Czarna Pantera (film 2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarna Pantera
Black Panther
Ilustracja
logo filmu
Gatunek o superbohaterach
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2018
Data premiery 29 stycznia 2018
14 lutego 2018 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 134 minuty[1]
Reżyseria Ryan Coogler
Scenariusz Joe Robert Cole
Ryan Coogler
Główne role Chadwick Boseman
Michael B. Jordan
Lupita Nyong’o
Danai Gurira
Martin Freeman
Daniel Kaluuya
Letitia Wright
Winston Duke
Angela Bassett
Forest Whitaker
Andy Serkis
Muzyka Ludwig Göransson
Zdjęcia Rachel Morrison
Scenografia Hannah Beachler
Kostiumy Ruth Carter
Montaż Claudia Castello
Michael Shawver
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Walt Disney Pictures
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 200 000 000 USD
Przychody brutto 1 346 913 161 USD[2]
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Czarna Pantera

Czarna Pantera (oryg. Black Panther) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Ryan Coogler, który napisał scenariusz razem z Joem Robertem Cole’em. W rolach głównych wystąpili: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Angela Bassett, Forest Whitaker i Andy Serkis.

Po wydarzeniach w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, główny bohater T’Challa / Czarna Pantera powraca do Wakandy, aby objąć tron po śmierci ojca. Jego władza zostanie zakwestionowana przez dawnego przeciwnika, co doprowadza do międzynarodowego konfliktu[3].

Należy on do III Fazy Marvel Cinematic Universe, jest osiemnastym filmem tej franczyzy. Jego kontynuacja Black Panther II została zapowiedziana na 2022 rok.

Światowa premiera miała miejsce 29 stycznia 2018 roku. W Polsce film zadebiutował 14 lutego tego samego roku. Film zarobił ponad 1,34 miliarda dolarów przy budżecie szacowanym na 200 milionów.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W pradawnych czasach, pięć afrykańskich plemion walczyło o meteoryt zawierający metal vibranium. Jeden z wojowników postanowił zażyć ziele w kształcie serca, które zostało poddane działaniu tego metalu, dzięki czemu zyskał nadludzkie zdolności i stał się pierwszą „Czarną Panterą”. Udało mu się zjednoczyć wszystkie plemiona, prócz Jabari i stworzyć królestwo Wakandy, które później wykorzystało vibranium do rozwijania zaawansowanej technologii. Królestwo to jednocześnie izolowało się od reszty świata, udając kraj Trzeciego Świata.

W 1992 roku król Wakandy, T’Chaka, przylatuje do swojego brata, N’Jobu, pracującego pod przykrywką w Oakland i oskarża go o pomoc Ulyssesowi Klaue, handlarzowi bronią na czarnym rynku, w kradzieży vibranium z Wakandy. Współpracownik N’Jobu, James, ujawnia, że ma na imię Zuri i działa, również tajnie, dla Wakandy oraz potwierdza podejrzenia T’Chaki[4]. Współcześnie, po śmierci T’Chaki, jego syn T’Challa powraca do Wakandy, aby objąć tron. On i Okoye, przywódczyni Dora Milaje, wyciągają Nakię, byłą kochankę T’Challi z tajnego zadania, aby mogła uczestniczyć w ceremonii koronacyjnej razem z jego matką Ramondą i młodszą siostrą Shuri. Podczas ceremonii M'Baku, przywódca plemienia Jabari wyzywa na pojedynek T’Challę o koronę w rytualnej walce. T’Challa pokonuje M’Baku i przekonuje go, aby ustąpił niż miał zginąć[4].

Kiedy Klaue i jego wspólnik Erik Stevens kradną artefakt Wakandy, znajdujący się w londyńskim muzeum, W’Kabi, przyjaciel T’Challi i mąż Okoye, namawia go, aby przyprowadził Klaue'a żywego. T’Challa, Okoye i Nakia wyruszają do Pusan w Korei Południowej, gdzie Klaue planuje sprzedać artefakt agentowi CIA Everettowi K. Rossowi. Kiedy rozpoczyna się walka, Klaue próbuje uciec, ale zostaje schwytany przez T'Challę, który niechętnie oddaje go w ręce Rossa. Klaue informuje Rossa, że międzynarodowy wizerunek Wakandy jest przykrywką dla zaawansowanej technologicznie cywilizacji. Erik atakuje i wyciąga Klaue z aresztu, a Ross zostaje poważnie ranny chroniąc Nakię. Zamiast ścigać Klaue’a, T’Challa zabiera Rossa do Wakandy, gdzie ich technologia może go uratować[4].

Kiedy Shuri leczy Rossa, T’Challa dowiaduje się od Zuriego na temat N’Jobu. Zuri wyjaśnia, że ​​N’Jobu planował udostępnić technologię Wakandy ludziom pochodzenia afrykańskiego na całym świecie, aby pomóc im pokonać swoich ciemiężców. Kiedy T’Chaka chciał aresztować N’Jobu, ten zaatakował Zuriego i zmusił T’Chakę do zabicia go. T’Chaka nakazał Zuriemu kłamać, że N’Jobu zniknął i pozostawił syna N’Jobu w Stanach Zjednoczonych. Ten chłopiec wyrósł na Stevensa, amerykańskiego żołnierza tajnych operacji, który działał pod pseudonimem „Killmonger”. W tym czasie Killmonger zabija Klaue’a i zabiera jego ciało do Wakandy. Zostaje postawiony przed starszyzną plemienia, gdzie ujawnia swoją tożsamość jako N’Jadaka i pretenduje do tronu. Killmonger wyzywa T’Challa na rytualną walkę, podczas której zabija Zuriego, pokonuje T’Challę i zrzuca go z wodospadu na domniemaną śmierć. Killmonger połyka ziele w kształcie serca, a resztę każe spalić. Nakii udaje się jedno ocalić. Killmonger, wspierany przez W’Kabiego i jego armię, przygotowuje się do dystrybucji broni do agentów na całym świecie[4].

Nakia, Shuri, Ramonda i Ross uciekają do plemienia Jabari, które proszą o pomoc. Okazuje się, że znajduje się tam nieprzytomny T'Challa, który został uratowany przez Jabari w zamian za oszczędzenie życia M’Baku. Uzdrowiony ziołem od Nakii, T'Challa powraca, aby walczyć z Killmongerem, który założył własny kostium Czarnej Pantery. W’Kabi i jego armia walczą z Shuri, Nakią i Dorą Milaje. W tym czasie Ross zdalnie steruje odrzutowcem i zestrzeliwuje samoloty z bronią. M’Baku i Jabari przybywają na miejsce, aby wspomóc T'Challę. Po konfrontacji z Okoye, W’Kabi i jego armia ustępują. Podczas walki w kopalni vibranium, T'Challa niszczy kostium Killmongera i śmiertelnie go rani. Killmonger odmawia uzdrowienia, chcąc umrzeć jako wolny człowiek niż zostać uwięzionym[4].

T’Challa zakłada centrum pomocy w budynku, w którym mieszkał i zmarł N’Jobu, który zostaje poprowadzony przez Nakię i Shuri. W scenie pomiędzy napisami, T’Challa ujawnia przed ONZ prawdę o Wakandzie. W scenie po napisach, Shuri pomaga Bucky’emu Barnesowi w jego wyzdrowieniu[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie wystąpili również: John Kani jako T’Chaka, ojciec T’Challi; jego syn, Atandwa Kani jako młodszy T’Chaka; Sterling K. Brown jako N’Jobu, jego brat i ojciec Killmongera; Nabiyah Be jako Linda, współpracowniczka Killmongera i Klaue’a[15][16][17][18]. Członkini Dora Milaje zagrały: Florence Kasumba jako Ayo, Sydelle Noel jako Xoliswa oraz Marija Abney, Janeshia Adams-Ginyard, Maria Hippolyte, Marie Mouroum, Jénel Stevens, Zola Williams, Christine Hollingsworth i Shaunette Renée Wilson[7][10][19][20]. Natomiast starszyznę Wakandy zagrali: Isaach de Bankolé z plemienia Rzecznego, Connie Chiume z plemienia Górników, Dorothy Steel z plemienia Kupców oraz Danny Sapani z plemienia Strażników[7][21].

