Cruiser Mk II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cruiser Tank Mark II (A10)
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Wielka Brytania
Producent Vickers Armstrong
Typ pojazdu czołg pościgowy
Trakcja gąsienicowa
Załoga 5
Historia
Prototypy 1936
Produkcja 19391940
Wycofanie 1941
Egzemplarze 205
Dane techniczne
Silnik 1 silnik wysokoprężny AEC
o mocy 350 KM
Transmisja mechaniczna
Pancerz 7 – 30 mm
Długość 5,50 m
Szerokość 2,60 m
Wysokość 2,50 m
Masa bojowa: 13 800 kg
Osiągi
Prędkość 25 km/h
w terenie: 13 km/h
Zasięg 160
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 armat QFSA L/52 kal. 40 mm (Mk II)
1 haubica kal. 94 mm (Mk II CS)

1 karabin maszynowy Vickers kal. 7,7 mm
1 karabin maszynowy Besa kal. 7,92 mm

Użytkownicy
Wielka Brytania

Cruiser Tank Mark II, znany także jako A10brytyjski czołg pościgowy zaprojektowany przed II wojną światową równolegle z Cruiser Mk I; używany wyłącznie przez wojska brytyjskie.

Historia i opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak A9, model A10 został opracowany przez Sir Johna Cardena, główne zmiany polegały na usunięciu dwóch kadłubowych wieżyczek z karabinami maszynowymi i dołożeniu dodatkowego opancerzenia na zewnątrz pojazdu, podwajając mniej więcej grubość pancerza w porównaniu z wersją A9. Łącznie wyprodukowano 205 pojazdów tego typu.

Uzbrojenie główne było identyczne jak w modelu A9 (działo 40 mm i karabin maszynowy Vickers w wieży). Zamiast kadłubowych wieżyczek karabinów maszynowych, umieszczono w kadłubie po prawej stronie kierowcy karabin maszynowy Besa.

Mark II wszedł do służby w grudniu 1939, ale nie był konstrukcją udaną. Wzmocnienie pancerza, przy jednoczesnym pozostawieniu silnika o relatywnie niskiej mocy, sprawiło, że pojazd stał się powolny niczym typowe czołgi piechoty (choć był znacznie słabiej od nich opancerzony).

Modele produkcyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Mark II

Oficjalnie zaklasyfikowany jako "ciężki czołg pościgowy", 31 czołgów tego typu zostało wysłanych do Francji i weszło na wyposażenie 1 Dywizji Pancernej. W czasie walk kampanii francuskiej nie okazały się zbytnio przydatne, ale służyły do końca 1941 w Afryce Północnej.

  • Mark IIA

Vickers z wieży zamieniony na drugi karabin maszynowy Besa.

  • Mark IIA CS

"Close support" (bliskiego wspomagania, współpracy z piechotą), uzbrojony w haubicę 3,7" (94 mm) używaną głównie do strzelania pociskami dymnymi (zapas amunicji 40 naboi). Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że haubica ta nie mogła strzelać amunicją odłamkowo-burzącą. Mogła, ale większość ładunku amunicji (czasami cały) stanowiły pociski dymne.

Porzucone brytyjskie czołgi A10 w Grecji

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]