Czajkowscy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
herb Dębno.

Czajkowski (Czaykowski) – nazwisko kilku polskich rodów szlacheckich - na tyle rozrodzonych, że nawet najlepsi polscy genealodzy nie są w stanie przyporządkować wszystkich osób je noszących do poszczególnych domów.

Czajkowscy (Czaykowscy) herbu Dębno[edytuj | edytuj kod]

herb Jastrzębiec.

Czajkowscy(Czaykowscy) herbu Dębno – polski ród szlachecki pochodzący według Niesieckiego od Czajków herbu Dębno z Powiatu Sandomierskiego. W XIX w.wielu Czajkowskich herbu Sas wylegitymowało się ze szlachectwa przed austriackimi heroldiami z herbem Dębno, stąd wśród Czajkowskich herbu Dębno występują te same przydomki jak u Czajkowskich herbu Sas: Berynda, Daszkiewicz, Kawalec, Kunko, Romanowicz, Słoninka, Szałko, Szawko, Trojan, Trunko, Tymkowicz

Czajkowscy herbu Jastrzębiec[edytuj | edytuj kod]

herb Korab.

Czajkowscy herbu Jastrzębiec – polski ród szlachecki, którego nazwisko pochodzi według Milewskiego od Czajek w Ziemi Bielskiej.

Czajkowscy herbu Korab[edytuj | edytuj kod]

herb Sas.

Czajkowscy herbu Korab – polski ród szlachecki, którego nazwisko pochodzi od Czajek (dziedziczyli na wsiach Czajki Duże i Małe oraz Czajki-Kobyłka) w Ziemi Warszawskiej.

Czajkowscy herbu Sas[edytuj | edytuj kod]

Czajkowscy herbu Sas – polski ród szlachecki, którego nazwisko pochodzi od Czajkowic w Powiecie Lwowskim (obecnie na terytorium Ukrainy), najprawdopodobniej pochodzenia rusińskiego lub wołoskiego, osiadły tamże już w poł.XIV w.

Chociaż ich pierwotnym herbem był Sas, typowy dla rodów rusińskiego i wołoskiego pochodzenia, wielu podczas legitymacji szlachectwa w zaborze austriackim pod koniec XVIII i w XIX w. podało jako swój herb Dębno – prawdopodobnie „zbałamuceni Niesieckim” jak to napisał Boniecki w swoim Herbarzu.

W związku z licznym rozrodzeniem Czajkowscy używali dla identyfikacji poszczególnych gałęzi rodu następujących przydomków: Berynda, Duma Kuncewicz, Daszkiewicz i Daszkiewicz Lechnowicz, Kawalec, Kunko, Romanowicz, Słoninka, Szałko, Szawko, Trojan, Trunko, Tymkowicz (Tymkiewicz).

Najbliższymi sąsiadami Czajkowskich herbu Sas z Czajkowic byli Bilińscy herbu Sas z Biliny, Kulczyccy herbu Sas z Kulczyc, Hordyńscy herbu Sas z Hordyni oraz Horodyscy herbu Korczak z Horodyszcza.

Wybitni Czajkowscy w historii[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według wielu źródeł Sadyk Pasza wywodził się z Czajkowskich herbu Jastrzębiec