W rolach cameo pojawili się: Stan Lee, twórca komiksów Marvel Comics jako stały bywalec kasyna oraz w scenie po napisach Sebastian Stan jako Bucky Barnes[16][22].

Chadwick Boseman
(T’Challa / Czarna Pantera)
Michael B. Jordan
(N’Jadaka / Erik „Killmonger” Stevens)
Lupita Nyong’o
(Nakia)
Danai Gurira
(Okoye)
Martin Freeman
(Everett K. Ross)
Daniel Kaluuya
(W’Kabi)
Letitia Wright
(Shuri)
Winston Duke
(M’Baku)
Angela Bassett
(Ramonda)
Forest Whitaker
(Zuri)
Andy Serkis
(Ulysses Klaue)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Ryan Coogler, reżyser filmu

W 1992 roku Wesley Snipes wyraził zainteresowanie postacią Black Panther i rozpoczął pracę nad filmem. W 1993 roku potwierdził swój udział w filmie po zdjęciach w filmie Człowiek demolka. W styczniu 1994 roku Snipes rozpoczął rozmowy z Columbia Pictures o zagraniu w filmie, a w marcu tego samego roku do pracy nad filmem dołączył Stan Lee. W 1997 roku Black Panther został ogłoszony jako jeden z filmów na podstawie Marvel Comics. W marcu 1998 roku Joe Quesada i Jimmy Palmiotti zostali zatrudnieni przy pracy nad filmem. W sierpniu 1999 roku zostało potwierdzone, że Snipes zagra tytułową rolę oraz będzie producentem filmu. W 2000 roku Marvel podpisał umowę Artisan Entertainment dotyczącą współpracy nad tym filmem, jak i kilkoma innymi[23]. W 2004 roku reżyser David S. Goyer stwierdził, że Snipes nie powinien grać kolejnego superbohatera po wystąpieniu w serii Blade[24]. We wrześniu 2005 roku przez Marvel Studios, Avi Arad ogłosił, że Black Panther jest jednym z dziesięciu filmów produkowanych przez studio dystrybuowanych przez Paramount Pictures[25].

W styczniu 2011 roku Mark Bailey został zatrudniony do napisania scenariusza do filmu[26]. W październiku Kevin Feige, szef Marvel Sudios, potwierdził, że film zostanie wyprodukowany[27]. Film został potwierdzony podczas MarvelEvent, które odbyło się 28 października 2014, gdzie przedstawiono skład filmów III Fazy MCU[6]. W grudniu 2015 roku poinformowano, że scenariusz napisze Joe Robert Cole, a w styczniu 2016, że za reżyserię odpowiadać będzie Ryan Coogler[28][29]. W kwietniu 2016 roku ujawniono, że Coogler będzie również współtwórcą scenariusza[30].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2014 roku poinformowano, że Chadwick Boseman zagra tytułową rolę[6]. W maju 2016 roku poinformowano, że Lupita Nyong’o negocjuje rolę w filmie oraz Michael B. Jordan dołączył do obsady w nieznanej roli[31][32]. W tym samym miesiącu poinformowano, że do obsady dołączyli Andy Serkis jako Ulysses Klaue i Martin Freeman jako Everett K. Ross oraz potwierdzono udział Nyong’o[9]. W lipcu tego samego roku ujawniono, że Jordan zagra Erika Killmongera, a Nyong’o – Nakię[8]. Poinformowano wtedy również, że Danai Gurira wystąpi jako Okoye[8]. W październiku 2016 roku do obsady dołączyli Florence Kasumba jako Ayo, Winston Duke jako M’Baku, Daniel Kaluuya jako W’Kabi, Forest Whitaker jako Zuri oraz Letitia Wright w nieznanej roli, a w listopadzie Angela Bassett jako Ramonda[10][11][14].

Na początku stycznia 2017 roku poinformowano, że Sterling K. Brown zagra N’Jobu[17]. W tym samym miesiącu ujawniono, że John Kani powróci jako T’Chaka i w filmie wystąpi również jego syn Atandwa Kani[15]. W marcu 2017 roku ujawniono, że Wright zagra Shuri[12]. W czerwcu tego samego roku poinformowano, że w filmie wystąpią również: Nabiyah Be jako Linda oraz Isaach de Bankolé i Sydelle Noel[18][19][21].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 15 stycznia 2017 roku w EUE/Screen Gems Studios i Pinewood Studios w Atlancie, pod tytułem roboczym Motherland[33][34][35]. Sceny zostały również nakręcone w dzielnicy Atlanty, Sweet Auburn i Atlanta City Hall. Ratusz posłużył jako budynek Organizacji Narodów Zjednoczonych[34]. Retrospekcje z lat dziewięćdziesiątych zostały nakręcone w Oakland[36]. Od 17 do 27 marca film kręcono w Pusanie w Korei Południowej, gdzie nakręcono scenę pościgu oraz sceny na Jagalchi Fish Market, na plaży Gwangalli, moście Gwangandaegyo i w dzielnicy Marine City[3][37][38][39]. Zdjęcia zakończyły się 19 kwietnia 2017 roku[40].

Za zdjęcia odpowiada Rachel Morrison, za scenografię – Hannah Beachler, a za kostiumy – Ruth Carter[41]. Zakończenie zdjęć zostało zaplanowane na czerwiec 2017 roku[3][42].

Za montaż odpowiadają będą Claudia Castello i Michael Shawver, a za efekty specjalne – Dan Sudick i Geoffrey Baumann[3].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2017 roku Ludwig Göransson został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu[40]. Göransson podróżował do Senegalu i Południowej Afryki i nagrywał lokalnych muzyków, aby stworzyć bazę do napisania ścieżki dźwiękowej do filmu[43].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Obsada podczas San Diego Comic-Con 2016

23 lipca 2016 roku, Coogler, Nyong’o, Jordan, Gurira i Boseman pojawili się podczas panelu studia na San Diego Comic-Conie[8]. Pierwszy zwiastun do filmu został pokazany 9 czerwca 2017 roku podczas Finałów NBA[44]. W ciągu 24 godzin został on obejrzany 89 milionów razy[45].

W lipcu 2017, podczas D23 Expo i San Diego Comic-Conie zaprezentowano rekwizyty i kostiumy z filmu[46][47]. Podczas konwentu w San Diego odbył się również panel studia, gdzie pojawili się Coogler, Boseman, Nyong’o, Jordan, Gurira, Kaluuya, Whitaker, Wright i Serkis. Wtedy zostały też zaprezentowane fragmenty filmu[48].

W tym samym miesiącu studio ogłosiło partnerstwo z firmą Lexus, a model Lexus LC 2018 ma pojawić się w filmie. W ramach tego partnerstwa została wydana powieść graficzna ze scenariuszem Fabiana Niciezy i ilustracjami Scotta Wilsona i Szymona Kudranskiego. W powieści tej Czarna Pantera pokonuje przestępcę z pomocą samochodu Lexus LC 500[49]. W październiku 2017 roku zaprezentowano ostateczny zwiastun filmu[50].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera miała miejsce 29 stycznia 2018 roku w Los Angeles. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[51].

W Polsce film zadebiutował 14 lutego tego samego roku, natomiast dla szerszej publiczności w Stanach Zjednoczonych 16 lutego tego samego roku[50][52].

W lutym 2015 roku amerykańska data premiery filmu została przesunięta na 6 lipca 2018 z 27 października 2017 po ogłoszeniu filmu Spider-Man: Homecoming przy współpracy Marvel Studios z Sony Pictures[53][54]. Następnie w październiku 2015 roku ponownie zmieniono datę premiery na luty 2018 roku w związku z dodanym filmem Ant-Man and the Wasp do III Fazy Uniwersum[52].

