Copa Libertadores 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copa Libertadores 2006
XLVII edycja
2005 2007
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn 38
Mistrz Brazylia Internacional Porto Alegre (2. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 138
Strzelone gole 394 (2,86 na mecz)
Król strzelców Nilmar

W czterdziestej siódmej edycji Copa Libertadores udział wzięło 38 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL oraz Meksyk, będący członkiem CONCACAF. Dwa najsilniejsze państwa, Brazylia i Argentyna, wystawiły najwięcej klubów – Brazylia 6, a Argentyna 5. Reszta państw wystawiła w turnieju po 3 kluby.

Broniący tytułu klub São Paulo FC pewnie awansował do 1/8 finału, gdzie po dwóch wyrównanych pojedynkach pokonał lokalnego rywala, klub SE Palmeiras. W ćwierćfinale argentyński klub Estudiantes La Plata sprawił jeszcze większe kłopoty i potrzebne były rzuty karne, które lepiej egzekwowali piłkarze São Paulo. Najłatwiejszy okazał się półfinał, w którym obrońcy tytułu łatwo rozprawili się z niedawnym rywalem grupowym, meksykańskim klubem Chivas de Guadalajara. Drugi z rzędu brazylijski finał między broniącym tytułu klubem São Paulo a Internacional Porto Alegre był bardzo wyrównany. Pierwszy mecz w São Paulo wygrali goście 2:1. W rewanżu padł remis 2:2, ale ani na chwilę obrońcy tytułu nie zdołali zagrozić zespołowi Internacional, który drugi raz w historii sięgnął po najważniejsze klubowe trofeum Ameryki Południowej.

W rundzie wstępnej 47 edycji Copa Libertadores 12 klubów podzielono na 6 par. Zwycięzcy dwumeczów awansowali do fazy grupowej.

W fazie grupowej 32 kluby podzielono na 8 grup liczących po 4 drużyny. Do 1/8 finału awansowały po dwa najlepsze kluby z każdej grupy.

W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów.

Do ćwierćfinału najwięcej klubów dostarczyła Argentyna. Żaden jednak z trzech argentyńskich zespołów nie zdołał awansować do półfinału, gdzie trafiły dwie drużyny z Brazylii oraz po jednym zespole z Meksyku i Paragwaju. Finał drugi raz z rzędu okazał się wewnętrzną sprawą klubów brazylijskich. Znów bardzo słabo spisał się Urugwaj, gdyż tylko jeden klub urugwajski zdołał wyjść z fazy grupowej.

Najsłabiej w tej edycji turnieju spisały się kluby z Boliwii, które wszystkie zajęły ostatnie miejsca w swoich grupach. Poza Boliwią trzy kraje, mianowicie Chile, Peru i Wenezuela, nie wprowadziły żadnego klubu do 1/8 finału.

1/32 finału: Runda wstępna[edytuj | edytuj kod]

Paragwaj Club NacionalPeru Universitario de Deportes 2:2 i 0:0
Chile CSD Colo-ColoMeksyk Chivas de Guadalajara 1:3 i 3:5
Brazylia SE PalmeirasWenezuela Deportivo Táchira 2:0 i 4:2
Ekwador Deportivo CuencaBrazylia Goiás EC 1:1 i 0:3
Argentyna River PlateBoliwia Oriente Petrolero 6:0 i 2:0
Urugwaj Defensor SportingKolumbia Independiente Santa Fe 2:2 i 0:0

