Czarny Kopiniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarny Kopiniak
Ilustracja
Czarny Kopiniak wśród podpisanych obiektów
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czarny Kopiniak”
Ziemia49°12′24,8″N 20°12′01,1″E/49,206889 20,200306

Czarny Kopiniak (słow. Čierny kopiniak, Čierna kopa[1]) – wybitna turnia w północno-zachodniej grani Czarnego Szczytu w słowackiej części Tatr Wysokich, będącej fragmentem grani głównej Tatr Wysokich. Na południowym wschodzie graniczy z Czarnym Grzebieniem, od którego odgranicza go Czarny Karb, natomiast na północnym zachodzie od Czarnych Czub i masywu Kołowego Szczytu oddzielony jest Czarną Przełęczą. Jest to jedyna samodzielna turnia na odcinku między Czarną Przełęczą a Czarnym Szczytem, położona w jednej trzeciej jego wysokości[2].

Południowo-zachodnie stoki grani opadają w kierunku Czarnego Bańdziocha – górnego piętra Doliny Czarnej Jaworowej – stosunkowo urwistą, choć niewysoką ścianą. W jej dolnych fragmentach położona jest lewa część Niżniego Szymkowego Ogrodu. Po stronie północno-wschodniej z Czarnego Kopiniaka opada stroma ściana do Danielowego Cmentarzyska w Dolinie Jastrzębiej[2].

Na Czarnego Kopiniaka nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Najdogodniejsza droga dla taterników jest nieco trudna (I w skali UIAA) i wiedzie południowo-zachodnią granią z Czarnej Przełęczy. Wejście od strony Czarnego Karbu jest łatwiejsze (0+), ale mniej dogodne[2].

Pierwsze wejścia:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-09-15].
  2. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIII. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, s. 150–151. ISBN 83-217-2472-8.