Film został wydany w wersji cyfrowej 8 maja 2018 roku, a 15 maja na DVD i Blu-ray w USA[55]. W Polsce został wydany 20 czerwca tego samego roku[56].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film, mając budżet wynoszący 200 milionów dolarów, w pierwszym tygodniu wyświetlania zarobił na świecie ponad 400 milionów dolarów, z czego ponad 240 milionów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz prawie 1,3 miliona z Polski[57][58][59][60]. Film na świecie uzyskał wynik ponad 1,34 miliarda dolarów, z czego ponad 700 milionów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz ponad 3,6 miliona z Polski[61][2].

Film w weekend otwarcia uzyskał kilka rekordów w USA: najlepszy weekend otwarcia w lutym, najlepszy weekend otwarcia w sezonie zimowym, najlepsze weekend otwarcia razem z amerykańskim Dniem Prezydenta i najwyższe wpływy z czwartkowych pokazów przedpremierowych. Poprzednio rekordy te należały do filmu Deadpool z 2016 roku. Film uzyskał również najwyższe wpływy z poniedziałku, rekord ten należał wcześniej do filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku. Czarna Pantera uzyskała również drugie miejsce podczas czterodniowego otwarcia, plasując się zaraz za Przebudzeniem Mocy. Jest też drugim filmem Marvel Cinematic Universe z najwyższym wynikiem trzydniowego otwarcia, zaraz za filmem Avengers z 2012 roku[57][62].

W grudniu 2017 roku prognozowano, że film zarobi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w weekend otwarcia pomiędzy 80 a 90 milionów dolarów[63][64]. Pod koniec stycznia 2018 roku prognozy te wzrosły do 120 milionów, a na początku lutego szacowano je nawet do 170 milionów[65][66]. Inne studia prognozowały wynik pomiędzy 180 a 200 milionów dolarów, a Disney w granicach 150 milionów[66][67]. Na początku lutego prognozowano całkowity dochód ze Stanów Zjednoczonych i Kanady wyniesie w granicach 400 milionów dolarów[68].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes 97% z 493 recenzji krytyków jest pozytywnych, a średnia ocen wyniosła 8,28/10[69]. Na portalu Metacritic film dostał od krytyków 88 punktów na 100 na podstawie 55 recenzji[70]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę A+ w skali od F do A+[57].

Todd McCarthy z The Hollywood Reporter napisał: „Wszyscy aktorzy wypadają świetnie. Boseman w szczególności wypada dobrze, ale jest też w filmie sporo graczy wspierających, którzy kradną każdą scenę, jak tylko mogą, i robią to, szczególnie imponujący fizycznością Jordan, promienna Nyong’o, a zwłaszcza Wright, która daje w każdej scenie dodatkowego kopa i humor.”[71]. Richard Roeper z Chicago Sun-Times stwierdził, że jest to: „jeden z najlepszych filmów o superbohaterach w tym stuleciu”[72]. Brian Truitt z USA Today przyznał cztery na cztery gwiazdki i uznał, że jest to najlepsza historia o genezie superbohatera produkcji Marvel Studios od czasu filmu Strażnicy Galaktyki. Truitt również wychwalał obsadę filmu, określając ją mianem „znakomitej”[73]. Również cztery gwiazdki przyznał Peter Travers z Rolling Stone oraz określił go mianem „arcydzieła kina o superbohaterach” Napisał też, że Czarna Pantera: „triumfuje na każdym poziomie od scenariusza, po reżyserię, grę aktorską, scenografię, kostiumy, muzykę, czy efekty specjalne”[74].

