Cordelia Naismith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cordelia Naismith – bohaterka powieści Lois McMaster Bujold zebranych w Sadze Vorkosiganów. Początkowo kapitan betańskiego zwiadu naukowego, potem Lady Vorkosigan, w końcu księżna Vorkosigan. Matka głównego bohatera cyklu – Milesa Vorkosigana.

Urodzona na Kolonii Beta, małym, lecz wysoko zaawansowanym technicznie i bardzo liberalnym pod względem moralności świecie, robi umiarkowaną karierę w zwiadzie naukowym. Spotkanie barrayarskiego arystokraty i oficera Arala Vorkosigana podczas jednej z ekspedycji, całkowicie zmienia jej mało emocjonujące życie. Cordelia zakochuje się w Aralu, potem biorą ślub i para zamieszkuje na Barrayarze. Lordowi i lady Vorkosiganom nie jest dane przeżyć spokojne życie. Aral po śmierci cesarza Vorbarry zostaje regentem cesarstwa, musi rządzić cała planetą, a potem stłumić wojnę domową. Wskutek tego również życie prywatne Cordelii nie przebiega gładko. Będąc w ciąży zostaje zaatakowana toksycznym gazem przez zamachowca, co doprowadza do uszkodzenia płodu. Potem musi znaleźć porwany w trakcie wojny domowej replikator (rodzaj inkubatora), w którym rośnie jej syn. Z kolei po urodzeniu się Milesa musi walczyć z barrayarskimi przesądami dotyczącymi kalekiego dziecka, nawet z ojcem własnego męża.

Cordelia Naismith występuje jako główna bohaterka w dwóch pierwszych powieściach cyklu – Strzępach honoru i Barrayarze. W późniejszych powieściach pojawia się incydentalnie.