Czar Par

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czar Par
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Prowadzący Hanna Dunowska, Krzysztof Ibisz
Data premiery 1993-02-2020 lutego 1993
Lata emisji 1993-1996
Pora emisji sobota, ok. 22:00
Czas trwania odcinka 50 minut
Format nadawania 4:3
Produkcja
Produkcja Telewizja Polska
Stacja telewizyjna TVP1

Czar Par – program rozrywkowy nadawany w TVP1 w latach 1993-1996. Premierowy odcinek wyemitowano w sobotę 20 lutego 1993 roku o godzinie 22:05, a ostatni niespełna 3 lata później, 27 stycznia 1996 roku. Autorką programu była Bożena Walter, a prowadzącymi Hanna Dunowska i Krzysztof Ibisz. Piosenkę firmową do programu rozrywkowego stworzył Włodzimierz Korcz.

Teleturniej polegał na trwającej przez cały rok rywalizacji kilkudziesięciu par (54 w pierwszej edycji, 48 w drugiej, 51 w trzeciej) wybranych w konkursie spośród tysięcy kandydatów, gdzie do finału przechodziło osiem (w I edycji) lub sześć par (w II i III edycji). Na końcu zwycięzcy programu otrzymywali nagrody.

Zwycięzcami pierwszej edycji zostało małżeństwo państwa Skrętnych, drugiej – Trusewiczów, a trzeciej – Kornalewiczów.

Program był realizowany w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Teleturniej został sparodiowany między innymi przez Wojciecha Manna oraz Krzysztofa Maternę w skeczu „We dwoje przez znoje” z cyklu Za chwilę dalszy ciąg programu.
  • W I edycji programu miało wziąć udział 55 par. Na nagranie nie dojechali jednak państwo Wojciekiewiczowie (uczestniczyli później w II i III edycji).
  • W III edycji do udziału w programie zaproszono 4 pary rezerwowe, które miały w nim wystąpić w przypadku, gdyby któraś z 50 par nie mogła wystartować w turnieju.
  • Jedyną parą, która wystąpiła we wszystkich edycjach, byli państwo Krudysowie.