Piotr Piskozub z portalu NaEkranie.pl napisał: „Czarna Pantera to metaforyczna podróż w stronę korzeni naszej cywilizacji, a zarazem wytrawna diagnoza współczesności. Jest tu miejsce i na mit, i na heroiczne powinności, choć cała historia sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy nosisz Wakandę w swoim sercu?”[75]. Urszula Schwarzenberg-Czerny z tygodnika Polityka stwierdziła, że „Film łączy więc nawiązania do tradycji wielu kultur afrykańskich z elementami afrofuturystycznymi, a jego socjologiczne i polityczne przesłanie wzmacnia jeszcze bardzo dobry soundtrack Kendricka Lamara, być może najważniejszego głosu we współczesnym hip hopie.”[76]. Piotr Dobry z portalu Wp.pl przyznał maksymalną ocenę oraz uznał, że „Widowisko Ryana Cooglera jest dla kina superbohaterskiego tym, czym w zeszłym roku okazało się Uciekaj! Jordana Peele’a dla horroru: znakomitym filmem gatunkowym przepuszczonym przez filtr rasy. Oba dzieła celebrują czarną tożsamość na swój sposób i przyciągają widzów jak magnes.”[77]. Natomiast Szymon Góraj z MoviesRoom napisał, że „Czarna Pantera samą swoją tematyką przeciera szlaki w kinie superhero, nie jest to jednak bomba w rodzaju pierwszej części Avengers, a bardzo dobrze skrojony spektakl w oryginalnej jak na MCU konwencji. Do ideału jest dość daleko – czasem brakuje odważniejszego podejścia, gdzie indziej znajdą się napisane po łebkach wątki...”[78].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2018 Billboard Music Awards Top Soundtrack Black Panther: The Album Nominacja [79]
Golden Trailer Awards Najlepszy zwiastun Czarna Pantera Wygrana [80][81]
Najlepszy zwiastun dla filmu akcji Czarna Pantera Wygrana
Najlepszy spot telewizyjny dla filmu akcji Czarna Pantera Wygrana
Najlepsza edycja dźwięku w spocie telewizyjnym dla filmu Czarna Pantera Nominacja
Najlepsza muzyka w spocie telewizyjnym dla filmu Czarna Pantera Wygrana
Najlepszy billboard Czarna Pantera Nominacja
Najlepsza reklama radiowa / audio Czarna Pantera Nominacja
Najlepsza kampania teaserowa Czarna Pantera Nominacja
MTV Movie & TV Awards Najlepszy film Czarna Pantera Wygrana [82]
Najlepszy aktor Chadwick Boseman Wygrana
Najlepszy bohater Wygrana
Najlepszy czarny charakter Michael B. Jordan Wygrana
Najlepsza ekranowa drużyna Chadwick Boseman, Danai Gurira, Letitia Wright, Lupita Nyong’o Nominacja
Najlepsza walka Chadwick Boseman, Winston Duke Nominacja
Najlepsza postać kradnąca sceny Letitia Wright Nominacja
BET Awards Najlepszy aktor Chadwick Boseman Wygrana [83][84]
Michael B. Jordan Nominacja
Daniel Kaluuya Nominacja
Sterling K. Brown Nominacja
Najlepsza aktorka Lupita Nyong’o Nominacja
Letitia Wright Nominacja
Angela Bassett Nominacja
Najlepszy film Czarna Pantera Wygrana
Album roku Black Panther: The Album Nominacja
Saturn Awards Najlepsza adaptacja komiksu Czarna Pantera Wygrana [85][86]
Najlepszy aktor Chadwick Boseman Nominacja
Najlepsza aktorka Lupita Nyong’o Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowa Danai Gurira Wygrana
Najlepszy młody aktor / aktorka Letitia Wright Nominacja
Najlepszy reżyser Ryan Coogler Wygrana
Najlepszy scenariusz Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Wygrana
Najlepszy montaż Michael P. Shawver, Claudia Castello Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Nominacja
Najlepsza charakteryzacja Joel Harlow, Ken Diaz Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
Teen Choice Awards Ulubiony film science-fiction Czarna Pantera Wygrana [87]
Ulubiony aktor w filmie science-fiction Chadwick Boseman Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie science-fiction Danai Gurira Nominacja
Letitia Wright Wygrana
Lupita Nyong’o Nominacja
Ulubiona współpraca muzyczna The Weeknd & Kendrick Lamar – „Pray for Me” Nominacja
Ulubiony czarny charakter Michael B. Jordan Wygrana
Ulubiony pocałunek Chadwick Boseman, Lupita Nyong’o Nominacja
Ulubiona chemia filmowa Nominacja
Przełomowa rola kinowa Letitia Wright Nominacja
Ulubiona piosenka R&B/Hip-Hop Kendrick Lamar & SZA – „All the Stars” Nominacja
People’s Choice Awards Ulubiony film Czarna Pantera Nominacja [88]
Ulubiony film akcji Czarna Pantera Nominacja
Ulubiony aktor filmowy Chadwick Boseman Wygrana
Ulubiony aktor lub aktorka w filmie akcji Chadwick Boseman Nominacja
Danai Gurira Wygrana
MTV Video Music Awards Najlepsze efekty specjalne w teledysku Loris Paillier za „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Wygrana [89]
iHeartRadio Much Music Video Awards Najlepsza współpraca „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja [90]
„Pray for Me” – The Weeknd & Kendrick Lamar Nominacja
American Music Awards Najlepszy soundtrack Black Panther: The Album Wygrana [91]
World Soundtrack Awards Najlepsza oryginalna piosenka napisana specjalnie dla filmu „Black Panther” – Kendrick Lamar Wygrana [92]
BBC Radio 1's Teen Awards Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [93]
Hollywood Post Alliance Awards Najlepszy dźwięk w filmie Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Skywalker Sound Nominacja [94]
Hollywood Film Awards Najlepszy film Czarna Pantera Wygrana [95]
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Wygrana
Hollywood Music in Media Awards Najlepszy soundtrack Black Panther: The Album Wygrana [96]
Najlepsza ścieżka dźwiękowa w filmie Sci-Fi / Fantasy / Horror Ludwig Göransson Wygrana
Najlepsza oryginalna piosenka w filmie Sci-Fi / Fantasy /Horror „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Wygrana
Najlepszy kierownik muzyczny w filmie Dave Jordan Nominacja
AACTA Awards Najlepsze efekty specjalne lub animacja Brendan Seals, Michael Perdew, Andrew Zink, Raphael A. Pimentel Nominacja [97]
Washington D.C. Area Film Critics Association Najlepsza reżyseria Ryan Coogler Nominacja [98]
Najlepszy filmowy zespół aktorski Czarna Pantera Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler, Jay Hart Wygrana
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Chicago Film Critics Awards Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja [99]
Najlepsza scenografia Hannah Beachler, Jay Hart Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
San Francisco Film Critics Circle Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Wygrana [100]
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Wygrana
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
San Diego Film Critics Society Najlepsza scenografia Hannah Beachler Nominacja [101]
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
African-American Film Critics Association Najlepszy film Czarna Pantera Wygrana [102]
Najlepsza reżyseria Ryan Coogler Wygrana
Najlepszy utwór „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Wygrana
Women Film Critics Circle Najlepsze superbohaterki akcji Czarna Pantera Wygrana [103]
Najlepeszy parytet płci Czarna Pantera Wygrana
St. Louis Film Critics Association Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja [104]
Najlepszy film akcji Czarna Pantera Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
Indiana Film Journalists Association Awards Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [105]
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsza reżyseria Ryan Coogler Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowa Danai Gurira Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Los Angeles Online Film Critics Society Awards Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [106]
Najlepsze film akcji Nominacja
Najlepszy blockbuster Wygrana
Najlepszy filmowy zespół aktorski Nominacja
Najlepsza praca kaskaderów Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Nominacja
Najlepszy reżyser Ryan Coogler Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Phoenix Critics Circle Awards Najlepszy film na podstawie komiksu lub powieści graficznej Czarna Pantera Nominacja [107]
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Dallas–Fort Worth Film Critics Association Top 10 Czarna Pantera 6. miejsce [108]
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Seattle Film Critics Society Najlepszy film roku Czarna Pantera Nominacja [109]
Najlepszy obsada Czarna Pantera Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepszy złoczyńca Wygrana
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
Nevada Film Critics Society Awards Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Wygrana [110]
2019 Online Film Critics Society Specjalne wyróżnienie Ryan Coogler Wygrana [111]
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Wygrana
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Wygrana
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
North Carolina Film Critics Association Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [112]
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Wygrana
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Wygrana
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Houston Film Critics Society Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [113]
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepsze zdjęcia Rachel Morrison Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
American Film Institute Top 10 filmów roku Czarna Pantera Wygrana [114]
Złote Globy Najlepszy film dramatyczny Czarna Pantera Nominacja [115]
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Austin Film Critics Association Najlepszy filmowy zespół aktorski Czarna Pantera Nominacja [116]
Najlepszy zespół kaskaderski Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
National Board of Review Top 10 Czarna Pantera Wygrana [117]
Alliance of Women Film Journalists Najlepszy filmowy zespół aktorski – dyrektor castingu Czarna Pantera – Sarah Finn Wygrana [118]
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepsze zdjęcia Rachel Morrison Nominacja
Najlepszy montaż Debbie Berman, Michael P. Shawyer Nominacja
Najlepszy przełomowy występ Letitia Wright Nominacja
Najlepsze osiągnięcia przez kobietę w branży filmowej Rachel Morrison Wygrana
