Copa Libertadores 1979

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copa Libertadores 1979
XX edycja
1978 1980
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn 21
Mistrz Paragwaj Club Olimpia (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 75
Strzelone gole 213 (2,84 na mecz)

W dwudziestej edycji Copa Libertadores udział wzięło 21 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Każde z 10 państw wystawiło po 2 kluby, nie licząc broniącego tytułu argentyńskiego klubu Boca Juniors, który awansował do półfinału bez gry.

Boca Juniors, choć dotarł do finału, nie zdołał obronić tytułu i powtórzyć wyczynu Estudiantes La Plata, który niemal dekadę wcześniej trzy razy z rzędu zdobył Puchar Wyzwolicieli. Pierwszy raz w historii Copa Libertadores wygrała drużyna spoza wielkiej trójki – Argentyna, Brazylia, Urugwajparagwajski klub Club Olimpia.

W pierwszym etapie 20 klubów podzielono na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy do następnej rundy awansował tylko zwycięzca. Jako szósty klub do półfinału awansował broniący tytułu Boca Juniors.

W następnej, półfinałowej rundzie, 6 klubów podzielono na 2 grupy liczące po 3 drużyny. Do finału awansowali zwycięzcy obu grup.

W tej edycji Pucharu Wyzwolicieli obok Olimpii bardzo dobrze spisał się chilijski klub CD Palestino. W tym samym roku wielu piłkarzy Olimpii miało udział w zdobyciu przez Paragwaj mistrzostwa Ameryki Południowej podczas turnieju Copa América 1979.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1 Argentyna, Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

14.03 Kolumbia Millonarios BogotáKolumbia Deportivo Cali 1:1
14.03 Argentyna Quilmes Buenos AiresArgentyna Independiente Buenos Aires 1:2
20.03 Kolumbia Deportivo CaliArgentyna Quilmes Buenos Aires 3:2
20.03 Kolumbia Millonarios BogotáArgentyna Independiente Buenos Aires 3:3
23.03 Kolumbia Deportivo CaliArgentyna Independiente Buenos Aires 1:0
23.03 Kolumbia Millonarios BogotáArgentyna Quilmes Buenos Aires 1:0
04.04 Kolumbia Deportivo CaliKolumbia Millonarios Bogotá 2:0
04.04 Argentyna Independiente Buenos AiresArgentyna Quilmes Buenos Aires 2:0
10.04 Argentyna Quilmes Buenos AiresKolumbia Millonarios Bogotá 1:2
10.04 Argentyna Independiente Buenos AiresKolumbia Deportivo Cali 1:0
13.04 Argentyna Quilmes Buenos AiresKolumbia Deportivo Cali 3:1
13.04 Argentyna Independiente Buenos AiresKolumbia Millonarios Bogotá 4:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Argentyna Independiente Buenos Aires 6 4 1 1 9 12 6
Kolumbia Deportivo Cali 6 3 1 2 7 8 7
Kolumbia Millonarios Bogotá 6 2 2 2 6 8 11
Argentyna Quilmes Buenos Aires 6 1 0 5 2 7 11

Grupa 2 Boliwia, Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

23.03 Paragwaj Club OlimpiaParagwaj Sol de América Asunción 2:1
25.03 Boliwia Club BolívarBoliwia Club Jorge Wilstermann 4:0
29.03 Boliwia Club Jorge WilstermannParagwaj Club Olimpia 0:2
29.03 Boliwia Club BolívarParagwaj Sol de América Asunción 4:1
02.04 Boliwia Club Jorge WilstermannParagwaj Sol de América Asunción 2:3
03.04 Boliwia Club BolívarParagwaj Club Olimpia 2:1
05.04 Paragwaj Sol de América AsunciónParagwaj Club Olimpia 0:1
05.04 Boliwia Club Jorge WilstermannBoliwia Club Bolívar 0:6
08.04 Paragwaj Club OlimpiaBoliwia Club Jorge Wilstermann 4:2
11.04 Paragwaj Sol de América AsunciónBoliwia Club Jorge Wilstermann 2:1
15.04 Paragwaj Sol de América AsunciónBoliwia Club Bolívar 2:2
18.04 Paragwaj Club OlimpiaBoliwia Club Bolívar 3:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Paragwaj Club Olimpia 6 5 0 1 10 13 5
Boliwia Club Bolívar 6 4 1 1 9 18 7
Paragwaj Sol de América Asunción 6 2 1 3 5 9 12
Boliwia Club Jorge Wilstermann 6 0 0 6 0 5 21

Grupa 3 Brazylia, Peru[edytuj | edytuj kod]

