Człowiek-małpa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Człowiek-małpa
Tarzan the Ape Man
ilustracja
Gatunek przygoda
akcja
romans
fantasy
Data premiery 1932
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 104 min
Reżyseria Willard S. Van Dyke
Scenariusz Edgar Rice Burroughs
Główne role Johnny Weissmuller, Neil Hamilton, Maureen O’Sullivan, C. Aubrey Smith
Zdjęcia Clyde De Vinna
Montaż Tom Held
Ben Lewis
Produkcja Irving Thalberg
Dystrybucja Metro-Goldwyn-Mayer
Kontynuacja Miłość Tarzana

Człowiek-małpa (Tarzan the Ape Man) – amerykański film przygodowy z 1932 roku. Film jest swobodną adaptacją powieści Tarzan wśród małp Edgara Rice’a Burroughsa. Został zrealizowany w erze Pre-Code.

Sukces filmu zaowocował kontynuacjami. W sumie powstało 12 filmów o Tarzanie, w których główną rolę zagrał mistrz olimpijski w pływaniu Johnny Weissmuller.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Do Afryki przybywa Jane Parker, by odwiedzić swojego ojca – łowcę zwierząt. Trafia na moment przygotowań do wyprawy na płaskowyż Mutia, gdzie ponoć ma się znajdować cmentarzysko słoni – niewyczerpany skarbiec kości słoniowej. Tubylcy obawiają się tej wyprawy, gdyż płaskowyż cieszy się złą sławą. Jednak wyprawa i tak wyrusza. Po drodze uczestnicy staczają potyczki z groźnymi lwami i hipopotamami. Na urwisku zostają zaatakowani przez dzikie plemię murzyńskie, jednak wszyscy uchodzą cało. Podczas zakładania obozu Jane zostaje porwana przez Tarzana przybyłego ze stadem małp. Tarzan zanosi ją do swojej chaty na drzewie. Jane jest świadkiem jego walki wręcz z lwem, wkrótce oboje się zaprzyjaźniają. Tymczasem ojciec Jane i pozostali członkowie wyprawy rozpoczynają poszukiwanie zaginionej, ale Tarzan sam odprowadza ją do obozu. Przyjaciel Jane – Harry, nie wiedząc o ludzkiej naturze Tarzana i bojąc się o Jane strzela do Tarzana niegroźnie go raniąc. Jane opatruje jego rany. Wkrótce potem cała wyprawa zostaje wzięta do niewoli przez krwiożerczych Pigmejów. Jane wysyła szympansicę Cheetah do Tarzana po pomoc. Zaalarmowany Tarzan pojawia się w ostatniej chwili na czele stada słoni i ratuje wszystkich. Po uwolnieniu ojciec Jane odkrywa cmentarzysko słoni, ale umiera na atak serca. Jane decyduje się zamieszkać w dżungli u boku Tarzana. Harry powraca do domu.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]