Georgia Film Critics Association Oglethorpe Award Czarna Pantera Wygrana [119]
Najlepszy filmowy zespół aktorski Czarna Pantera Nominacja
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsze zdjęcia Rachel Morrison Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler, Jay Hart Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Golden Tomato Awards Najlepszy film w szerokiej dystrybucji Czarna Pantera Wygrana [120]
Najlepszy film na podstawie komiksu / powieści graficznej Wygrana
Ulubiony film w 2018 roku 5. miejsce [121]
Denver Film Critics Awards Najlepszy reżyser Ryan Coogler Nominacja [122]
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepszy film fantastycznonaukowy lub horror Czarna Pantera Nominacja
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Wygrana
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
Dorian Awards Najlepszy występ aktora drugoplanowego Michael B. Jordan Nominacja [123]
Wizualnie uderzający film roku Czarna Pantera Nominacja
Los Angeles Film Critics Association Najlepsza scenografia Hannah Beachler Wygrana [124]
Critics’ Choice Movie Awards Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [125]
Najlepszy film akcji Nominacja
Najlepszy filmowy zespół aktorski Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsze zdjęcia Rachel Morrison Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler, Jay Hart Wygrana
Najlepsza charakteryzacja Camille Friend, Joel Harlow, Ken Diaz Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Wygrana
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Amerykańska Gildia Producentów Filmowych Najlepszy producent filmowy Czarna Pantera – Kevin Feige Nominacja [126]
London Film Critics’ Circle Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja [127]
Najlepszy brytyjski aktor Daniel Kaluuya Nominacja
Online Film & Television Association Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [128]
Najlepszy filmowy zespół aktorski Nominacja
Najlepszy casting Nominacja
Najlepszy dźwięk Nominacja
Najlepsza efekty dźwiękowe Nominacja
Najlepsza praca kaskaderów Nominacja
Najlepsza sekwencja tytułowa Nominacja
Najlepszy plakat Nominacja
Najlepszy przełomowy występ aktorki Letitia Wright Nominacja
Najlepszy filmowy zespół aktorski Czarna Pantera Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Nominacja
Najlepsza charakteryzacja Camille Friend, Joel Harlow, Ken Diaz Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
TEC Awards Najlepsza produkcja dźwięku Czarna Pantera Wygrana [129]
Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych Najlepszy filmowy zespół aktorski Czarna Pantera Wygrana [130]
Najlepszy zespół kaskaderski w filmie Wygrana
Awards Circuit Community Awards Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja [131]
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Wygrana
Najlepsza charakteryzacja Joel Harlow, Camille Friend, Ken Diaz Wygrana
Najlepszy dźwięk Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Peter Devlin, Benjamin A. Burtt Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler, Jay Hart Nominacja
Najlepszy zespół kaskaderski w filmie Czarna Pantera Nominacja
Gold Derby Awards Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [132]
Najlepszy zespół aktorski w filmie Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Nominacja
Najlepsza charakteryzacja Camille Friend, Joel Harlow, Ken Diaz Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Nominacja
Amerykańska Gildia Dyrektorów Castingu Zeitgeist Award Sarah Halley Finn, Meagan Lewis, Jason B. Stamey, Nicholas Amick Mudd Wygrana [133]
Amerykańska Gildia Scenografów Najlepsza scenografia w filmie fantasy Hannah Beachler Wygrana [134]
Najlepsza scenografia w reklamie lub teledysku Ethan Tobman za „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Czarne Szpule Najlepszy film Czarna Pantera Wygrana [135]
Najlepszy filmowy zespół aktorski Wygrana
Najlepszy aktor Chadwick Boseman Wygrana
Najlepszy reżyser Ryan Coogler Wygrana
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Wygrana
Najlepsza aktorka drugoplanowa Danai Gurira Nominacja
Lupita Nyong’o Nominacja
Letitia Wright Nominacja
Najlepszy scenariusz Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Wygrana
„Pray for Me” – The Weeknd & Kendrick Lamar Nominacja
Najlepszy przełomowy występ aktora Winston Duke Wygrana
Najlepszy przełomowy występ aktorki Letitia Wright Wygrana
Najlepsze zdjęcia Rachel Morrison Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Wygrana
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Wygrana
Humanitas Prize Film pełnometrażowy Czarna Pantera Nominacja [136]
USC Scripter Awards Najlepszy scenariusz adaptowany Ryan Coogler, Joe Robert Cole Nominacja [137]
Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Wygrana [138]
Grammy Awards Album roku Black Panther: The Album Nominacja [139]
Nagranie roku „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Piosenka roku Nominacja
Najlepsza piosenka napisana specjalnie dla formy wizualnej Nominacja
Najlepsza współpraca rapera z wokalistą Nominacja
Najlepsza piosenka – rap „King’s Dead” – Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake Nominacja
Najlepszy wykonanie – rap Wygrana
Najlepsza ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych Ludwig Göransson Wygrana
Amerykańska Gildia Filmowych Kierowników Muzycznych Najlepsze kierownictwo muzyczne w filmie z budżetem powyżej 25 milionów dolarów Dave Jordan Nominacja [140]
Najlepsza piosenka nagrana do filmu „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
AARP Movies For Grownups Najlepszy filmowy zespół aktorski Czarna Pantera Nominacja [141]
Najlepsza aktorka drugoplanowa Angela Bassett Nominacja
Cinema Audio Society Awards Film fabularny Czarna Pantera Nominacja [142]
Amerykańska Gildia Charakteryzatorów Najlepsza stylizacja włosów postaci Camille Friend, Jaime Leigh McIntosh, and Louisa Anthony Nominacja [143]
Najlepsza charakteryzacja w filmie pełnometrażowym Joel Harlow, Ken Diaz, and Sian Richards Nominacja
Amerykańska Gildia Scenarzystów Najlepszy scenariusz adaptowany Joe Robert Cole, Ryan Coogler Nominacja [144]
Satellite Awards Auteur Award Ryan Coogler Wygrana [145]
Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsze zdjęcia Rachel Morrison Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Nominacja
Najlepsza scenografia Hannah Beachler, Jay Hart Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick Wygrana
Najlepszy dźwięk Peter Devlin, Steven Boeddeker, Brandon Proctor, Christopher Foge, Doc Kane, Scott Curtis Nominacja
Golden Reel Awards Najlepszy montaż dźwięku w filmie pełnometrażowym – efekty i imitacje dźwiękowe Czarna Pantera Nominacja [146]
Najlepszy montaż tła muzycznego w filmie pełnometrażowym Nominacja
Amerykańska Gildia Kostiumologów Najlepsze kostiumy w filmie science-fiction / fantasy Ruth E. Carter Wygrana [147]
International Film Music Critics Association Kompozytor roku Ludwig Göransson Nominacja [148]
Ścieżka dźwiękowa roku Nominacja
Najlepsza ścieżka dźwiękowa w filmie Fantasy / Science Fiction / Horror Nominacja
International Online Cinema Awards Najlepszy filmowy zespół aktorski Czarna Pantera Nominacja [149]
Najlepsza scenografia Hannah Beachler Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Nominacja
Najlepsza piosenka „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Nominacja
Najlepsza charakteryzacja Camille Friend, Joel Harlow, Ken Diaz Nominacja
Nagroda Akademii Filmowej Najlepszy film Czarna Pantera Nominacja [150]
Najlepsza muzyka Ludwig Göransson Wygrana
Najlepsza piosenka oryginalna „All the Stars” – muzyka: Kendrick Lamar, Mark Spears i Anthony Tiffith; słowa: Kendrick Lamar, SZA i Anthony Tiffith Nominacja
Najlepsze kostiumy Ruth E. Carter Wygrana
Najlepsza scenografia Hannah Beachler, Jay Hart Wygrana
Najlepszy dźwięk Peter J. Devlin, Steve Boeddeker, Brandon Proctor Nominacja
Najlepszy montaż dźwięku Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker Nominacja
Golden Schmoes Awards Ulubiony film roku Czarna Pantera Nominacja [151]
Najbardziej przeceniony film Wygrana
Najlepszy film fantastycznonaukowy Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Nominacja
Najlepsza muzyka Nominacja
Ulubiony plakat filmowy Nominacja
Najlepsze wydanie blu-ray Nominacja
Najlepsza reżyseria Ryan Coogler Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Michael B. Jordan Nominacja
Najlepsza przełomowa rola Letitia Wright Nominacja
Najfajniejsza postać Michael B. Jordan – Killmonger Nominacja
Najlepszy tekst w filmie Czarna Pantera – „Wakanda Forever!” Nominacja
Czarna Pantera – „Bury me in the ocean with my ancestors that jumped from the ships, because they knew death was better than bondage.” Nominacja
Juno Awards Singiel roku „Pray for Me” – The Weeknd & Kendrick Lamar Nominacja [152]
Kids’ Choice Awards Ulubiony film Czarna Pantera Nominacja [153]
Ulubiony aktor filmowy Chadwick Boseman Nominacja
Ulubiony superbohater Nominacja
Ulubiona aktorka filmowa Lupita Nyong’o Nominacja
Ulubiony bohater Danai Gurira Nominacja
NAACP Image Awards Najlepszy film Czarna Pantera Wygrana [154]
Najlepszy filmowy zespół aktorski Wygrana
Najlepsza reżysera w filmie Ryan Coogler Wygrana
Entertainer of the Year Nominacja
Najlepszy scenariusz filmowy Ryan Coogler, Joe Robert Cole Wygrana
Najlepszy aktor filmowy Chadwick Boseman Wygrana
Najlepszy drugoplanowy aktor filmowy Michael B. Jordan Wygrana
Winston Duke Nominacja
Najlepsza drugoplanowa aktorka filmowa Lupita Nyong’o Nominacja
Danai Gurira Wygrana
Letitia Wright Nominacja
Najlepszy przełomowy wytęp w filmie Letitia Wright Wygrana
Winston Duke Nominacja
Najlepszy duet, zespół lub współpraca muzyczna „All the Stars” – Kendrick Lamar & SZA Wygrana
Najlepszy teledysk Nominacja
Najlepszy soundtrack Black Panther: The Album Wygrana
Nebula Awards Nagroda im. Raya Bradbury’ego za Wyjątkową Prezentację Dramatyczną Czarna Pantera – Ryan Coogler, Joe Robert Cole Oczekuje [155]