24.02 Peru Alianza LimaPeru Universitario de Deportes 3:6
28.02 Peru Alianza LimaBrazylia Guarani FC 0:3
03.03 Peru Universitario de DeportesBrazylia Guarani FC 3:0
10.03 Peru Alianza LimaBrazylia SE Palmeiras 2:4
13.03 Peru Universitario de DeportesBrazylia SE Palmeiras 2:5
21.03 Peru Universitario de DeportesPeru Alianza Lima 1:0
25.03 Brazylia SE PalmeirasBrazylia Guarani FC 1:4
07.04 Brazylia Guarani FCPeru Alianza Lima 2:0
08.04 Brazylia SE PalmeirasPeru Universitario de Deportes 1:2
11.04 Brazylia Guarani FCPeru Universitario de Deportes 6:1
12.04 Brazylia SE PalmeirasPeru Alianza Lima 4:0
15.04 Brazylia Guarani FCBrazylia SE Palmeiras 1:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia Guarani FC 6 5 0 1 10 16 5
Peru Universitario de Deportes 6 4 0 2 8 15 15
Brazylia SE Palmeiras 6 3 0 3 6 15 11
Peru Alianza Lima 6 0 0 6 0 5 20

Grupa 4 Chile, Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

28.02 Chile CD O’HigginsChile CD Palestino 1:1
11.03 Wenezuela Galicia CaracasWenezuela Portuguesa Acarígua 1:1
  • Vinhas – Villarroel
18.03 Wenezuela Portuguesa AcaríguaChile CD O’Higgins 1:1
18.03 Wenezuela Galicia CaracasChile CD Palestino 1:1
21.03 Wenezuela Galicia CaracasChile CD O’Higgins 0:1
21.03 Wenezuela Portuguesa AcaríguaChile CD Palestino 0:2
29.03 Wenezuela Portuguesa AcaríguaWenezuela Galicia Caracas 1:1
  • Oriol – P. León
29.03 Chile CD PalestinoChile CD O’Higgins 1:0
11.04 Chile CD PalestinoWenezuela Galicia Caracas 5:0
11.04 Chile CD O’HigginsWenezuela Portuguesa Acarígua 1:1
15.04 Chile CD PalestinoWenezuela Portuguesa Acarígua 6:0
15.04 Chile CD O’HigginsWenezuela Galicia Caracas 6:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Chile CD Palestino 6 4 2 0 10 16 2
Chile CD O’Higgins 6 2 3 1 7 10 4
Wenezuela Portuguesa Acarígua 6 0 4 2 4 4 12
Wenezuela Galicia Caracas 6 0 3 3 3 3 15

Grupa 5 Ekwador, Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

04.03 Ekwador Nacional QuitoEkwador Técnico Universitario Ambato 2:1
07.03 Urugwaj CA PeñarolUrugwaj Club Nacional de Football 0:0
13.03 Urugwaj CA PeñarolEkwador Técnico Universitario Ambato 4:0
16.03 Urugwaj Club Nacional de FootballEkwador Técnico Universitario Ambato 2:0
20.03 Urugwaj Club Nacional de FootballEkwador Nacional Quito 3:0
23.03 Urugwaj CA PeñarolEkwador Nacional Quito 2:1
28.03 Urugwaj Club Nacional de FootballUrugwaj CA Peñarol 1:1
01.04 Ekwador Técnico Universitario AmbatoEkwador Nacional Quito 2:2
05.04 Ekwador Nacional QuitoUrugwaj Club Nacional de Football 1:0
05.04 Ekwador Técnico Universitario AmbatoUrugwaj CA Peñarol 0:1
08.04 Ekwador Técnico Universitario AmbatoUrugwaj Club Nacional de Football 1:1
08.04 Ekwador Nacional QuitoUrugwaj CA Peñarol 0:2
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Urugwaj CA Peñarol 6 4 2 0 10 10 2
Urugwaj Club Nacional de Football 6 2 3 1 7 7 3
Ekwador Nacional Quito 6 2 1 3 5 6 10
Ekwador Técnico Universitario Ambato 6 0 2 4 2 4 12

Obrońca tytułu[edytuj | edytuj kod]

Argentyna Boca Juniors jako obrońca tytułu awansował do 1/2 finału bez gry

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

10.05 Urugwaj CA PeñarolArgentyna Independiente Buenos Aires 0:0
16.05 Argentyna Boca JuniorsUrugwaj CA Peñarol 1:0
13.06 Argentyna Independiente Buenos AiresArgentyna Boca Juniors 1:0
20.06 Argentyna Independiente Buenos AiresUrugwaj CA Peñarol 1:0
27.06 Argentyna Boca JuniorsArgentyna Independiente Buenos Aires 2:0
04.07 Urugwaj CA PeñarolArgentyna Boca Juniors 0:0
  • dodatkowy mecz o pierwsze miejsce w grupie z powodu równej liczby punktów:
11.07 Argentyna Boca JuniorsArgentyna Independiente Buenos Aires 1:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Argentyna Boca Juniors 4 2 1 1 5 3 1
Argentyna Independiente Buenos Aires 4 2 1 1 5 2 2
Urugwaj CA Peñarol 4 0 2 2 2 0 2

