Ctenolophonaceae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ctenolophonaceae
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Nazwa systematyczna
Ctenolophonaceae Exell & Mendonça
Consp. Fl. Angol. 1: 248, 392. 20 Aug 1951[2]
Typ nomenklatoryczny
Ctenolophon Oliv. (1873)[2]
C. parvifolius D. Oliver[3]

Ctenolophonaceaemonotypowa rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje rodzaj Ctenolophon w obrębie którego wyróżnia się dwa gatunki[4]. Ctenolophon englerianus występuje w nizinnych lasach środkowo-zachodniej Afryki, a Ctenolophon parvifolius na półwyspie Malajskim i archipelagu Malajskim[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Okazałe drzewa osiągające do 40 m wysokości z pniami do 1,2 m średnicy. Liście są naprzeciwległe, pojedyncze i krótkoogonkowe (ogonek liściowy ma poniżej 1 cm długości). Blaszki liściowe są owalne do eliptycznych, na końcu zaostrzone i osiągają 10 cm długości (rzadko do 15 cm) oraz 6 cm szerokości (rzadko do 9 cm). Promieniste, pięciokrotne i obupłciowe kwiaty zebrane są w szczytowe wiechy, rzadziej wyrastające w kątach liści. Działki kielicha w liczbie 5 są szerokoeliptyczne. Płatki korony także w liczbie 5 są wąskie, osiągają do 12 mm długości. Pręciki w liczbie 10 wyrastają z kubeczkowatego dysku i mają nierówną długość. Górna zalążnia składa się z dwóch owocolistków i pokryta jest długimi, prostymi włoskami. W 2 komorach znajdują się po 2 zalążki. Prosty słupek zakończony jest dwoma główkowatymi znamionami. Owocem jest drewniejąca, zwykle jednonasienna torebka pękająca wzdłuż swej osi. Nasiono jest elipsoidalne i osiąga 2 cm długości[5].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Przynależność zaliczanych tu gatunków długi czas budziła kontrowersje wśród taksonomów. Opisywane były zwykle jako spokrewnione lub bezpośrednio włączane do lnowatych (Linaceae)[5]. Z badań molekularnych wynika, że rośliny te stanowią grupę siostrzaną dla kladu obejmującego krasnodrzewowate (Erythroxylaceae) i korzeniarowate (Rhizophoraceae) w obrębie malpigiowców (Malpighiales)[1]. Taką też pozycję rodzina ta zajmuje w systemie APG III z 2009, APG IV z 2016 i według APweb.

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)
Podział[4]


Ctenolophonaceae
ErythroxylaceaekrasnodrzewowateRhizophoraceaekorzeniarowate


IrvingiaceaeirwingiowatePandaceae

Ochnaceaeochnowate

ClusiaceaekluzjowateBonnetiaceae

Calophyllaceaegumiakowate
HypericaceaedziurawcowatePodostemaceaezasennikowatePrzypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-05-12].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-06-06].
  3. a b Index Nominum Genericorum (ING) (ang.). Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2011-06-06].
  4. a b Ctenolophon (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-06-06].
  5. a b c Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 115. ISBN 1-55407-206-9.