1/16 finału: Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

08.02 Peru Club CiencianoMeksyk Chivas de Guadalajara 0:1 (0:0)
01.03 Wenezuela Caracas FCBrazylia São Paulo FC 1:2 (0:1)
07.03 Meksyk Chivas de GuadalajaraWenezuela Caracas FC 1:1 (0:0)
08.03 Brazylia São Paulo FCPeru Club Cienciano 4:1 (2:1)
14.03 Peru Club CiencianoWenezuela Caracas FC 2:1 (1:0)
21.03 Meksyk Chivas de GuadalajaraBrazylia São Paulo FC 2:1 (1:1)
28.03 Wenezuela Caracas FCPeru Club Cienciano 4:0 (1:0)
05.04 Brazylia São Paulo FCMeksyk Chivas de Guadalajara 1:2 (1:1)
12.04 Wenezuela Caracas FCMeksyk Chivas de Guadalajara 0:0
12.04 Peru Club CiencianoBrazylia São Paulo FC 0:2 (0:2)
20.04 Brazylia São Paulo FCWenezuela Caracas FC 2:0 (2:0)
20.04 Meksyk Chivas de GuadalajaraPeru Club Cienciano 0:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia São Paulo FC 6 4 0 2 12 12 6
Meksyk Chivas de Guadalajara 6 3 3 0 12 6 3
Wenezuela Caracas FC 6 1 2 3 5 7 7
Peru Club Cienciano 6 1 1 4 4 3 12

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

07.02 Boliwia Club BolívarArgentyna Estudiantes La Plata 1:0 (0:0)
09.02 Peru Sporting Cristal LimaKolumbia Independiente Santa Fe 1:2 (1:0)
1:0 Jorge Soto 38, 1:1 Luis Alfredo Yanes 62, 1:2 David Montoya 89
15.02 Kolumbia Independiente Santa FeBoliwia Club Bolívar 2:2 (0:1)
21.02 Argentyna Estudiantes La PlataPeru Sporting Cristal Lima 4:3 (0:3)
08.03 Peru Sporting Cristal LimaBoliwia Club Bolívar 2:1 (0:0)
09.03 Kolumbia Independiente Santa FeArgentyna Estudiantes La Plata 3:1 (1:1)
15.03 Boliwia Club BolívarPeru Sporting Cristal Lima 1:2 (0:1)
21.03 Argentyna Estudiantes La PlataKolumbia Independiente Santa Fe 1:0 (0:0)
28.03 Boliwia Club BolívarKolumbia Independiente Santa Fe 1:0 (1:0)
04.04 Peru Sporting Cristal LimaArgentyna Estudiantes La Plata 2:2 (1:1)
13.04 Argentyna Estudiantes La PlataBoliwia Club Bolívar 2:1 (1:1)
13.04 Kolumbia Independiente Santa FePeru Sporting Cristal Lima 2:1 (2:0)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Kolumbia Independiente Santa Fe 6 3 1 2 10 9 7
Argentyna Estudiantes La Plata 6 3 1 2 10 10 10
Peru Sporting Cristal Lima 6 2 1 3 7 11 12
Boliwia Club Bolívar 6 2 1 3 7 7 8

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

09.02 Boliwia Club The StrongestArgentyna CA Newell’s Old Boys 3:2 (1:1)
14.02 Chile Unión EspañolaBrazylia Goiás EC 0:2 (0:1)
21.02 Argentyna CA Newell’s Old BoysChile Unión Española 2:0 (0:0)
22.02 Brazylia Goiás ECBoliwia Club The Strongest 2:0 (2:0)
28.02 Chile Unión EspañolaBoliwia Club The Strongest 1:0 (0:0)
15.03 Brazylia Goiás ECArgentyna CA Newell’s Old Boys 3:0 (2:0)
22.03 Argentyna CA Newell’s Old BoysBrazylia Goiás EC 0:0
29.03 Boliwia Club The StrongestChile Unión Española 0:1 (0:1)
05.04 Boliwia Club The StrongestBrazylia Goiás EC 1:0 (0:0)
11.04 Chile Unión EspañolaArgentyna CA Newell’s Old Boys 1:1 (1:0)
19.04 Argentyna CA Newell’s Old BoysBoliwia Club The Strongest 2:0 (1:0)
19.04 Brazylia Goiás ECChile Unión Española 0:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia Goiás EC 6 3 2 1 11 7 1
Argentyna CA Newell’s Old Boys 6 2 2 2 8 7 7
Chile Unión Española 6 2 2 2 8 3 5
Boliwia Club The Strongest 6 2 0 4 6 4 8

Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

08.02 Chile CD Universidad CatólicaMeksyk Tigres UANL Monterrey 3:2 (2:1)
15.02 Kolumbia Deportivo CaliBrazylia Corinthians Paulista 0:1 (0:0)
21.02 Meksyk Tigres UANL MonterreyKolumbia Deportivo Cali 5:4 (2:3)
22.02 Brazylia Corinthians PaulistaChile CD Universidad Católica 2:2 (1:0)
09.03 Meksyk Tigres UANL MonterreyBrazylia Corinthians Paulista 2:0 (0:0)
21.03 Chile CD Universidad CatólicaKolumbia Deportivo Cali 2:1 (1:1)
22.03 Brazylia Corinthians PaulistaMeksyk Tigres UANL Monterrey 1:0 (1:0)
30.03 Kolumbia Deportivo CaliChile CD Universidad Católica 2:3 (1:1)
06.04 Chile CD Universidad CatólicaBrazylia Corinthians Paulista 2:3 (2:2)
11.04 Kolumbia Deportivo CaliMeksyk Tigres UANL Monterrey 2:2 (1:1)
19.04 Brazylia Corinthians PaulistaKolumbia Deportivo Cali 3:0 (2:0)
19.04 Meksyk Tigres UANL MonterreyChile CD Universidad Católica 1:0 (1:0)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia Corinthians Paulista 6 4 1 1 13 10 6
Meksyk Tigres UANL Monterrey 6 3 1 2 10 12 10
Chile CD Universidad Católica 6 3 1 2 10 12 11
Kolumbia Deportivo Cali 6 0 1 5 1 9 16

Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

07.02 Urugwaj RochaPeru Universitario de Deportes 0:0
07.02 Ekwador LDU QuitoArgentyna CA Vélez Sarsfield 1:3 (0:1)
14.02 Argentyna CA Vélez SarsfieldUrugwaj Rocha 3:0 (1:0)
16.02 Peru Universitario de DeportesEkwador LDU Quito 1:2 (1:1)
07.03 Urugwaj RochaEkwador LDU Quito 3:2 (2:1)
07.03 Peru Universitario de DeportesArgentyna CA Vélez Sarsfield 0:1 (0:1)
14.03 Argentyna CA Vélez SarsfieldPeru Universitario de Deportes 4:3 (3:3)
16.03 Ekwador LDU QuitoUrugwaj Rocha 5:0 (2:0)
06.04 Ekwador LDU QuitoPeru Universitario de Deportes 4:0 (2:0)
11.04 Urugwaj RochaArgentyna CA Vélez Sarsfield 0:5 (0:3)
18.04 Argentyna CA Vélez SarsfieldEkwador LDU Quito 2:2 (0:1)
18.04 Peru Universitario de DeportesUrugwaj Rocha 1:1 (0:0)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Argentyna CA Vélez Sarsfield 6 5 1 0 16 18 6
Ekwador LDU Quito 6 3 1 2 10 16 9
Urugwaj Rocha 6 1 2 3 5 4 16
Peru Universitario de Deportes 6 0 2 4 2 5 12

Grupa 6[edytuj | edytuj kod]

