Czarny Przechód (Tatry Wysokie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarny Przechód
Ilustracja
Czarny Przechód wśród podpisanych obiektów
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Sąsiednie szczyty Czarne Czuby, Kołowa Kopka
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Czarny Przechód”
Ziemia49°12′28,8″N 20°11′58,7″E/49,208000 20,199639

Czarny Przechód (słow. Čierne sedlo, Horné Čierne sedlo, Vyšné Čierne sedlo, niem. Obere Schwarzseejoch, węg. Alsó Feketetavi hágó) – drobna przełęcz położona w południowej grani Kołowego Szczytu w słowackiej części Tatr Wysokich, będącej fragmentem grani głównej Tatr Wysokich. Znajduje się pomiędzy Czarnymi Czubami na południowym wschodzie a Kołową Kopką na północnym zachodzie. Czarne Czuby oddzielają Czarny Przechód od położonej 80 m dalej na południowy wschód Czarnej Przełęczy, która jest najniższym punktem grani pomiędzy Kołowym Szczytem a Czarnym Szczytem. Jako połączenie sąsiednich dolin o wiele częściej jest jednak używany Czarny Przechód[1].

Południowo-zachodnie stoki grani opadają w kierunku Czarnego Bańdziocha – górnego piętra Doliny Czarnej Jaworowej. Po stronie północno-wschodniej stoki spadają do Danielowych Pól w Dolinie Jastrzębiej[2]. Do Czarnego Bańdziocha zbiega z Czarnego Przechodu stromy, skalisto-piarżysty żlebek z czerwonawymi skałami. Po jego lewej stronie w stokach znajduje się urwista kulisa, w której tkwi Kołowy Chłopek. Od strony Doliny Jastrzębiej bezpośrednio poniżej przełęczy rozlega się skośna, piarżysto-trawiasta Danielowa Płaśń. Dalej w dole w linii spadku Czarnego Przechodu znajdują się kolejno Danielowe Spadziki, mniej strome Danielowe Pola, Pośrednie i Zadnie Jastrzębie Spady oraz Jastrzębi Ogród[1].

Na przełęcz nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Przejście przez nią z Doliny Jastrzębiej do Doliny Czarnej Jaworowej (lub na odwrót) jest o wiele łatwiejsze od przejścia przez Czarną Przełęcz. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą na siodło z sąsiednich dolin, przejście granią z Czarnej Przełęczy jest nieco trudne (I w skali UIAA)[1].

Dawniej Czarny Przechód określano nazwą pobliskiej Czarnej Przełęczy. Przejście przez przełęcz było używane od dawna przez myśliwych oraz poszukiwaczy skarbów. Pierwsze zarejestrowane wejścia:

Czarny Przechód nad Doliną Jastrzębią (podpisane formacje)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIII. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, s. 158–162. ISBN 83-217-2472-8.
  2. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005, s. 124. ISBN 83-909352-2-8.