Cousine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cousine
Ilustracja
Wyspa Cousine
Kontynent Afryka
Państwo  Seszele
Akwen Ocean Indyjski
Archipelag Wyspy Wewnętrzne
Powierzchnia 0,25 km²
Położenie na mapie Wysp Wewnętrznych
Mapa lokalizacyjna Wysp Wewnętrznych
Cousine
Cousine
Położenie na mapie Seszeli
Mapa lokalizacyjna Seszeli
Cousine
Cousine
Ziemia4°21′03,87″S 55°38′51,66″E/-4,351075 55,647683

Cousine (także: South Cousin) – wyspa na Oceanie Indyjskim, w grupie Wysp Wewnętrznych, należąca do Republiki Seszeli. Leży około 6 km na zachód od wyspy Praslin, tuż przy wysepce Cousin. Jej powierzchnia wynosi 25 ha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cousine została odkryta przez europejskich żeglarzy w połowie XVIII wieku, a w roku 1787 powstała tu pierwsza francuska kolonia. Przywiezione przez osadników koty i psy szybko przetrzebiły rodzime, często endemiczne gatunki zwierząt. Większość miejscowych gatunków praktycznie wymarła w ciągu kolejnych stuleci. Dodatkowo założenie plantacji tytoniu i kokosów doprowadziło do dramatycznego odwrotu miejscowej flory.

Renaturyzacja[edytuj | edytuj kod]

W 1992 roku wyspę zakupił biznesmen z RPA, który zaprzestał upraw i postawił sobie za cel przywrócić wyspę do pierwotnego stanu. Na wyspie ustanowiono rezerwat przyrody i wdrożono program renaturyzacji, w ramach którego w pierwszej kolejności wyłapano przywiezione zwierzęta, takie jak koty i kury, i przesiedlono je na sąsiednią wyspę Praslin. Jednocześnie rozpoczęto wyplenianie wszystkich obcych roślin (tytoniu, palm kokosowych, kawy, chili, bambusa), wprowadzonych w czasie europejskiej kolonizacji. Pozostawiono tylko nieliczne okazy palmy kokosowej, która – chociaż nie pochodzi z Seszeli – może zasiedlić prawie wszystkie tropikalne wyspy, gdyż trafiają na nie dryfujące w morzu orzechy kokosowe. Zamiast tego zasadzono na Cousine tysiące drzew z rodzimych gatunków. Z Fregate Island sprowadzono na Cousine również kilka miejscowych gatunki ptaków.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Dla sfinansowania projektu renaturyzacji wzniesiono na Cousine ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy, w którym jednocześnie może zatrzymać się maksymalnie ośmiu gości. Szef hotelu jest wspólnie z ornitologami odpowiedzialny za utrzymanie i pielęgnację flory i fauny na wyspie.