08.02 Urugwaj Club Nacional de FootballMeksyk UNAM Meksyk 2:0 (1:0)
16.02 Wenezuela UA MaracaiboBrazylia Internacional Porto Alegre 1:1 (0:0)
22.02 Meksyk UNAM MeksykWenezuela UA Maracaibo 0:1 (0:1)
23.02 Brazylia Internacional Porto AlegreUrugwaj Club Nacional de Football 3:0 (2:0)
08.03 Meksyk UNAM MeksykBrazylia Internacional Porto Alegre 1:2 (1:0)
09.03 Urugwaj Club Nacional de FootballWenezuela UA Maracaibo 0:0
16.03 Wenezuela UA MaracaiboUrugwaj Club Nacional de Football 2:3 (1:0)
22.03 Brazylia Internacional Porto AlegreMeksyk UNAM Meksyk 3:2 (1:2)
30.03 Wenezuela UA MaracaiboMeksyk UNAM Meksyk 3:0 (0:0)
04.04 Urugwaj Club Nacional de FootballBrazylia Internacional Porto Alegre 0:0
18.04 Meksyk UNAM MeksykUrugwaj Club Nacional de Football 1:1 (0:0)
18.04 Brazylia Internacional Porto AlegreWenezuela UA Maracaibo 4:0 (1:0)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia Internacional Porto Alegre 6 4 2 0 14 13 4
Urugwaj Club Nacional de Football 6 2 3 1 9 6 6
Wenezuela UA Maracaibo 6 2 2 2 8 7 8
Meksyk UNAM Meksyk 6 0 1 5 1 4 12

Grupa 7[edytuj | edytuj kod]

09.02 Kolumbia Atlético NacionalArgentyna Rosario Central 1:0 (1:0)
15.02 Paragwaj Cerro PorteñoBrazylia SE Palmeiras 0:0
23.02 Argentyna Rosario CentralParagwaj Cerro Porteño 0:2 (0:1)
02.03 Brazylia SE PalmeirasKolumbia Atlético Nacional 3:2 (2:1)
14.03 Paragwaj Cerro PorteñoKolumbia Atlético Nacional 1:5 (1:4)
15.03 Brazylia SE PalmeirasArgentyna Rosario Central 0:0
23.03 Argentyna Rosario CentralBrazylia SE Palmeiras 2:2 (1:1)
23.03 Kolumbia Atlético NacionalParagwaj Cerro Porteño 2:2 (0:1)
04.04 Kolumbia Atlético NacionalBrazylia SE Palmeiras 1:2 (0:2)
06.04 Paragwaj Cerro PorteñoArgentyna Rosario Central 1:3 (0:1)
13.04 Argentyna Rosario CentralKolumbia Atlético Nacional 1:2 (0:2)
13.04 Brazylia SE PalmeirasParagwaj Cerro Porteño 2:3 (0:0)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Kolumbia Atlético Nacional 6 4 1 1 13 14 5
Brazylia SE Palmeiras 6 2 3 1 9 12 9
Paragwaj Cerro Porteño 6 2 1 3 7 9 17
Argentyna Rosario Central 6 1 1 4 4 10 14

Grupa 8[edytuj | edytuj kod]

14.02 Ekwador Nacional QuitoBrazylia Paulista Jundiaí 1:1 (0:0)
16.02 Paragwaj Club LibertadArgentyna River Plate 2:0 (0:0)
02.03 Brazylia Paulista JundiaíParagwaj Club Libertad 0:0
08.03 Argentyna River PlateEkwador Nacional Quito 4:3 (1:2)
16.03 Argentyna River PlateBrazylia Paulista Jundiaí 4:1 (2:1)
23.03 Paragwaj Club LibertadEkwador Nacional Quito 4:1 (1:1)
30.03 Ekwador Nacional QuitoParagwaj Club Libertad 1:1 (1:0)
05.04 Brazylia Paulista JundiaíArgentyna River Plate 2:1 (2:1)
12.04 Paragwaj Club LibertadBrazylia Paulista Jundiaí 1:0 (1:0)
12.04 Ekwador Nacional QuitoArgentyna River Plate 2:0 (2:0)
20.04 Argentyna River PlateParagwaj Club Libertad 1:0 (0:0)
20.04 Brazylia Paulista JundiaíEkwador Nacional Quito 0:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Paragwaj Club Libertad 6 3 2 1 11 8 3
Argentyna River Plate 6 3 0 3 9 10 10
Ekwador Nacional Quito 6 1 3 2 6 8 10
Brazylia Paulista Jundiaí 6 1 3 2 6 4 7

