Wersja ortograficzna: Czarny Grzebień

Czarny Grzebień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarny Grzebień
Ilustracja
Czarny Grzebień wśród podpisanych obiektów
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarny Grzebień”
Ziemia49°12′21,5″N 20°12′02,2″E/49,205972 20,200611

Czarny Grzebień (słow. Čierny hrebeň[1]) – odcinek północno-zachodniej grani Czarnego Szczytu w słowackiej części Tatr Wysokich, będącej fragmentem grani głównej Tatr Wysokich. Na południowym wschodzie graniczy z kopułą szczytową Czarnego Szczytu, od której odgranicza go Wyżni Czarny Karb, natomiast na północnym zachodzie od Czarnego Kopiniaka oddzielony jest Czarnym Karbem. Grań na tym odcinku wznosi się lekko w kierunku Czarnego Szczytu[2].

Południowo-zachodnie stoki grani opadają w kierunku Czarnego Bańdziocha – górnego piętra Doliny Czarnej Jaworowej – i wylotu Szymkowego Żlebu zbiegającego z Przełęczy Stolarczyka. Jest to piarżysto-skalisty stok, w którego dolnej części znajduje się prawy fragment Niżniego Szymkowego Ogrodu. Po stronie północno-wschodniej stoki spadają wysokim urwiskiem do Danielowego Cmentarzyska w Dolinie Jastrzębiej[2].

Na Czarny Grzebień nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą granią z sąsiednich przełęczy[2].

Pierwsze wejścia:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-09-14].
  2. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIII. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, s. 148–149. ISBN 83-217-2472-8.