2:0 Eduardo Maglioni 61, 2:1 Percy Rojas 79
Club Atlético Independiente: Miguel Ángel Santoro - Eduardo Antonio Commisso, Francisco Sá, Luis Garisto, Ricardo Pavoni, José Omar Pastoriza, Miguel Ángel Raimondo, Alejandro Semenewicz, Agustín Balbuena, Eduardo Maglioni, Hugo Saggioratto (Dante Mírcoli).
Club Universitario de Deportes: Humberto Horacio Ballesteros - Eleazar Soria, Fernando Cuéllar, Héctor Chumpitaz, César Luna, Rubén Techera (Fernando Alva), Luis Cruzado, Hernán Castañeda, Juan Muñante, Percy Rojas, Oswaldo Ramírez (Héctor Bailetti).

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 ArgentynaIndependiente Buenos Aires 12 7 4 1 18 19 8
2 PeruUniversitario Lima 12 4 5 3 13 19 15
3 BrazyliaSão Paulo FC 10 4 4 2 12 14 9
4 UrugwajNacional Montevideo 4 1 2 1 4 7 7
5 UrugwajPeñarol Montevideo 8 5 2 1 12 17 10
6 EkwadorBarcelona SC 10 3 6 1 12 10 6
7 ArgentynaRosario Central 6 3 2 1 8 8 5
8 EkwadorAmérica Quito 6 3 1 2 7 9 7
9 ChileUniversidad de Chile Santiago 6 3 0 3 6 12 12
10 ParagwajOlimpia Asunción 6 2 2 2 6 7 8
11 WenezuelaItalia Caracas 4 1 1 2 3 4 7
12 BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 6 2 2 2 6 10 7
13 ParagwajCerro Porteño 6 2 2 2 6 7 11
14 PeruAlianza Lima 6 2 2 2 6 10 10
15 KolumbiaIndependiente Santa Fe Bogota 6 1 2 3 4 4 9
16 WenezuelaValencia 4 0 1 3 1 3 9
17 BrazyliaAtlético Mineiro Belo Horizonte 6 0 4 2 4 5 6
18 ChileUnión San Felipe 6 1 2 3 4 5 8
19 KolumbiaAtlético Nacional Medellín 6 0 2 4 2 3 9
20 BoliwiaChaco Petrolero La Paz 6 1 0 5 2 3 13
Podsumowanie: 68 meczów, w tym 23 remisy, 176 bramek - 2.59 bramki/mecz

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]