Czarna (dopływ Pilicy koło Sulejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Czarna Konecka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarna
Ilustracja
Czarna na odcinku między Wąsoszem a Sielpią
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja woj. świętokrzyskie, woj. łódzkie
Rzeka
Długość 87,87 km
Źródło
Miejsce Lasy Koneckie, na północ od Furmanowa
Ujście
Recypient Pilica
Miejsce na północ od Ostrowa
Wysokość 169,8 m n.p.m.[1]
Współrzędne 51°18′32″N 19°54′51″E/51,308889 19,914167
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Czarna (Czarna Konecka, Czarna Maleniecka[2]) – rzeka, prawobrzeżny dopływ Pilicy[3] o długości 87,87 km[4].

Rzeka płynie w województwie świętokrzyskim i w województwie łódzkim. Źródła rzeki znajdują się na Garbie Gielniowskim na wysokości 360 m n.p.m. Przepływa przez Niekłań Wielki, Stąporków, Sielpię Wielką, Cieklińsko, Rudę Maleniecką, Maleniec i Skórkowice. Do Pilicy uchodzi na jej 158 kilometrze, koło wsi Kurnędz. Jej lewymi dopływami są Krasna, Czarna Taraska, Plebanka i Barbarka.

Znaczenie historyczne rzeki[edytuj | edytuj kod]

Jej dolina odznacza się urozmaiconym krajobrazem i bogatą szatą roślinną. Do niedawna dorzecze Czarnej było pokryte gęstymi lasami, wśród których rozwijały się fabryki i wytwórnie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Energię tej rzeki wykorzystywano do poruszania rozmaitych maszyn w Sielpi, Niekłaniu i Rudzie Malenieckiej. Wody Czarnej Koneckiej obracały też koła młynów wodnych oraz napełniały liczne stawy rybne i zbiorniki zaporowe. Również dzisiaj rzeka ta służy do prowadzenia gospodarki rybackiej i w coraz większym stopniu – do rekreacji. Rzeka ta nadal zachowuje dość czystą wodę oraz bogatą faunę i florę.

Dolina Czarnej Koneckiej[edytuj | edytuj kod]

Flora[edytuj | edytuj kod]

Występują tu obszary bagienne – moczary, torfowiska, lasy łęgowe, o słabo poznanej niestety do tej pory faunie i florze. Spiętrzenie wód tego cieku pozwoliło na zagospodarowanie części doliny Czarnej Koneckiej w postaci stawów hodowlanych. To miejsce występowania wielu rzadkich, chronionych gatunków roślin i zwierząt. Świat roślinny jest reprezentowany na tym terenie przez: owadożerne rosiczki, grzybienie białe, kosaćce syberyjskie, wawrzynki wilczełyko i kilka gatunków łąkowych storczyków.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Królestwo zwierząt reprezentują gatunki takie jak: motyle – paź żeglarz i paź królowej; płazy – traszki zwyczajne i górskie, rzekotka drzewna; gady – zaskroniec, padalec, żmija zygzakowata; ssaki – bóbr, wydra, łoś, kuna leśna. Na tym malowniczym terenie możemy spotkać także około 200 gatunków ptaków, w tym około 170 to gatunki lęgowe. Występują tu m.in.: bocian czarny, żuraw, bąk, kobuz, jarząbek, cietrzew, kropiatka, zielonka, derkacz, rycyk, krwawodziób, samotnik, rybitwa czarna, płomykówka, włochatka, dzięcioł zielonosiwy, podróżniczek, remiz, kruk. Z ryb najczęściej spotykane to: szczupaki, okonie, liny, płocie i karasie. Nadal prowadzone są badania nad występowaniem w tym regionie bezkręgowców, ryb i nietoperzy. Dolina rzeki Czarnej Koneckiej to miejsce posiadające ogromne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Koryto rzeki rozciąga się pomiędzy lasami i łąkami, tworząc ciekawy korytarz ekologiczny. Czarna Konecka, meandrując wśród lasów i łąk, tworzy urzekające pejzaże. Obszar doliny, w większości porośnięty lasem, tworzy korzystny mikroklimat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]