Crazy Cars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Crazy Cars – seria gier komputerowych - zręcznościowych wyścigów samochodowych, stworzona przez firmę Titus Software Corporation w 1987 roku.

Crazy Cars[edytuj | edytuj kod]

Crazy Cars
Producent Titus Interactive
Wydawca Titus Interactive
Data wydania 1987
Gatunek wyścigi
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, PC-DOS, MSX, ZX Spectrum

Crazy Cars - pod taką nazwą pojawiła się pierwsza część serii. Podobnie jak większość gier wyścigowych z lat 80., posiada widok z tyłu wozu i upływający czas. Gracz wciela się w postać kierowcy, który bierze udział w wyścigu po drogach Arizony i Florydy. Po pokonaniu kilku odcinków otrzymuje lepsze samochody do dyspozycji (odpowiednio Mercedes 560 SEC, Porsche 911 Turbo, Ferrari GTO i Lamborghini Countach).

Crazy Cars II[edytuj | edytuj kod]

Crazy Cars II, F40 Pursuit Simulator
Producent Titus Interactive
Wydawca Titus Interactive
Data wydania 1989
Gatunek wyścigi
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, PC-DOS, Macintosh, ZX Spectrum

Crazy Cars II (w USA F40 Pursuit Simulator) - druga część serii, której akcja rozgrywa się w USA, ale w tej edycji w stanie Utah. Gracz wciela się w postać bandyty, który ucieka z rąk policji za kierownicą Ferrari F40. Również tutaj istnieje limit czasowy, jednak jest on znacznie mniejszy niż w pierwowzorze i nie odgrywa takiego znaczenia. Zmieniono również system sterowania - można używać myszki. Sterowanie autem jest jednak trudniejsze. W trakcie ucieczki można korzystać z mapy, dzięki której można łatwiej używać skrótów.

Crazy Cars III[edytuj | edytuj kod]

Crazy Cars III
Producent Titus Interactive
Wydawca Titus Interactive
Data wydania 1992
Gatunek wyścigi
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Atari ST, Amiga, PC-DOS, Commodore 64, Amstrad CPC

Crazy Cars III - wersja wydana w 1992 roku. Jest ostatnią częścią serii Crazy Cars.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać kierowcy i właściciela Lamborghini Diablo, biorącego udział w nielegalnych amerykańskich wyścigach. Akcja gry dzieje się na obszarze całego USA. Aby móc wystartować w wyścigu gracz musi postawić wirtualną stawkę pieniężną. Tradycyjnie wyścig zaczynany jest przez gracza na ostatnim miejscu, a celem jest zwycięstwo i zarobienie pieniędzy. Można je wydać na ulepszenia lub naprawę wozu oraz na stawkę pieniężną w bardziej elitarnych zawodach, w których zdobywa się jeszcze więcej pieniędzy.

Samochody[edytuj | edytuj kod]

W grze jest dostępny tylko jeden samochód - Lamborghini Diablo. Jego kolor jest inny w każdej z wersji gry: w wersji na Amigę był czerwony, na SNES każdy z graczy, których możemy wybrać, używa innej wersji kolorystycznej auta. Na PeCecie kolor różnił się w zależności od konwersji: w wersji zrobionej przez Cistar (wydanej jako Crazy Cars III) Lamborghini było czerwone, w konwersji Titusa - żółte. Samochód można tuningować (poprzez np. montaż lepszej skrzyni biegów czy opon) i naprawiać.

Lamborghini American Challenge[edytuj | edytuj kod]

Lamborghini: American Challenge
Producent Titus Interactive
Wydawca Titus Interactive
Data wydania 1994
Gatunek wyścigi
Tryby gry Gra jednoosobowa, Gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Super Nintendo, Atari ST, Amiga, Amiga CD32, Game Boy, PC-DOS, Commodore 64

Lamborghini American Challenge - re-edycja gry wyścigowej Crazy Cars III firmy Titus Interactive, wydana w 1994 roku. Od oryginału różniła się głównie obecnością trybu gry wieloosobowej (możliwością gry w dwie osoby na jednym komputerze) zamiast treningu.