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Ekwador LDU QuitoKolumbia Atlético Nacional 4:0 i 1:0
Argentyna Estudiantes La PlataBrazylia Goiás EC 2:0 i 1:3
Meksyk Chivas de GuadalajaraKolumbia Independiente Santa Fe 3:0 i 1:3
Brazylia SE PalmeirasBrazylia São Paulo FC 1:1 i 1:2
Argentyna River PlateBrazylia Corinthians Paulista 3:2 i 3:1
Argentyna CA Newell’s Old BoysArgentyna CA Vélez Sarsfield 2:4 i 2:2
Urugwaj Club Nacional de FootballBrazylia Internacional Porto Alegre 1:2 i 0:0
Meksyk Tigres UANL MonterreyParagwaj Club Libertad 0:0 i 0:0, karne 3:5

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Meksyk Chivas de GuadalajaraArgentyna CA Vélez Sarsfield 0:0 i 2:1
Ekwador LDU QuitoBrazylia Internacional Porto Alegre 2:1 i 0:2
Argentyna Estudiantes La PlataBrazylia São Paulo FC 1:0 i 0:1, karne 3:4
Argentyna River PlateParagwaj Club Libertad 2:2 i 1:3

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Meksyk Chivas de GuadalajaraBrazylia São Paulo FC 0:1 i 0:3
Paragwaj Club LibertadBrazylia Internacional Porto Alegre 0:0 i 0:2

FINAŁ[edytuj | edytuj kod]

Brazylia São Paulo FCBrazylia Internacional Porto Alegre 1:2 i 2:2
09.08 2006 São Paulo Estádio do Morumbi (71 745)

Brazylia São Paulo FCBrazylia Internacional Porto Alegre 1:2 (0:0)
Sędzia: Jorge Larrionda (Urugwaj)
Bramki: 0:1 Rafael Sóbis 53, 0:2 Rafael Sóbis 61, 1:2 Edcarlos 75
Żółte kartki: Souza, Fabão / –
Czerwone kartki: Josué 10 / Fabinho 38
São Paulo Futebol Clube: Rogério CeniEdcarlos (76 Aloísio), Diego Lugano, Fabão, JúniorSouza, Mineiro, Josué, Danilo (63 Lenílson), Ricardo Oliveira, Leandro (86 Richarlyson). Trener: Muricy Ramalho.
Sport Club Internacional: ClemerCeará (56 Wellington Monteiro), Fabiano Eller, Bolívar, Jorge Wagner, Edinho, Tinga, Fabinho, Alex Meschini (73 Índio), Rafael Sóbis (78 Michel Neves), Fernandão. Trener: Abel Braga.

16 sierpnia 2006 Porto Alegre Estádio Beira-Rio (55 000)

Brazylia Internacional Porto AlegreBrazylia São Paulo FC 2:2 (1:0)
Sędzia: Horacio Elizondo (Argentyna)
Bramki: 1:0 Fernandão 29, 1:1 Fabão 50, 2:1 Tinga 66, 2:2 Lenílson 85
Żółte kartki: Fernandão, Jorge Wagner, Alex Meschini, Edinho, Bolívar / Aloísio
Czerwone kartki: Tinga 67 / –
Sport Club Internacional: ClemerCeará, Bolívar, Fabiano Eller, Jorge WagnerÍndio, Edinho, Tinga, Alex Meschini (78 Michel Neves) – Fernandão, Rafael Sóbis (82 Ediglê). Trener: Abel Braga.
São Paulo: Rogério CeniFabão, Diego Lugano, Edcarlos (70 Alex Dias), Souza, Richarlyson (58 Thiago Ribeiro), Mineiro, Danilo (58 Lenílson), Júnior, Aloísio, Leandro. Trener: Muricy Ramalho.