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Zaraz po premierze pierwszej części w 2018 roku Kevin Feige poinformował, że planowana jest kontynuacja i chciałby, aby Ryan Coogler również nad nią pracował[156]. W październiku potwierdzono, że powróci on na stanowisku reżysera i napisze scenariusz[157]. W lipcu 2019 roku, podczas San Diego Comic-Conu Feige potwierdził, że druga część jest w trakcie rozwoju[158]. Natomiast miesiąc później, podczas D23 Expo została wyznaczona amerykańska data premiery na 6 maja 2022 roku oraz tymczasowy tytuł Black Panther II[159].

Chadwick Boseman miał powrócić w tytułowej roli, jednak aktor zmarł wskutek nowotworu, z którym przegrał czteroletnią walkę[160]. Letitia Wright, Lupita Nyong’o[161], Danai Gurira[162], Martin Freeman[163], Winston Duke i Angela Bassett mają powróić w sequelu[161].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sara Moniuszko: Everything we know about the Marvel superhero film ‘Black Panther’ (ang.). USA Today. [dostęp 2018-01-15].
 2. a b Black Panther (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2020-02-03].
 3. a b c d e f Marc Storm: MARVEL STUDIOS BEGINS PRODUCTION ON ‘BLACK PANTHER’ (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-01-26].
 4. a b c d e f Czarna Pantera, reż. Ryan Coogler
 5. „Czarna Pantera”: obsada polskiego dubbingu (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2018-02-14].
 6. a b c Marcin Pietrzyk: Oto pełna Faza Trzecia kinowego uniwersum Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-10-29].
 7. a b c d e Black Panther Press Kit (ang.). The Walt Disney Company. [dostęp 2018-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 8. a b c d e f Albert Ching: SDCC: MARVEL STUDIOS REVEALS LATEST PHASE 3 SECRETS (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2016-07-23].
 9. a b Marvel Studios Casting Call Information Black Panther (ang.). moviecastingcall.org. [dostęp 2016-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 10. a b c d FOREST WHITAKER JOINS MARVEL’S ‘BLACK PANTHER’ (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-10-07].
 11. a b Justin Kroll: ‘Black Panther’ Adds ‘Ready Player One’ Actress Letitia Wright (EXCLUSIVE) (ang.). Variety. [dostęp 2016-10-20].
 12. a b Jenna Anderson: Black Panther: Letitia Wright Confirmed as Shuri (ang.). comicbook.com. [dostęp 2017-03-29].
 13. a b Umberto Gonzalez: ‘Black Panther’ Hires ‘Person of Interest’ Star Winston Duke as Villain (ang.). The Wrap. [dostęp 2016-09-28].
 14. a b Ben Morse: ANGELA BASSETT BOARDS MARVEL’S „BLACK PANTHER” (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 15. a b Sarah Koopman: Atandwa And John Kani Are In Atlanta And All The Signs Point To Them Joining The ‘Black Panther’ Cast (ang.). The Huffington Post. [dostęp 2017-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 16. a b Tom Pritchard: All the Easter Eggs and References We Spotted in Black Panther (ang.). gizmodo.co.uk. [dostęp 2018-02-13].
 17. a b Marc Storm: STERLING K. BROWN SIGNS ON TO MARVEL’S ‘BLACK PANTHER’ (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 18. a b Atriz baiana está no filme Pantera Negra (port.). correio24horas.com.br. [dostęp 2018-02-07].
 19. a b Valerie Parker: SATURN AWARDS: Sydelle Noel Talks GLOW & Black Panther (ang.). withanaccent.com. [dostęp 2017-06-30].
 20. George Marston: Report: ARROW Adds BLACK PANTHER Actress in Recurring Role (ang.). newsarama.com. [dostęp 2017-08-04].
 21. a b Anthony Breznican: Black Panther trailer decoded: Secrets of the new Marvel movie (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2017-06-09].
 22. Hugh Armitage: Black Panther’s post-credits scenes explained (ang.). digitalspy.com. [dostęp 2018-02-07].
 23. Na podstawi informacji zamieszczonych w anglojęzycznej Wikipedii, źródłem są gazety.
 24. Clint Morris: Goyer talks Superman and Black Panther (ang.). Movie Hole. [dostęp 2004-07-04].
 25. IGN: MARVEL MAKING MOVIES (ang.). IGN. [dostęp 2005-09-05].
 26. Borys Kit: ‘Black Panther’ Back in Development at Marvel (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-01-20].
 27. Josh Wigler: Black Panther Movie is ‘Absolutely in Development,’ Says Marvel’s Kevin Feige (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2013-10-23].
 28. Marc Storm: RYAN COOGLER TO DIRECT MARVEL’S ‘BLACK PANTHER’ (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-01-11].
 29. Justin Kroll: ‘Creed’s’ Ryan Coogler in Talks to Direct ‘Black Panther’ (ang.). Variety. [dostęp 2015-12-04].
 30. Haleigh Foutch: ‘Black Panther’: Kevin Feige Reveals Ryan Coogler Is Co-Writing; Talks Filming Dates (ang.). Collider. [dostęp 2016-04-11].
 31. Borys Kit: Lupita Nyong’o in Talks to Star in ‘Black Panther’ (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-12].
 32. Borys Kit: Michael B. Jordan Joins Marvel’s ‘Black Panther’ (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-13].
 33. Christine: ‘Black Panther’ begins filming in Atlanta in January (ang.). OLV. [dostęp 2016-12-13].
 34. a b Matt Walljasper: What’s filming in Atlanta now? Black Panther, I, Tonya, Stranger Things, and why MCU = ATL (ang.). atlantamagazine.com. [dostęp 2017-01-24].
 35. Megan Peters: Black Panther Working Title Revealed (ang.). Comic Book. [dostęp 2016-10-18].
 36. Magdalena Stachurska: Black Panther – część filmu przeniesie nas w lata 90.! (pol.). moviesroom.pl. [dostęp 2017-01-16].
 37. Joseph Schmidt: Black Panther Set Footage Shows First Look At The Dora Milaje (ang.). comicbook.com. [dostęp 2017-03-18].
 38. Black Panther’s Korea Film Shoot Attracts Local Film Talent (ang.). koreabizwire.com. [dostęp 2017-03-17].
 39. Lee Hyo-won: First Look: ‘Black Panther’ Car Chase Scene (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-03-27].
 40. a b Kyle Buchanan: You’re Not Ready for Black Panther’s Stunning New Spin on Superhero Movies (ang.). Vulture. [dostęp 2017-04-18].
 41. Valentina I. Valentini: ‘Moonlight,’ ‘Black Panther’ Production Designer on Big Break With Ryan Coogler (ang.). Variety. [dostęp 2016-11-30].
 42. Joshua Starnes: Comic-Con: Kevin Feige, Directors and Stars on the Marvel Cinematic Universe (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-07-24].
 43. Ray Flook: Musical Anatomy of a Superhero: The Best SDCC Panel That I Didn’t Intend To See (ang.). bleedingcool.com. [dostęp 2017-07-21].
 44. Andrew Husband: The First Teaser Trailer For Marvel’s ‘Black Panther’ Is Finally Here (ang.). Uproxx. [dostęp 2017-06-09].
 45. Borys Kit: ‘Black Panther’ Teaser Trailer Racks Up 89M Views in First 24 Hours (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-06-12].
 46. Marc Storm: MARVEL ANNOUNCES EPIC EXPERIENCES FOR FANS AT Disney’s D23 EXPO 2017 (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 47. SDCC 2017 – THOR: RAGNAROK Costumes, Up Close (ang.). newsarama.com. [dostęp 2017-07-20].
 48. Seth Kelley: New ‘Black Panther’ Footage Gets Standing Ovation at Comic-Con (ang.). Variety. [dostęp 2017-07-22].
 49. Aaron Couch: ‘Black Panther’ Unveils Lexus Partnership Ahead of Comic-Con (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-07-18].
 50. a b Czarna Pantera staje w obronie świata (pol.). TVN24.pl. [dostęp 2017-10-16].
 51. BLACK PANTHER PREMIERE, LA (ang.). averagesocialite.com. [dostęp 2018-01-16].
 52. a b Marc Strom: MARVEL STUDIOS PHASE 3 UPDATE (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-10-08].
 53. Marvel: Sony Pictures Entertainment Brings Marvel Studios Into The Amazing World Of Spider-Man (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-09].
