Cyryl Brzoza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyryl Brzoza
Starszy posterunkowy Policji Województwa Śląskiego Starszy posterunkowy Policji Województwa Śląskiego
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1897
Mościska
Data i miejsce śmierci 1940
Twer
Przebieg służby
Główne wojny i bitwy powstania śląskie
Odznaczenia
Krzyż Niepodległości Krzyż Walecznych (1920-1941) Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I stopnia Medal Niepodległości Krzyż Zasługi (II RP) Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
Gwiazda Górnośląska

Cyryl Brzoza (ur. 22 czerwca 1897 w Mościskach, zm. 1940 w Twerze) – starszy posterunkowy Policji Województwa Śląskiego, jedna z ofiar zbrodni katyńskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Teofila i Albiny z Kansych. W latach 1919–1921 członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, uczestnik powstań śląskich. Od 18 czerwca 1922 roku w Policji Województwa Śląskiego, służył w powiecie katowickim i powiecie rybnickim, we wrześniu 1939 roku na posterunku Sumina.

Po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku znalazł się w niewoli radzieckiej w specjalnym obozie NKWD w Ostaszkowie. Zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku jako jedna z ofiar zbrodni katyńskiej. Pochowany w Miednoje.

Awans pośmiertny i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

4 października 2007 roku Cyryl Brzoza został pośmiertnie awansowany na stopień aspiranta Policji Państwowej[1]. 4 września 2010 roku koło kościoła parafialnego pw. św. Rafała Kalinowskiego w Szczepańcowej posadzono Dąb Pamięci poświęcony Cyrylowi Brzozie[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]