Klasyfikacja strzelców bramek[edytuj | edytuj kod]

Gole Piłkarz Klub
5 Nilmar Brazylia Corinthians Paulista
5 Félix Borja Ekwador Nacional Quito
5 José Luis Calderón Argentyna Estudiantes La Plata
5 Mariano Pavone Argentyna Estudiantes La Plata
5 Agustín Delgado Ekwador LDU Quito
5 Patricio Urrutia Ekwador LDU Quito
5 Fernandão Brazylia Internacional Porto Alegre
5 Washington Brazylia SE Palmeiras
5 Marcinho Brazylia SE Palmeiras
5 Ernesto Farías Argentyna River Plate
5 Daniel Montenegro Argentyna River Plate
5 Aloísio Brazylia São Paulo FC
5 Jorge Roberto Quinteros Chile CD Universidad Católica
5 Sebastián Adolfo Ereros Argentyna CA Vélez Sarsfield

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Brazylia Internacional Porto Alegre 14 8 5 1 29 24 10
2 Brazylia São Paulo FC 14 8 2 4 26 23 13
3 Meksyk Chivas de Guadalajara 14 7 4 3 25 20 15
4 Paragwaj Club Libertad 12 4 6 2 18 13 8
5 Argentyna River Plate 12 7 1 4 22 27 18
6 Argentyna CA Vélez Sarsfield 10 6 3 1 21 25 12
7 Ekwador LDU Quito 10 6 1 3 19 23 12
8 Argentyna Estudiantes La Plata 10 5 1 4 16 14 14
9 Brazylia Goiás EC 10 5 3 2 18 14 5
10 Brazylia SE Palmeiras 10 4 4 2 16 20 14
11 Kolumbia Independiente Santa Fe 10 4 3 3 15 14 13
12 Kolumbia Atlético Nacional 8 4 1 3 13 14 10
13 Brazylia Corinthians Paulista 8 4 1 3 13 13 12
14 Meksyk Tigres UANL Monterrey 8 3 3 2 12 12 10
15 Urugwaj Club Nacional de Football 8 2 4 2 10 7 8
16 Argentyna CA Newell’s Old Boys 8 2 3 3 9 11 13
17 Chile CD Universidad Católica 6 3 1 2 10 12 11
18 Wenezuela UA Maracaibo 6 2 2 2 8 7 8
19 Chile Unión Española 6 2 2 2 8 3 5
20 Peru Sporting Cristal Lima 6 2 1 3 7 11 12
21 Paragwaj Cerro Porteño 6 2 1 3 7 9 17
22 Ekwador Nacional Quito 6 1 3 2 6 8 10
23 Wenezuela Caracas FC 6 1 2 3 5 7 7
24 Urugwaj Rocha 6 1 2 3 5 4 16
25 Boliwia Club Bolívar 6 2 1 3 7 7 8
26 Brazylia Paulista Jundiaí 6 1 3 2 6 4 7
27 Boliwia Club The Strongest 6 2 0 4 6 4 8
28 Argentyna Rosario Central 6 1 1 4 4 10 14
29 Peru Universitario de Deportes 8 0 4 4 4 7 14
30 Peru Club Cienciano 6 1 1 4 4 3 12
31 Kolumbia Deportivo Cali 6 0 1 5 1 9 16
32 Meksyk UNAM Meksyk 6 0 1 5 1 4 12
33 Urugwaj Defensor Sporting 2 0 2 0 2 2 2
34 Paragwaj Club Nacional 2 0 2 0 2 2 2
35 Ekwador Deportivo Cuenca 2 0 1 1 1 1 4
36 Chile CSD Colo-Colo 2 0 0 2 0 4 8
37 Wenezuela Deportivo Táchira 2 0 0 2 0 2 6
38 Boliwia Oriente Petrolero 2 0 0 2 0 0 8
Podsumowanie: 138 meczów, w tym 38 remisów, 394 bramki – 2,86 bramki/mecz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]