 54. Marvel: Marvel Studios Schedules New Release Dates for 4 Films (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-09].
 55. Adam Chitwood: ‘Black Panther’ Blu-ray Release Date, Bonus Features, and Cover Art Revealed (ang.). Collider. [dostęp 2018-04-10].
 56. Czarna Pantera [Blu-Ray] (ang.). dvdmax.pl. [dostęp 2018-04-30].
 57. a b c Anthony D’Alessandro: ‘Black Panther’ Goes Wild: At $242M Superhero Owns 2nd Best 4-Day Opening & Defeats ‘Last Jedi’ – Update (ang.). Deadline. [dostęp 2018-02-20].
 58. Ramin Setoodeh: Chadwick Boseman and Ryan Coogler on How ‘Black Panther’ Makes History (ang.). Variety. [dostęp 2018-02-05].
 59. Nancy Tartaglione: ‘Black Panther’ Blasts Off With $169M Overseas; $371M WW Weekend – International Box Office (ang.). Deadline. [dostęp 2018-02-19].
 60. Brad Brevet: ‘Black Panther’ Delivers Fifth Largest Opening of All-Time, Heading Toward $235M+ 4-Day Debut (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2018-02-19].
 61. Brad Brevet: ‘Black Panther’ Continues Dominance in Second Weekend, Topping $700 Million Worldwide (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2018-02-25].
 62. Brad Brevet: A Closer Look at ‘Black Panther’s Record Smashing Opening (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2018-02-20].
 63. Shawn Robbins: Long Range Forecast: Is Marvel’s ‘Black Panther’ Poised to Become 2018’s First Blockbuster? (ang.). pro.boxoffice.com. [dostęp 2017-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 64. Anthony D’Alessandro: Advance Ticket Sales Beating ‘Captain America: Civil War’ (ang.). Deadline. [dostęp 2018-01-10].
 65. Pamela McClintock: ‘Black Panther’ Tracking for Heroic $100M-$120M U.S. Debut (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-01-25].
 66. a b Dave McNary: ‘Black Panther’ Heading Toward Massive $170 Million-Plus Opening (ang.). Variety. [dostęp 2018-02-12].
 67. Anthony D’Alessandro: ‘Fifty Shades Freed’ Pops At Valentine’s Day B.O. Before ‘Black Panther’ Attacks – Update (ang.). Deadline. [dostęp 2018-02-15].
 68. Long Range Tracking: ‘Ready Player One’ (ang.). pro.boxoffice.com. [dostęp 2018-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 69. Black Panther (2018) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-02-03].
 70. Black Panther (ang.). Metacritic. [dostęp 2020-02-03].
 71. Todd McCarthyy: ‘Black Panther’: Film Review (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-02-16].
 72. Richard Roeper: ‘Black Panther’: One of Marvel’s best movie superheroes comes out of Africa (ang.). Chicago Sun-Times. [dostęp 2018-02-14].
 73. Brian Truitt: Review: Rousing, representative ‘Black Panther’ is one spectacular superhero (ang.). USA Today. [dostęp 2018-02-17].
 74. Peter Travers: ‘Black Panther’ Review: Marvel’s History-Making Superhero Movie’s a Masterpiece (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2018-02-06].
 75. Piotr Piskozub: Czarna Pantera – recenzja spoilerowa (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2018-02-16].
 76. Urszula Schwarzenberg-Czerny: Recenzja filmu: „Czarna Pantera (Black Panther)”, reż. Ryan Coogler (pol.). Polityka. [dostęp 2018-02-14].
 77. Piotr Dobry: „Czarna Pantera” [RECENZJA: wybitny film Marvela. Nasza ocena 10/10] (pol.). Wp.pl. [dostęp 2018-02-09].
 78. Szymon Góraj: Czarna Pantera – przedpremierowa recenzja wielkiego hitu Marvela! (pol.). moviesroom.pl. [dostęp 2018-02-08].
 79. Billboard Music Awards 2018 Nominations: See the Full List (ang.). Billboard. [dostęp 2018-04-17].
 80. Patrick Hipes: Golden Trailer Award Nominations: ‘The Shape Of Water’, ‘Hitman’s Bodyguard’ Top List (ang.). Deadline. [dostęp 2018-05-09].
 81. Patrick Hipes: ‘Black Panther’ Wins Best In Show At Golden Trailer Awards (ang.). Deadline. [dostęp 2018-05-31].
 82. Gerrad Hall: Black Panther, Stranger Things lead MTV Movie & TV Awards nominations (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2018-05-03].
 83. Jenna Amatulli: The 2018 BET Awards Nominations Are Here And DJ Khaled Must Be Screaming (ang.). The Huffington Post. [dostęp 2018-05-16].
 84. Erin Nyren: 2018 BET Awards Complete Winners List (ang.). Variety. [dostęp 2018-06-24].
 85. Dave McNary: ‘Black Panther,’ ‘Walking Dead’ Rule Saturn Awards Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2018-03-15].
 86. Pete Hammond: ‘Black Panther’ Tops 44th Saturn Awards With Five; ‘Blade Runner 2049’, ‘Shape Of Water’, ‘Get Out’ Also Score (ang.). Deadline. [dostęp 2018-06-27].
 87. Maeve McDermott: Who won the Teen Choice Awards? See the full winners’ list (ang.). USA Today. [dostęp 2018-08-13].
 88. Winners list: 'Avengers: Infinity War,' BTS win big at the People’s Choice Awards 2018 (ang.). USA Today. [dostęp 2018-11-12].
 89. Justine Browning: MTV VMAs 2018: See the full list of winners (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2018-08-20].
 90. Sarah Murphy: Here’s the Full List of 2018 iHeartRadio MMVA Nominees (ang.). exclaim.ca. [dostęp 2018-08-01].
 91. Kimberly Nordyke: American Music Awards: Taylor Swift Wins Artist of the Year, Sets New Record (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-10-09].
 92. World Soundtrack Awards 2018 – Winners (ang.). soundtrackfest.com. [dostęp 2018-10-18].
 93. Best Film (ang.). BBC. [dostęp 2018-10-17].
 94. Carolyn Giardina: ‘Avengers: Infinity War’ Leads HPA Awards Feature Nominations (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-09-36].
 95. Gregg Kilday: Hollywood Film Awards: 'Black Panther,' 'Incredibles 2' Among Latest Honorees (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-10-30].
 96. Linda Xu: Hollywood Music in Media Awards: Full List of Winners (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-11-15].
 97. Garry Maddox: Ladies in Black, Mystery Road top Australian Academy Award nominations (ang.). The Sydney Morning Herald. [dostęp 2018-10-30].
 98. Matt Neglia: The 2018 Washington DC Area Film Critics Association (WAFCA) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-03].
 99. “Roma,” „The Favourite” and “A Star is Born” lead 2018 CFCA nominations (ang.). chicagofilmcritics.org. [dostęp 2018-12-07].
 100. Matt Neglia: The 2018 San Francisco Film Critics Circle (SFFCC) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-09].
 101. Matt Neglia: The 2018 San Diego Film Critics Society (SDFCS) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-10].
 102. Amanda N’Duka: ‘Black Panther’ Named Best Film By African American Film Critics Association (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-12-11].
 103. Karen Butler: Women Film Critics Circle: ‘Favourite’ is 2018's Best Film About Women (ang.). upi.com. [dostęp 2018-12-15].
 104. Matt Neglia: The 2018 St. Louis Film Critics Association (StLFCA) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-16].
 105. Matt Neglia: The 2018 Indiana Film Journalists Association (IFJA) Nominations (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-04].
 106. Matt Neglia: The 2018 Los Angeles Online Film Critics Society (LAOFCS) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-07].
 107. Matt Neglia: The 2018 Phoenix Critics Circle (PCC) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-16].
 108. Arnold Wayne Jones: DFW Film Critics name ‘A Star is Born’ best picture (ang.). dallasvoice.com. [dostęp 2018-12-17].
 109. Matt Neglia: The 2018 Seattle Film Critics Society (SFCS) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-17].
