Critérium du Dauphiné 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kolarstwo szosowe Critérium du Dauphiné 2018
2017 2019
ilustracja
Data 3 – 10 czerwca 2018
Etapów prolog + 7 etapów
Dystans 958,6 km
Czas zwycięzcy 24h 43' 12
Zgłoszenia 154 kolarzy
Ukończyło wyścig 112 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Wielka Brytania Geraint Thomas
Drugie miejsce Wielka Brytania Adam Yates
Trzecie miejsce Francja Romain Bardet
Pozostałe klasyfikacje
Górska Włochy Dario Cataldo
Punktowa Południowa Afryka Daryl Impey
Młodzieżowa Francja Pierre Latour
Drużynowa Wielka Brytania Team Sky

70. edycja kolarskiego wyścigu Critérium du Dauphiné odbyła się w dniach 3-10 czerwca 2018 roku. Trasa tego francuskiego, wieloetapowego wyścigu liczyła osiem etapów (prolog + 7 etapów), o łącznym dystansie 958,6 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2018.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Na starcie wyścigu stanęło 22 ekip. Wśród nich znalazło się osiemnaście ekip UCI World Tour 2018 oraz cztery inne zaproszone przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-7 AST Kazachstan Astana Pro Team
11-17 UAE Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates
21-27 SKY Wielka Brytania Team Sky
31-37 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
41-47 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
51-57 TBM Bahrajn Bahrain-Merida
61-67 BOH Niemcy Bora-Hansgrohe
71-78 LTS Belgia Lotto Soudal
81-87 COF Francja Cofidis
91-97 MOV Hiszpania Movistar Team
101-107 QST Belgia Quick-Step Floors
Numery Kod Drużyna
111-117 FDJ Francja FDJ
121-127 TKA Szwajcaria Team Katusha-Alpecin
131-137 MTS Australia Mitchelton-Scott
141-147 FVC Francja Fortuneo–Samsic
151-157 EFD Stany Zjednoczone EF Education First–Drapac
161-167 WGG Belgia Wanty-Groupe Gobert
171-177 DDD Południowa Afryka Dimension Data
181-187 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
191-197 SUN Niemcy Team Sunweb
201-207 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
211-217 VCC Francja Vital Concept Cycling Team

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
Prolog 3 czerwca Valence 6.6 History.gif ITT Polska Michał Kwiatkowski Polska Michał Kwiatkowski
1 4 czerwca Valence - Saint-Just-Saint-Rambert 179 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Południowa Afryka Daryl Impey Polska Michał Kwiatkowski
2 5 czerwca Montbrison - Belleville 181 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Niemcy Pascal Ackermann Południowa Afryka Daryl Impey
3 6 czerwca Pont-de-Vaux - Louhans-Châteaurenaud 35 History.gif TTT Wielka Brytania Team Sky Polska Michał Kwiatkowski
4 7 czerwca Chazey-sur-Ain - Lans-en-Vercors 181 Mountainstage.svg Górski Francja Julian Alaphilippe Włochy Gianni Moscon
5 8 czerwca Grenoble - Valmorel 130 Mountainstage.svg Górski Irlandia Daniel Martin Wielka Brytania Geraint Thomas
6 9 czerwca Frontenex - La Rosière Espace San Bernardo 110 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Pello Bilbao Wielka Brytania Geraint Thomas
7 10 czerwca Moûtiers - Saint-Gervais Mont Blanc 136 Mountainstage.svg Górski Wielka Brytania Adam Yates Wielka Brytania Geraint Thomas

Prolog - 03.06 : Valence, 6,6 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY 7' 25"
2. Holandia Jos van Emdem Holandia TLJ + 1"
3. Włochy Gianni Moscon Wielka Brytania SKY + 3"
94. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 34"
Klasyfikacja generalna po prologu
# Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY 7' 25"
2. Holandia Jos van Emdem Holandia TLJ + 1"
3. Włochy Gianni Moscon Wielka Brytania SKY + 3"
94. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 34"

Etap 1 - 04.06 : Valence - Saint-Just-Saint-Rambert, 179 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS 4h 24' 26"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 0"
3. Niemcy Pascal Ackermann Niemcy BOH + 0"
5. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 0"
88. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 2' 35"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY 4h 31' 51"
2. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 2"
3. Włochy Gianni Moscon Wielka Brytania SKY + 3"
94. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 3' 09"

Etap 2 - 05.06 : Montbrison - Belleville, 181 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy Pascal Ackermann Niemcy BOH 4h 19' 57"
2. Norwegia Edvald Boasson Hagen Południowa Afryka DDD + 0"
3. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS + 0"
83. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 1' 05"
89. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Południowa Afryka Daryl Impey Australia MTS 8h 51' 46"
2. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 2"
3. Włochy Gianni Moscon Wielka Brytania SKY + 5"
76. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 4' 16"

Etap 3 - 06.06 : Pont-de-Vaux - Louhans-Châteaurenaud, 35 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zespół Czas
1. Wielka Brytania Team Sky 36' 33"
2. Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 37"
3. Belgia Lotto Soudal + 52"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY 9h 28' 21"
2. Włochy Gianni Moscon Wielka Brytania SKY + 3"
3. Hiszpania Jonathan Castroviejo Wielka Brytania SKY + 9"
68. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 5' 06"