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

01.05 Chile CD PalestinoBrazylia Guarani FC 0:0
04.05 Paragwaj Club OlimpiaBrazylia Guarani FC 2:1
09.05 Chile CD PalestinoParagwaj Club Olimpia 0:2
16.05 Paragwaj Club OlimpiaChile CD Palestino 3:0
20.05 Brazylia Guarani FCChile CD Palestino 2:2
24.05 Brazylia Guarani FCParagwaj Club Olimpia 1:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Paragwaj Club Olimpia 4 3 1 0 7 8 2
Brazylia Guarani FC 4 0 3 1 3 4 5
Chile CD Palestino 4 0 2 2 2 2 7

FINAŁ[edytuj | edytuj kod]

Paragwaj Club OlimpiaArgentyna Boca Juniors 2:0 i 0:0
22 lipca 1979 Asunción Defensores del Chaco (50 000)

Paragwaj Club OlimpiaArgentyna Boca Juniors 2:0 (2:0)
Sędzia: Gastón Castro (Chile)
Bramki: 1:0 Osvaldo Aquino 2, 2:0 Miguel Angel Piazza 27
Club Olimpia: Ever Hugo AlmeidaRoberto Paredes, Jiménez, Alicio Solalinde, Carlos Alberto Kiese, Miguel Angel Piazza, Evaristo Isasi, Luis Ernesto Torres, Enrique Atanasio Villalba, Hugo Ricardo Talavera, Osvaldo Aquino
Club Atlético Boca Juniors: Hugo Orlando GattiVicente Alberto Pernía, Armando Capurro, Roberto Mouzo, Miguel Ángel Bordón, Jorge José Benítez (José Antonio Palacios), Rubén José Suñé, Carlos Horacio Salinas, Ernesto Enrique Mastrángelo, Carlos Roberto Salguero, Juan Ramón Rocha

27 lipca 1979 Buenos Aires Estadio La Bombonera (65 000)

Argentyna Boca JuniorsParagwaj Club Olimpia 0:0
Sędzia: Juan Daniel Cardellino (Urugwaj)
Club Atlético Boca Juniors: Hugo Orlando GattiVicente Alberto Pernía, Francisco Sá, Armando Capurro, Miguel Ángel Bordón, Jorge José Benítez, Rubén José Suñé, Mario Nicasio Zanabria (Carlos Roberto Salguero), Ernesto Enrique Mastrángelo, Carlos Horacio Salinas, Juan Ramón Rocha (José Antonio Palacios).
Club Olimpia: Ever Hugo AlmeidaAlicio Solalinde, Roberto Paredes, Jiménez, Miguel Angel Piazza, Luis Ernesto Torres (Jorge Guasch), Carlos Alberto Kiese, Hugo Ricardo Talavera, Evaristo Isasi, Enrique Atanasio Villalba, Osvaldo Aquino (Rogelio Wilfrido Delgado)

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Paragwaj Club Olimpia 12 9 2 1 20 23 7
2 Argentyna Boca Juniors 7 3 2 2 8 4 3
3 Argentyna Independiente Buenos Aires 11 6 2 3 14 14 9
4 Brazylia Guarani FC 10 5 3 2 13 20 10
5 Chile CD Palestino 10 4 4 2 12 18 9
6 Urugwaj CA Peñarol 10 4 4 2 12 10 4
7 Boliwia Club Bolívar 6 4 1 1 9 18 7
8 Peru Universitario de Deportes 6 4 0 2 8 15 15
9 Chile CD O’Higgins 6 2 3 1 7 10 4
10 Urugwaj Club Nacional de Football 6 2 3 1 7 7 3
11 Kolumbia Deportivo Cali 6 3 1 2 7 8 7
12 Brazylia SE Palmeiras 6 3 0 3 6 15 11
13 Kolumbia Millonarios Bogotá 6 2 2 2 6 8 11
14 Paragwaj Sol de América Asunción 6 2 1 3 5 9 12
15 Ekwador Nacional Quito 6 2 1 3 5 6 10
16 Wenezuela Portuguesa Acarígua 6 0 4 2 4 4 12
17 Wenezuela Galicia Caracas 6 0 3 3 3 3 15
18 Argentyna Quilmes Buenos Aires 6 1 0 5 2 7 11
19 Ekwador Técnico Universitario Ambato 6 0 2 4 2 4 12
20 Peru Alianza Lima 6 0 0 6 0 5 20
21 Boliwia Club Jorge Wilstermann 6 0 0 6 0 5 21
Podsumowanie: 75 meczów, w tym 19 remisów, 213 bramek – 2.84 bramki/mecz

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]