 110. Matt Neglia: The 2018 Nevada Film Critics Society (NFCS) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2018-12-19].
 111. Matt Neglia: The 2018 Online Film Critics Society (OFCS) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-02].
 112. Matt Neglia: The 2018 North Carolina Film Critics Association (NCFCA) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-03].
 113. Matt Neglia: The 2018 Houston Film Critics Society (HFCS) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-03].
 114. Kristopher Tapley: ‘Black Panther,’ ‘A Quiet Place,’ ‘Atlanta’ and More Selected for AFI Awards (ang.). Variety. [dostęp 2018-12-04].
 115. Golden Globe Nominations: Complete List (ang.). Variety. [dostęp 2018-12-06].
 116. Matt Neglia: The 2018 Austin Film Critics Association (AFCA) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-07].
 117. Kristopher Tapley: National Board of Review Names ‘Green Book’ Best Film of 2018 (ang.). Variety. [dostęp 2018-11-27].
 118. Matt Neglia: The 2018 Alliance Of Women Film Journalists (AWFJ) EDA Awards Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-10].
 119. Matt Neglia: The 2018 Georgia Film Critics Association (GFCA) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-12].
 120. Q.V. Hough: Rotten Tomatoes’ Golden Tomato Award Winners Include Black Panther & Spider-Verse (ang.). Screen Rant. [dostęp 2019-01-12].
 121. Fans’ Choice: Favorite Movies 2018 (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-01-12].
 122. Matt Neglia: The 2018 Denver Film Critics Society (DFCS) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-01-14].
 123. Katie Kilkenny: 'The Favourite,' 'Pose,' ‘Killing Eve’ Lead Dorian Award Nominations (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-01-03].
 124. ‘Roma’ Named Best Film of 2018 by L.A. Film Critics Association (ang.). Variety. [dostęp 2018-12-09].
 125. Kristopher Tapley: ‘Roma,’ ‘The Americans’ and ‘The Marvelous Mrs. Maisel’ Win Top Critics’ Choice Honors (ang.). Variety. [dostęp 2019-01-13].
 126. Steve Pond: Producers Guild Awards Nominations Include ‘Roma,’ ‘Black Panther,’ ‘A Star Is Born’ – and Also ‘Crazy Rich Asians’ (ang.). The Wrap. [dostęp 2019-01-04].
 127. Guy Lodge: ‘The Favourite’ Leads London Critics’ Circle Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2018-12-09].
 128. 23rd Annual Film Awards (2018) (ang.). oftaawards.com. [dostęp 2019-01-20].
 129. 34th Annual NAMM TEC Awards Winners Announced (ang.). fohonline.com. [dostęp 2019-01-29].
 130. SAG Awards Winners: Complete List (ang.). Variety. [dostęp 2019-01-27].
 131. Alan French: ACCA 2018 WINNERS: Netflix’s ‘Roma’ Takes Best Picture But ‘The Favourite’ Leads Wins (ang.). awardscircuit.com. [dostęp 2019-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 132. Gold Derby Film Awards winners 2019: ‘The Favourite’ is the biggest champ, but ‘Roma’ takes Best Picture (ang.). goldderby.com. [dostęp 2019-02-20].
 133. Erik Pedersen: Artios Awards: Casting Society Lauds ‘Green Book’, ‘Crazy Rich Asians’ & More – Complete Winners List (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-01-31].
 134. Kristopher Tapley: ‘The Favourite,’ ‘Black Panther,’ ‘Mrs. Maisel’ Among Art Directors Guild Winners (ang.). Variety. [dostęp 2019-02-02].
 135. Matt Neglia: The 2018 Black Reel Awards (BRA) Winners (ang.). nextbestpicture.com. [dostęp 2019-02-22].
 136. Patrick Hipes: Humanitas Prize: ‘Black Panther’, ‘This Is Us’ Among Nominations (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-11-27].
 137. Hilary Lewis: 'Black Panther,' 'If Beale Street Could Talk,' 'Can You Ever Forgive Me?' Among USC Scripter Award Finalists (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-01-15].
 138. Patrick Hipes: BAFTA Awards: ‘Roma’ Wins Best Picture To Top Battle With ‘The Favourite’ – Full Winners List (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-02-10].
 139. Grammy Awards Winners: The Complete List (ang.). Variety. [dostęp 2019-02-10].
 140. Steve Pond: Guild of Music Supervisors Nominates ‘A Star Is Born,’ ‘Mary Poppins Returns’ for Top Awards (ang.). The Wrap. [dostęp 2019-01-10].
 141. Erik Pedersen: AARP Movies For Grownups Nominations: ‘Green Book’ & ‘Roma’ Lead Field (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-01-03].
 142. Kristopher Tapley: ‘Bohemian Rhapsody,’ ‘A Star Is Born,’ ‘Westworld’ Pick Up Cinema Audio Society Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2019-01-09].
 143. Erik Pedersen: Make-Up Artists & Hair Stylists Guild Applies Its Awards Nominations (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-01-10].
 144. Steve Pond: Writers Guild Awards Nominees Include ‘Green Book,’ ‘A Quiet Place,’ ‘BlacKkKlansman’ (ang.). The Wrap. [dostęp 2019-01-07].
 145. Steve Pond: Satellite Awards: Complete Winners List (ang.). The Wrap. [dostęp 2019-02-16].
 146. Erik Pedersen: Motion Picture Sound Editors Reveal 2019 Golden Reel Nominations (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-01-18].
 147. Kristopher Tapley: ‘Black Panther,’ ‘Crazy Rich Asians,’ ‘Westworld’ Among Costume Designers Guild Winners (ang.). Variety. [dostęp 2019-02-19].
 148. I.F.M.C.A. Awards 2018: Film Music Critics Announce Their Nominees (ang.). soundtrackbeat.com. [dostęp 2019-02-07].
 149. Erik Anderson: ‘The Favourite’ tops 17th International Online Cinema Awards (INOCA) (ang.). awardswatch.com. [dostęp 2019-02-23].
 150. Oscar Winners 2019: The Complete List (ang.). Variety. [dostęp 2019-02-24].
 151. Golden Schmoes Winners and Nominees (ang.). joblo.com. [dostęp 2019-02-24].
 152. Etan Vlessing: Juno Awards: Shawn Mendes Leads With Six Nominations (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-01-29].
 153. Annie Howard: Kids’ Choice Awards: ‘Avengers: Infinity War’ Tops Nominees; DJ Khaled to Host (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-02-26].
 154. Anita Bennett, Amanda N’Duka: Beyoncé Nabs Entertainer Of The Year, ‘Black Panther’, ‘Black-Ish’ Among Top Winners At 50th NAACP Image Awards (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-03-30].
 155. Andrew Liptak: Here are the 2019 Nebula Award nominations (ang.). The Verge. [dostęp 2019-02-20].
 156. Ramin Setoodeh: ‘Black Panther’: Marvel Studios President Kevin Feige on Casting Chadwick Boseman and Sequel Talk (ang.). Variety. [dostęp 2018-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 157. Borys Kit: Ryan Coogler Signs On to Write and Direct ‘Black Panther’ Sequel (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 158. Devan Coggan: Here are all Marvel’s upcoming Phase 4 movies and TV shows (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2019-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 159. Erin Nyren: ‘Black Panther’ Sequel Set for 2022 Release (ang.). Variety. [dostęp 2019-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 160. Chadwick Boseman, ‘Black Panther’ Actor, Dies of Cancer at 43 (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-08-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 161. a b Borys Kit, Aaron Couch: Marvel's 'Black Panther' Sequel Shoot to Begin in July (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 162. Cameron Bonomolo: Black Panther 2: Danai Gurira Confirms Return as Okoye (ang.). ComocBook.com. [dostęp 2019-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 163. Vinnie Mancuso: ‘Black Panther 2’: Martin Freeman Confirms the Return of Everett Ross (ang.). Collider. [dostęp 2019-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]