Etap 4 - 07.06 : Chazey-sur-Ain - Lans-en-Vercors, 181 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST 4h 26' 58"
2. Irlandia Daniel Martin Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE + 0"
3. Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY + 0"
19. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 17"
54. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 7' 14"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Gianni Moscon Wielka Brytania SKY 13h 55' 30"
2. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 6"
3. Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY + 6"
54. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 12' 09"

Etap 5 - 08.06 : Grenoble - Valmorel, 130 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Irlandia Daniel Martin Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE 3h 21' 19"
2. Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY + 4"
3. Wielka Brytania Adam Yates Australia MTS + 15"
22. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 1' 13"
91. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 15' 27"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY 17h 16' 53"
2. Włochy Damiano Caruso Stany Zjednoczone BMC + 1' 09"
3. Włochy Gianni Moscon Wielka Brytania SKY + 1' 09"
5. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 1' 15"
62. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 27' 32"

Etap 6 - 09.06 : Frontenex - La Rosière Espace San Bernardo, 110 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Pello Bilbao Kazachstan AST 3h 34' 11"
2. Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY + 21"
3. Irlandia Daniel Martin Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE + 23"
68. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 22' 23"
92. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 31' 40"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY 20h 51' 19"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia MTS + 1' 29"
3. Francja Romain Bardet Francja ALM + 2' 01"
40. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 32' 40"
64. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 49' 40"

Etap 7 - 10.06 : Moûtiers - Saint-Gervais Mont Blanc, 136 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Adam Yates Australia MTS 3h 51' 34"
2. Hiszpania Daniel Navarro Francja COF + 4"
3. Francja Romain Bardet Francja ALM + 9"
43. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 10' 18"
55. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 18' 28"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY 24h 43' 12"
2. Wielka Brytania Adam Yates Australia MTS + 1' 00"
3. Francja Romain Bardet Francja ALM + 1' 47"
49. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 50' 49"
57. Polska Tomasz Marczyński Belgia LTS + 59' 39"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow-bluebar.svg
Klasyfikacja górska
Jersey white dots on red.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
P Michał Kwiatkowski Michał Kwiatkowski - Michał Kwiatkowski Gianni Moscon Team Sky
1 Daryl Impey Brice Feillu
2 Pascal Ackermann Daryl Impey Daryl Impey
3 Team Sky Michał Kwiatkowski
4 Julian Alaphilippe Gianni Moscon Dario Cataldo
5 Daniel Martin Geraint Thomas
6 Pello Bilbao Marc Soler
7 Adam Yates Pierre Latour
Klasyfikacja końcowa Geraint Thomas Dario Cataldo Daryl Impey Pierre Latour Team Sky

Klasyfikacje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Geraint Thomas Jersey yellow-bluebar.svg Team Sky 24h 43' 12"
2. Wielka Brytania Adam Yates Mitchelton-Scott + 1' 00"
3. Francja Romain Bardet Ag2r-La Mondiale + 1' 47"
4. Irlandia Daniel Martin UAE Team Emirates + 2' 35"
5. Włochy Damiano Caruso BMC Racing Team + 2' 44"
6. Niemcy Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe + 3' 05"
7. Francja Pierre Latour Jersey white.svg Ag2r-La Mondiale + 4' 05"
8. Francja Pierre Roland EF Education First–Drapac + 4' 22"
9. Hiszpania Daniel Navarro Cofidis + 4' 31"
10. Rosja Ilnur Zakarin Team Katusha-Alpecin + 4' 45"
49. Polska Michał Kwiatkowski Team Sky + 50' 49"
57. Polska Tomasz Marczyński Lotto Soudal + 59' 39"

Klasyfikacja punktowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Południowa Afryka Daryl Impey Jersey green.svg Mitchelton-Scott 45
2. Irlandia Daniel Martin UAE Team Emirates 42
3. Wielka Brytania Geraint Thomas Jersey yellow-bluebar.svg Team Sky 40
4. Francja Julian Alaphilippe Quick-Step Floors 37
5. Wielka Brytania Adam Yates Mitchelton-Scott 36
6. Polska Michał Kwiatkowski Team Sky 31

Klasyfikacja górska[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Włochy Dario Cataldo Jersey white dots on red.svg Astana Pro Team 53
2. Hiszpania Pello Bilbao Astana Pro Team 37
3. Hiszpania Daniel Navarro Cofidis 28
4. Wielka Brytania Geraint Thomas Jersey yellow-bluebar.svg Team Sky 26
5. Irlandia Daniel Martin UAE Team Emirates 25

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Pierre Latour Jersey white.svg Ag2r-La Mondiale 24h 47' 17"
2. Holandia Antwan Tolhoek Team LottoNL-Jumbo + 1' 16"
3. Francja Guillaume Martin Wanty-Groupe Gobert + 1' 49"
4. Wielka Brytania Tao Geoghegan Hart Team Sky + 3' 00"
5. Belgia Tiesj Benoot Lotto Soudal + 4' 29"

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zespół Czas
1. Wielka Brytania Team Sky 73h 17' 36"
2. Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates + 7' 18"
3. Francja Ag2r-La Mondiale + 10' 50"
4. Francja Cofidis + 18' 39"
5. Rosja Team Katusha-Alpecin + 37' 11"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]